Peter: "Šiel som nedávno po meste Žilina. Bolo to na výjazde smer Čadca z veľkého kruhového objazdu z "Rondla", kde platí 70 km/h. Šiel som 70-tkou podľa predpisov a v zákrute, kde sú síce dva pruhy, ma obehla policajná fabia bielej farby.
Moja otázka je, či je normálne a bežné bez akýchkoľvek upozornení, aby si policajti chodili ako chcú a nás vodičov budú kasírovať za každý prekročený 1 km/h.
Ďalej som si všimol že mala komplet čierne sklá okrem čelného. Vyhláška povoľuje takéto výnimky? Prečo logicky policajti môžu mať čierne skla a my nie?"
Poradňa pre vás: Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v našej Poradni alebo nám píšte na magazin@natankuj.sk.
§ 16, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(8) Najvyššie dovolené rýchlosti ustanovené v odsekoch 2 až 6 nie sú povinní dodržiavať vodiči vozidiel ozbrojených síl, ozbrojených bezpečnostných zborov, ozbrojených zborov, Vojenskej polície, Vojenského spravodajstva a Slovenskej informačnej služby, ak to vyžaduje plnenie osobitných úloh, ktorých okruh určí príslušný minister a riaditeľ Slovenskej informačnej služby.
Policajti majú na základe právnych predpisov možnosť využívať výnimky, aby mohli vykonávať svoju prácu.
Zákon o cestnej premávke uvádza, že policajti nemusia mať zapnutý ani maják na to, aby mohli jazdiť rýchlejšie ako najvyššou povolenou rýchlosťou.
Základné povolené rýchlosti ustanovené zákonom (50, 90, 130 km/h) nemusia dodržiavať, ak to vyžaduje plnenie osobitných úloh, ktorých okruh určí minister vnútra. Medzi takéto osobitné úlohy patrí aj kontrola dodržiavania najvyššej povolenej rýchlosti.
Taktiež majú možnosť využiť výnimku, ktorá ich oprávňuje v mimoriadnych a nevyhnutných prípadoch nerešpektovať zákazové značky. To znamená, že v istých situáciách nemusia dodržiavať rýchlosti určené dopravnými značkami.
V oboch prípadoch je však nevyhnutné, aby pri rýchlejšej jazde neohrozili bezpečnosť cestnej premávky.
Tmavé sklá na policajných autách
No a čierne sklá na neoznačenom policajnom aute? To nie je nič výnimočné, ak ide o služobné auto.
Zatiaľ, čo väčšina musí dodržiavať ustanovenia zákona o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách, policajti nemusia. Na ich služobné autá sa teda nevzťahuje povinnosť mať bočné sklá v úrovni vodiča bez zatmavenia.
Prečo majú policajti toľko výnimiek? Aby sa im uľahčila práca a v niektorých prípadoch asi aj pre nedostatok financií. Veď si len predstavte, že by policajné autá nestihli absolvovať povinné technické alebo emisné prehliadky. Kto by ich sankcionoval? Je to rovnako absurdné, akoby ste sa chceli vy sami potrestať.
Môžu hmlovky nahradiť denné svietidlá?
Peter: "Sú hmlové svetlá náhradou za denné svietenie? Aj keď ide o autá s rokom výroby okolo r. 2000? Môžem si domontovať hmlové svetlá a používať ich ako denné svietenie?
§ 21, zákon č. 725/2004 Z.z.:
(2) Prevádzkovateľ vozidla nesmie v premávke na pozemných komunikáciách prevádzkovať vozidlo, ktoré
b) sa nezhoduje so schváleným typom alebo na ktorom boli vykonané neoprávnené zásahy do systému, komponentu alebo samostatnej technickej jednotky, alebo ktoré je dodatočne vybavené neschváleným systémom, komponentom alebo samostatnou technickou jednotkou,
Hmlové svetlo nie je to isté ako denné svietidlo. Sú to z pohľadu funkcií rôzne svietidlá.
Denné svietidlá sa musia automaticky zapnúť hneď pri naštartovaní auta a môžu svietiť aj bez obrysových svetiel. Akonáhle sa ale zapnú stretávačky, musia sa automaticky vypnúť. Predné hmlovky môžu svietiť len v čase, keď svietia obrysové svetlá.
Taktiež ich umiestnenie a smer svietenia je iný.
Okrem toho platí, že domontovanie akýchkoľvek nových svietidiel podlieha schváleniu. Ak by ste svetlá namontovali bez povolenia, mohli by ste dostať pokutu od policajtov. Dokonca by vám mohli zadržať aj techničák prípadne tabuľky s evidenčným číslom.
Poradňa pre vás: Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v našej Poradni alebo nám píšte na magazin@natankuj.sk.