V zime je potrebné, viac ako inokedy, dávať si pozor na stret s lesnou zverou, ktorá prechádza cez cestu. Na zasneženom, zľadovatenom alebo mokrom povrchu hrozí veľké nebezpečenstvo šmyku. Vodič jednoducho nestihne zabrzdiť, ak mu pred auto vbehne jeleň alebo diviak.
Zrážka s lesnou zverou vám nielen rozbije auto, ale ohrozí zdravie alebo život všetkých vo vozidle. Zvyčajne sa pritom zraní alebo zahynie aj zviera.
O zrazené zviera sa treba postarať.
Lesná zver je na ceste nevypočítateľná
Zviera sa správa inštinktívne. Ak je oslepené reflektormi, väčšinou zostane stáť na mieste. Nie je ale vylúčené, že sa vráti späť na rovnakú stranu za vozovku alebo sa pokúsi prejsť cez cestu. Preto je dôležité, ako sa vodič v danej situácií zachová. Najistejšie je začať hneď brzdiť a snažiť sa vyhnúť zrážke. Nie vždy sa to však dá.
Ročne vodiči podľa riaditeľa Slovenskej poľovníckej komory Imricha Šubu zrazia približne desať tisíc kusov lesnej zveri. Ich cena sa pohybuje niečo vyše jedného milióna eur.
Aby ste znížili riziko zrážky so zvieraťom na ceste, mali by ste byť obozretní na miestach, kde sa lesná zver často vyskytuje. Je to najmä v lokalitách ich migračných a potravinových trás.
Podľa Imricha Šubu je nevyhnutné venovať zvýšenú pozornosť najmä za súmraku a v čase ruje. Dôležité je tiež neprekračovať povolenú rýchlosť, respektíve ísť pomalšie v kritických miestach.
Čo má vodič urobiť po zrážke?
Ak to prežijete, nepodliehajte panike a z miesta neodchádzajte. Ak by vás pritom niekto videl, mohlo by vás to vyjsť veľmi draho. Dokonca by ste mohli spáchať trestný čin.
Čiže, keď už niečo zrazíte, ostaňte na mieste, privolajte políciu a počkajte na ňu. Polícia by mala mať kontakt na užívateľa poľovného revíru, s ktorým by sa mala daná situácia riešiť, informuje Šuba.
Či už ide o ulovenú alebo usmrtenú lesnú zver, patrí užívateľovi poľovného pozemku. S ním treba aj riešiť odstránenie zrazeného zvieraťa z cesty. V prípade, ak ste zviera pri zrážke neusmrtili, za jeho nájdenie zodpovedá užívateľ pozemku.
Zrazené zviera si nenechávajte
Ak neúmyselne zrazíte zviera, sankcia by vám nemala hroziť. No nájdu sa aj takí, ktorí dokážu autom "poľovať" na malé zvieratá na ceste. Nerobí im problém zraziť zajaca alebo bažanta.
Podľa Jany Pôbišovej, hovorkyne Prezídia policajného zboru, v prípade, že sa zrazenie začne vyšetrovať a vyšetrovateľ príde na to, že šlo o úmyselné zrazenie zvieraťa, môže byť vodič obvinený z trestného činu. Buď z pytliactva alebo z poškodzovania cudzej veci. Vodičovi hrozí potom väzenie až na dva roky.
To isté platí aj vtedy, ak si zrazenú zver necháte a to aj po neúmyselnej zrážke. Takéto konanie by mohlo byť považované za pytliactvo.
S preplatením škody spôsobenej na vašom aute zvieraťom môžete mať problém. Zákonná poistka vám takúto škodu nekryje. Preplatia vám ju iba v tom prípade, ak vaša havarijná poistka počíta aj so zrážkou so zverou.
Poradňa pre vás: Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v našej Poradni alebo nám píšte na magazin@natankuj.sk.