V roku 2009 benzíny zdraželi v priemere o 7,5 centu za liter, nafta približne o 1 cent za liter. Vtedy však vývoj výrazne ovplyvňovala ekonomická kríza. Tento rok to bolo najmä nestabilné euro, vývoj svetovej ekonomiky po kríze a na Slovensku zníženie spotrebnej dane z nafty.
Zníženie spotrebnej dane z nafty
Po tom, čo si protestujúci kamionisti stanovili medzi svojimi cieľmi zníženie spotrebných daní z pohonných látok, štát čiastočne pristúpil na ich požiadavku. Parlament následne schválil zníženie spotrebnej dane z nafty z 0,481 eura za liter na 0,368 eura za liter.
Stali sme sa tak jedinou krajinou v Európskej únii, ktorá znížila spotrebnú daň z nafty. Pri benzínoch, no veľmi mierne upravovali spotrebnú daň nadol len v Dánsku a Lotyšsku. V iných štátoch, ak menili výšku spotrebnej dane, tak to bolo smerom nahor.
Zníženie spotrebnej dane, malo podľa odhadov priniesť zlacnenie nafty približne o 12,7 centu za liter. Na väčšine čerpacích staníc sa však znížili ceny výraznejšie. V priemere tak zlacnela nafta o 12,9 centu za liter.
Slovensko tak razom prestalo byť vnímané ako krajina s druhou najdrahšou naftou v Európskej únii. Dokonca sme boli niekoľko mesiacov jedinou krajinou únie, kde boli ceny nafty nižšie než začiatkom roka 2010. Aj keď toto už neplatí, stále sme tou krajinou EÚ, kde pre koncového spotrebiteľa stúpli ceny nafty najmenej.
Zdražovanie benzínov a nafty
Dnes tankujeme drahšie pohonné látky než na začiatku roka. Platí to nielen pre Slovensko ale aj pre ostatné krajiny únie. Aj na Slovensku sa v tomto roku viac a častejšie ceny pohonných látok dvíhali ako klesali.
Benzíny aj nafta zdraželi od začiatku roku zdraželi 13-krát. Sumárne bolo ohlásené zdražovanie benzínov na úrovni nafta 19,5 centu za liter, pri nafte 22 centov za liter.
Najčastejšie sa ceny benzínov zdvíhali o 0,015 €/liter, konkrétne 7-krát. Trikrát sa zvyšovali ceny o 1 cent za liter a 3-krát o 2 centy za liter. Nafta zdražela 7-krát o 2 centy za liter, 4-krát o 1,5 centu za liter a 2-krát o cent za liter.
Dôvody zvyšovania cien pohonných látok boli prozaické - rast cien pohonných látok na medzinárodných trhoch. Na burze v Rotterdame sa ceny pohonných látok v porovnaní so začiatkom roka zvýšili približne o 30%. To zodpovedá aj rastu cien benzínov a nafty na Slovensku.
Zlacňovanie benzínov a nafty
Napriek prevahe zdražovania malo svoje miesto vo vývoji cien pohonných látok aj zlacňovanie.
Najvýraznejším bolo už spomínané zlacnenie, ktoré prinieslo zníženie spotrebnej dane z nafty. Vplyv medzinárodných trhov však pri nafte priniesol už len 3 ďalšie zlacnenia v podobe poklesu cien o 1 cent za liter.
Benzíny tento rok zlacneli 6-krát, no tiež vždy len o 1 cent za liter.
Zaujímavé je, že najmä koncom jari a cez leto malo prevahu zlacňovanie. A to napriek tomu, že v minulosti práve cez leto ceny pohonných látok prevažne rástli.