SME
Streda, 27. október, 2021 | Meniny má SabínaKrížovkyKrížovky

TEST: Suzuki Swift 1.2 VVT. Zrelý bestseller

Nový Swift dozrel v mnohých oblastiach. Musíte ho však dobre poznať, aby ste si všimli rozdiely medzi starým a novým modelom. Postavili sme ho vedľa nového, aby boli rozdiely medzi oboma autami zreteľnejšie.

(Zdroj: Tomáš Benedikovič)

Nový Swift dozrel v mnohých oblastiach. Musíte ho však dobre poznať, aby ste si všimli rozdiely medzi starým a novým modelom. Rozhodol som sa uľahčiť vám to. Keďže v rodine máme aj starý Swift, postavil som ho vedľa nového, aby boli rozdiely medzi oboma autami zreteľnejšie.

V tomto teste vám na porovnaní s predchodcom dokážem, že až na kufor sa vo všetkom zlepšil. Menší motor je silnejší a úspornejší, kabína je výrazne kvalitnejšia, lepšie vypracovaná, odhlučnená aj vybavená a hlavne priestrannejšia. Konkurencia v ňom dostáva ešte silnejšieho súpera než doposiaľ, ale tentokrát nielen cenou.

Veľkou nevýhodou nového Swifta je, že vyzerá ako dvojník predchodcu. Väčšinou, keď testujem novú generáciu takého významného modelu akým Swift nepochybne je, ľudia sa za mnou otáčajú, pristavujú a pýtajú sa na auto. Nový Swift však úplne ignorovali, až ma to hnevalo. Trochu z ješitnosti, ktorá sa v každom z nás nájde, ale najmä preto, že práve tento Swift si svojím pokrokom zaslúži väčšiu pozornosť ako kedykoľvek predtým.

54_swifty_male_big.jpg

Starý a nový kľúč.

Nový model spoznali iba majitelia predošlej generácie. Takže zámer tvorcov ísť cestou evolúcie namiesto revolúcie môže mať rôzny dopad. Na jednej strane pozitívny. Ak patríte do skupiny ľudí, ktorá nechce vyčnievať z davu, kľudne vymeňte starý Swift za nový a nik z vašich susedov si to ani nevšimne a nebude vám ho závidieť. Ak si pravda vyberiete rovnakú farbu karosérie.

Ak radi vyčnievate z davu a chceli by ste niečo menej bežné a hlavne novšie z ponuky konfekcie našich ciest, môžete riskovať, že vašu novinku bude okolie považovať za jazdenku. Úplne najlepšie je, ak kašlete na imidž, na to, čo hovorí okolie a auto si vyberáte podľa seba. Podľa toho, či sa vám páči dizajn, koľko priestoru ponúka, aké je spoľahlivé, bezpečné a úsporné. Z tohto pohľadu nový Swift má čo ponúknuť.

Štvrtá generácia je o 90 mm dlhšia, 5 mm širšia a má o 50 mm dlhší rázvor náprav. Nárast do dĺžky je vďaka dlhšiemu rázvoru a dlhšej streche viditeľný na prvý pohľad. Ďalšie zmeny zovňajška si všimnete len ak stoja obe autá vedľa seba. Predné aj zadné svetlá sú predĺžené a zasahujú hlbšie do blatníkov. Zadné svetlá dostali čírejšiu optiku.

Nový predný nárazník má dynamickejšie tvarované predné hmlovky a výraznejší otvor na prívod vzduchu k motoru. Zadný nárazník je vyšší než v predošlom modeli, s vyššie uchytenou poznávacou značkou aj vyššou nakladacou hranou batožinového priestoru, kvôli ktorej má nový Swift o niečo menší nakladací otvor než predchodca.

Viac priestoru, kvalitnejšie materiály

Predĺženie rázvoru o 50 mm sa najviac prejavilo na priestrannejšej kabíne. Vodič má viac miesta na kolená. Kokpit pôsobí v pozdĺžnom smere vzdušnejším dojmom. V najvyššej výbave v dvoch osiach nastaviteľný volant v kombinácii s výškovo nastaviteľným sedadlom uľahčí nájsť si optimálnu polohu sedenia každému vodičovi.

V základnej verzií sa volant nastavuje len výškovo, ale to nemusí byť problém. V porovnaní s predchodcom sa sedí nižšie a predné sedadlá majú lepší tvar aj bočnú oporu.

65_swifty_male_big.jpg66_swifty_male_big.jpg

Tlačidlá na volante sú väčšie, lepšie rozoznateľné hmatom
a v tme konečne podsvietené.

Vzadu sa popri priestore pre nohy zlepšilo najmä pohodlie sedenia, konkrétne dĺžka a šikmejší sklon sedákov, ktoré poskytujú stehnám lepšiu oporu. Priestor na chodidlá je vraj podľa výrobcu teraz širší o 27 mm, miesto na hlavy ostalo porovnateľné. Dozadu sa pohodlne usadia aj 190 cm vysokí dlháni, ale viac ako dvaja dospelí alebo dve deti sa tam neodvezú.

Na rozdiel od zovňajška interiér sa zmenil na nepoznanie. Celkovo pôsobí o svetelné roky kvalitnejším a vyspelejším dojmom. Čisto plastové čalúnenie dverí obohatil textil. Palubná doska je nielen členitejšia, ale jej povrchový plast o dve triedy príjemnejší na pohľad aj dotyk.

55_swifty_male_big.jpg

Stredový ovládací panel pripomína vlajkovú loď Kizashi.
To platí aj pre ovládacie prvky a displeje. Nádherný multifunkčný volant dostal konečne tlačidlá bežnej veľkosti, ktoré nepípajú a v noci sú podsvietené. Majitelia predchádzajúceho modelu Swift vedia, o čom hovorím. V prípade bezkľúčového štartovania sa motor spúšťa tlačidlom.

Stredový panel s autorádiom a ovládaním ventilácie sa štylisticky priblížil k modelu Kizashi, čo je fajn, lebo pracovisku vodiča dodáva serióznejší výraz, porovnateľný s nemeckou konkurenciou.

Autorádio kvalitne reprodukuje hudbu, ale oveľa viac ma potešilo, že konečne bez problémov chytá signál aj mimo veľkých miest, čo bol doposiaľ problém audiosystémov Swifta aj iných modelov Suzuki. V interiéri nájdete množstvo ľahko dostupných odkladacích priestorov, ktoré sú teraz väčšie. V schránkach vo dverách pribudli držiaky na nápoje.

53_swifty_male_big.jpg

V interiéri sa zväčšili viaceré odkladacie priestory. Predovšetkým schránky vo dverách a nápojové držiaky.

Kufor bez zmeny

Jediná oblasť, v ktorej Swift neurobil progres, je veľkosť batožinového priestoru. Narástol o zanedbateľných 10 l, ale súčasne vplyvom zvýšenia tuhosti karosérie stúpla jeho nakladacia hrana a zmenšil sa nakladací otvor ( na výšku).

Zhoršila sa tiež variabilita zadných sedadiel, ktoré sa už nedajú celé preklápať dopredu, ale sklápajú sa len operadlá. Jeho objem dosahuje v danej triede podpriemerných 211 l, čo stačí na týždenný nákup (aspoň vám tašky nebudú lietať po kufri ako v iných autách), ale na výlet s rodinou určite nie. Malý objem v konfrontácii s väčšou kabínou bije do očí ešte viac ako v predošlej generácii.

56_swifty_male_big.jpg57_swifty_male_big.jpg

Vyššia nakladacia hrana a menší vstupný otvor do batožinového priestoru v porovnaní s predchodcom sú daňou za vyššiu tuhosť karosérie.

Swift je ale autom do mesta a viac miesta pre batožinu ani nepotrebuje. Navyše kufor je dostatočne široký, vďaka čomu sa doň na šírku vmestí aj detský kočiar. Problém s malým objemom čiastočne riešia sklápateľné zadné sedadlá, ale vtedy sa Swift premení na dvojmiestne auto.

Bezpečnejší a lepšie vybavený

Nový Swift ponúka viac než predchodca nielen po kvalitatívnej a priestorovej stránke, ale je tiež bezpečnejší a lepšie vybavený. Vďaka použitiu ocele vysokej pevnosti na dôležitých miestach, štandardne montovanému systému ESP a 7 airbagom v základe (vrátane kolenového) dosiahol v nárazových testoch EuroNCAP najvyššie hodnotenie 5 hviezdičiek.

62_swifty_male_big.jpg63_swifty_male_big.jpg

Vzadu je viac miesta na kolená, rozšíril sa priestor pre chodidlá a pohodlie cestovania vylepšil šikmejší sklon sedákov.

K vyššej bezpečnosti jazdy prispievajú tiež kotúčové brzdy väčšieho priemeru. Nižšie výbavy dostali vpredu 14-palcové kotúče a vzadu odľahčené bubnové brzdy. Testovaná verzia GS má 15-palcové ventilované kotúče a vzadu rovnako veľké plné kotúče. Predchodca mal aj v najvyššej výbave len bubny.

Z komfortných prvkov novinka dostala tempomat s ovládaním na volante, Bluetooth hands free sadu, bezkľúčové štartovanie, automatické zapínanie svetiel a USB vstup.

Malý, ale čiperný

Výrobca si Swift trúfa ponúkať s iba dvomi motormi. Na Slovensku dokonca iba s benzínovým štvorvalcom 1.2 VVT, pretože o naftový bol doteraz minimálny záujem. Nový celohliníkový agregát s menším objemom a vyšším výkonom je prešpikovaný modernou technikou, ktorej cieľom bolo znížiť vnútorné trenie, odľahčiť agregát a súčasne vydolovať z neho viac sily pri nižšej spotrebe a emisiách.

Mimochodom, zníženie hmotnosti na viacerých frontoch bolo jedným z hlavných cieľov konštruktérov nového Swifta. Rozsiahlejším aplikovaním plastov v motorovom priestore, odľahčením karosérie, brzdových kotúčov a strmeňov a ďalších podvozkových častí klesla pohotovostná hmotnosť vozidla minimálne o 55 kg. A to aj napriek väčším rozmerom, tuhšej karosérii a rozsiahlejšej výbave.

Nižšia hmotnosť má potom pozitívny vplyv aj na dynamiku a ekonomiku prevádzky. Nový motor dosahuje maximum krútiaceho momentu vo vyšších otáčkach (4800 1/min), čo znamená, že to najlepšie zo seba vydá až okolo 4000 ot. 1/min.

51_swifty_male_big.jpg52_swifty_male_big.jpg

Brzdová sústava je vylepšená. V najvyššej výbave GS dostal Swift vpredu aj vzadu 15-palcové kotúče, vpredu vetrané a vzadu plné, ktoré nahradili bubny.

Na dosiahnutie lepšej dynamiky ho treba viac točiť, ale odmenou je na taký malý objem až nevídaná životaschopnosť a dravosť. Vzhľadom na vyššie položený krútiaci moment by mal byť v nízkych otáčkach mŕtvy a nevýrazný, ale nie je to tak.

Vďaka variabilnému časovaniu ventilov ťahá odspodu dokonca lepšie než predchodca, v čom ho podporili aj kratšie prevody päťstupňovej manuálnej prevodovky. Pri jazde po meste ho preto netreba vytáčať. Odvďačí sa za to nízkou priemernou palivovou spotrebou 5,3 l/100 km.

Kratšie odstupy medzi rýchlostnými stupňami si vyberú daň na diaľnici v podobe vyššej spotreby (6,4 l/100 km), ktorá je však v porovnaní s konkurenciou ešte stále nízka. V bežnom pracovnom pásme otáčok je motor kultivovanejší než predchodca, tichší a do karosérie prenáša menej vibrácii. Na voľnobehu ho v porovnaní s predchodcom takmer necítiť.

Vplyvom plnenia emisnej normy Euro 5 mu ale ukrojili z ostrosti reakcií na stláčanie akcelerátora. Napriek tomu vďaka spomínaným kratším prevodom a nižšej hmotnosti dosahuje predsa aspoň o 0,2 s lepšie zrýchlenie z 0 na 100 km/h (12,3 s), ale aj menšiu najvyššiu rýchlosť 165 km/h.

Vyvážený

Spevnením podvozka aj karosérie konštruktéri vytvorili auto, ktoré je isté, čitateľné a výborne sa ovláda vo veľkých aj malých rýchlostiach. Netreba prejsť veľa kilometrov, aby vodič pocítil pozitívny vplyv nižšej hmotnosti.

Spoza volantu pôsobí Swift ľahkým až hravým dojmom, čo z neho robí aj s 1,2 l motorom zábavné malé auto. Skutočnosť, že podvozok je rýchlejší než motor vodičovi umožňuje využiť jeho potenciál na maximum.

Vtedy odhalí aký je Swift vlastne športovec, schopný vyprovokovať až k vyslovene dravej jazde. Jeho solídnu trakciu, odolnosť voči náklonom karosérie a excelentné brzdy oceníte pri svižnej jazde v kopcoch aj po diaľnici. Až vám bude ľúto, že motor nedáva väčší výkon, napríklad s pomocou turba. V bežnom, pokojnom režime je jazda tichá a kultivovaná. Podvozok aj motor sú v kabíne počuteľne lepšie odhlučnené.

Kupujem - nekupujem

Bez straty šarmu dozrel vo všetkom podstatnom. Až na batožinový priestor, ktorý je v prípade malého mestského auta vždy otázkou priorít, pre niekoho viac, pre iného menej dôležitou. V danom segmente sa javí ako po všetkých stránkach vyvážená ponuka, bez slabého miesta. Preto kupujem. (Michal Karpat)
Technické parametre

Model Suzuki Swift 2010 Suzuki Swift 2005
motor 1.2 VVT motor 1.3
zdvihový objem [cm3] 1242 1328
výkon [kW/k] 69/94 68/92
pri otáčkach [1/min] 6000 5800
krútiaci moment [Nm] 118 116
pri otáčkach [1/min] 4800 4200
maximálna rýchlosť [km/h] 165 175
zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s] 12,3 12,5
nameraná spotreba [l/100 km] 5,3-6,4 6,6
emisie CO2 [g/km] 116 140
pohotovostná hmotnosť [kg] 960-1020 1075
batožinový priestor [l] 211/902 201/870
cena modelu od [€] 11.333 8.777

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Auto

Inzercia - Tlačové správy

 1. Chcete dočasné tetovanie, používajte Hennu
 2. Ako získať nabíjaciu kartu k novému elektromobilu?
 3. Takto ochránite peniaze pred infláciou
 4. Vraciame spoločnosti priazeň, ktorú nám už 30 rokov prejavuje
 5. Ocenenie získali Innovatrics, Kellys Bicycles a Bivio
 6. Ako by ste chceli bývať? Zapojte sa do prieskumu o bývaní
 7. Adecco: Personálna agentúra má byť pre klienta partnerom
 8. Digitálne zručnosti žiakov a študentov podporí Nadácia Orange
 9. Vyťahovanie zapadnutého jazyka je mýtus
 10. Heľenine oči zahrajú hit o obchvate Prešovčanom z kamióna
 1. Miška ochrnula z minúty na minútu, teraz pre ňu svitá nová nádej
 2. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 3. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 4. Digitálne zručnosti žiakov a študentov podporí Nadácia Orange
 5. Chcete dočasné tetovanie, používajte Hennu
 6. Vyťahovanie zapadnutého jazyka je mýtus
 7. Heľenine oči zahrajú hit o obchvate Prešovčanom z kamióna
 8. Spoľahlivá energia a úspora technológiami
 9. P3 stavia pri Lozorne novú halu
 10. Ako by ste chceli bývať? Zapojte sa do prieskumu o bývaní
 1. NDS otvára nový úsek diaľnice D1, západný obchvat Prešova 10 002
 2. Chladené halušky? Od tejto firmy si ich obľúbili na Slovensku 9 431
 3. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom 9 221
 4. Najtajnejšie ponuky módnych kúskov v Európe – iba na pozvanie 5 238
 5. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato 4 330
 6. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania 3 700
 7. Peniaze začali strácať hodnotu, treba sa brániť! 3 683
 8. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 3 112
 9. Chcete ušetriť na aute? Namiesto kúpy si ho prenajmite 2 464
 10. Nechajte kryptomeny na Fumbi 2 283
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Aktuality.sk získali zábery z chaty, kde sa stretával Robert Fico (vpravo hore), Miroslav Bödör (vpravo hore), advokát Marek Para (vľavo dole) a syn Tibora Gašpara (vpravo dole).

Z deviatich stretnutí v poľovníckej chate pozná verejnosť zatiaľ len pár minút.


a 1 ďalší 12 h
Covid mapa platná od 1. novembra.

Počet čiernych okresov sa zdvojnásobí.


a 1 ďalší 2 h

Neprehliadnite tiež

Špeciálna Tatra na prevoz závitových tyčí.

Vodiča pre ňu hľadali pol roka.


40m
Audi Q4 50 e-tron quattro

Pohodlné elektrické SUV nesklame ani zrýchlením.


22. okt
Šesť finalistov Autobest 2022

Drahé elektromobily medzi nimi nie sú.


25. okt
Volkswagen Polo

Najsilnejší motor je len pre GTI verziu.


3. jún

Blogy SME

 1. University of New York in Prague: UNYP spája sily s Českým olympijským tímom a Jaromírom Jágrom
 2. Pavel Macko: Chatagate je vysoká hra
 3. Jozef Sitko: Jáchymov najväčším väzením sveta?
 4. David Talian: Čože je to 50 000€?
 5. Ján Marton: Slizká uhlíková čiara za priemyselným chovom dojníc. Vráťme kravy na hospodárstva, pasienky a mlieko do kanvíc.
 6. Dušan Vršanský: Chcete e-certifikát po očkovaní? Nebuďte naivní, nedostanete nič, časť2.
 7. Štefan Vidlár: Pokapala pri Levicách slaňina
 8. Robert Škerko: Naša prvá dovolenka na Sázave .
 1. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 15 643
 2. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 11 447
 3. Rastislav Čurma: Kde zobrať vodičov kamiónov (Hommo na ceste zavadzalis) 7 557
 4. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 6 818
 5. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 5 329
 6. Stanislav Martinčko: Veno pre drahú nevestu z úradu práce v Pezinku?? 5 307
 7. Július Kovács: Kaliňák a Počiatek ma chcú dostať do basy pomocou justičnej a policajnej mafie, dodnes ju riadi Fico, lebo som upozornil na ich zlodejstvá. 4 998
 8. Michal Porubän: "Nenávistná Čaputová" vs "Mierotvorca Blaha". 4 825
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 4. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
Skryť Zatvoriť reklamu