SME
Nedeľa, 20. september, 2020 | Meniny má Ľuboslav(a)KrížovkyKrížovky

Motoristom sa budúci rok predraží

Kto veľa jazdí, len na palive si v ďalšom roku priplatí aj desiatky eur mesačne. Dôvodom sú zmeny v zákonoch.

Ísť natankovať plnú nádrž bude od januára väčšou záťažou pre rodinný rozpočet ako tento rok.Ísť natankovať plnú nádrž bude od januára väčšou záťažou pre rodinný rozpočet ako tento rok. (Zdroj: SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

Od januára budú motoristi platiť viac - za pohonné látky, diaľničné nálepky a v prípade firemných áut aj za daň z motorového vozidla.

Zoberme si vodiča, ktorý raz za dva týždne natankuje plnú nádrž benzínu 95 Natural. Po Novom roku len pre úpravu zákonov zaplatí za tankovanie približne o 250 eur ročne viac ako bez úprav.

Pohonné hmoty
v roku 2011
 • Po novom roku sa vyplatí natankovať benzín v Poľsku aj 50 kilometrov od miesta štartu na Slovensku. Rovnako atraktívna ako benzíny bude v Poľsku aj nafta.
 • Aj keď po započítaní novej DPH zdražie LPG motoristom takmer o 12 centov za liter, stále bude LPG o viac ako o polovicu lacnejšie ako benzíny.
 • Daňovo zvýhodnená červená nafta od 15. januára nebude, natankovanie jedného litra preto zdražie o 17 centov.

Pri nafte je to 200 eur. A to v tom nie je započítaný rast cien, ktorý je závislý od vývoja na medzinárodných trhoch. Okrem toho tí, ktorí tankujú skvapalnený propánbután (LPG), stlačený zemný plyn (CNG) alebo červenú naftu, na tom budú výrazne horšie.

Všetci, ktorí cez rok jazdia po diaľniciach, si priplatia aj tam. Ročná nálepka bude drahšia o 13,50 eura a zaplatíte za ňu presne 50 eur.

A ak spomíname rast daní z motorového vozidla, väčšina samosprávnych krajov ich zvýši približne o 10 percent.

Pre osobné autá to môže znamenať zvýšenie rádovo v desiatkach eur za jedno, pri nákladných môže ísť aj o rast v stovkách eur za jedno nákladné auto.

Presné zmeny v tom, koľko zaplatíme za pohonné látky, sa však podľa dopravného analytika Jozefa Drahovského určiť nedajú.

„V prvom rade závisia ceny od ceny ropy na svetových trhoch," upozorňuje Drahovský.

Nárast nákladov môže mať vplyv aj na ceny tovarov v obchodoch, zdražie logistika i zásobovanie.

Zmeniť sa môže aj správanie šoférov. „Bude to ako vždy pri náraze. Jeden až dva mesiace sa bude menej jazdiť, ale potom sa to vyrovná. Motoristi na Slovensku vždy prekonajú prvý šok tým, že optimalizujú jazdy a menej jazdia. Potom to prejde a začnú jazdiť normálne," tvrdí Drahovský.

Prečo porastú ceny

Rast DPH z 19 na 20 percent, príspevok na núdzové zásoby ropy a ropných produktov a zrušenie nulovej spotrebnej dane na päť percent biozložiek v palive - tieto opatrenia sa postarajú o zvýšenie cien jedného litra benzínu približne o päť centov za liter. Cenu litra nafty to zvýši asi o štyri centy za liter.

Takýto rast cien podporí palivovú turistiku. Najmä pri benzínoch hrozí, že sa na juhozápade, severe a východe Slovenska motoristi v prihraničných oblastiach rozhodnú pre tankovanie benzínov v cudzine.

Napríklad v Rakúsku sú v súčasnosti benzíny lacnejšie v priemere približne o päť centov za liter, v Poľsku dokonca o 14 centov za liter. Pripočítajte si k tomu päť centov a zistíte, že sa vám oplatí po Novom roku natankovať aj v Poľsku a to aj 50 kilometrov od miesta štartu na Slovensku.

U našich severných susedov bude pre nás nafta rovnako atraktívna ako benzíny.

Nový príspevok na núdzové zásoby

Príspevok na núdzové zásoby ropy a ropných produktov sa zavádza preto, aby sa zabezpečilo dostatočné finančné krytie tvorby a ochraňovania núdzových zásob pre roky 2011 až 2012. Takto chce vláda odbremeniť štátny rozpočet. Do tvorby, udržiavania a skladovania núdzových zásob tak zapojí nielen obyvateľov a firmy zo Slovenska, ale aj cudzincov, ktorí kupujú palivá na našom území.

Podľa novely zákona o núdzových zásobách ropy by mal dovozca ropy a vybraných ropných produktov platiť príspevok. Ten sa s veľkou pravdepodobnosťou v plnej miere odrazí v konečnej cene predávaných pohonných látok. Dovezené benzíny a nafta zdražejú o 0,016 eura za liter.

Takých však nie je veľa, keďže sa v našej krajine zvyčajne predávajú pohonné látky vyrobené na Slovensku. Lenže aj ropu dovážame, a, keďže sa bude platiť príspevok aj za jej dovoz (18,62 eura za 1000 kilogramov), v konečnom dôsledku zdražejú o 0,016 eura za liter aj benzíny a nafta, ktoré vznikli na Slovensku.

Oslobodenie biozložiek sa zruší

Aj výnimka, podľa ktorej bola časť biopalív v pohonnej látke oslobodená od spotrebných daní sa od budúceho roka zruší. Ešte v minulom roku sa päť percent z benzínu alebo nafty, ktoré ste natankovali do vozidla, nezdanilo spotrebnou daňou. Od Nového roka sa však už zdaňuje. Benzíny preto zdražejú približne o 2,6 centa za liter a nafta zhruba o 1,8 centa liter.

Okrem iného, ak nebude v pohonných látkach aspoň toľko biopalív, koľko určí vláda, spotrebné dane z takých benzínov a nafty budú výrazne vyššie.

LPG, CNG a poľnohospodári

Skupina motoristov, ktorí jazdia na palivo LPG, CNG alebo červenú naftu, najviac doplatí na zmeny súvisiace so zmenami v spotrebných daniach.

Červená nafta je v podstate taká istá ako klasická nafta. Rozdiel je len vo farbe a v tom, že červená mala zvýhodnenú sadzbu spotrebnej dane. Tá sa ale ruší. Červenú naftu tankujú najmä poľnohospodári. Od 15. januára ju však už nedostanú a budú tak musieť tankovať naftu za také isté ceny ako ostatní. Pre nich to bude znamenať významné zvýšenie nákladov. Liter nafty im v podstate zdražie približne o 17 centov.

Vodiči jazdiaci na LPG prídu tiež o zvýhodnenú sadzbu spotrebnej dane. Tá je v súčasnosti nulová, no po 1. januári by mala mať hodnotu 18,2 centa za kilogram, čo je v prepočte zhruba 9,9 centa za liter.

Aj keď po započítaní novej DPH zdražie LPG motoristom takmer o 12 centov za liter, stále bude LPG o viac ako o polovicu lacnejšie ako benzíny.

Spotrebná daň z CNG sa z nuly zvýši na 13,27 eura za MWh. Toto palivo tankujú predovšetkým autobusové spoločnosti, prípadne niektoré firmy, ktoré si nechali prerobiť flotily áut na pohon stlačeným zemným plynom.
CNG sa predáva na kilogramy. Dnes stojí kilogram CNG približne 0,96 eura. Po zavedení spotrebnej dane by cena stúpla o 20 centov za kilogram na 1,16 eura/kg. Je to toľko, ako keď nafta zdražie o 17,2 centa za liter.

Kliknite - obrázok zväčšíte.

Niektoré poplatky končia, iné pribúdajú

V zákone o cestnej premávke nájdu vodiči niektoré nové pravidlá. Platiť budú zväčša od mája. Ďalšie úpravy v legislatíve sa chystajú.

1. Ešpézetka na nosič bicyklov
Máte nosič na bicykle a dnes musíte vždy pri jeho namontovaní premiestňovať zadnú tabuľku s evidenčným číslom auta? Od 1. mája nebudete musieť, pretože novela zavádza možnosť vydania tretej „ešpézetky" na nosič bicyklov.

2. Oprava chyby zadarmo
Dobrou správou je, že sa od 1. mája nebudú vyberať poplatky za vydanie vodičského preukazu pri zmenách, ktoré nemajú na svedomí ich držitelia. Zadarmo sa budú vydávať nielen vodičáky, ale aj osvedčenia o evidencii, keď sa zistí chyba zapríčinená výrobcom dokladu.

3. Zmeny v poplatkoch
Tí vodiči, ktorí si musia pre vek meniť každé dva roky vodičský (65- a viacroční), nebudú zaň musieť platiť.
Pribudne však nový poplatok za doručenie osvedčenia o evidencii vozidla (časť I.) na adresu určenú držiteľom vozidla (tri eurá).
Poplatok za vydanie tretej tabuľky s evidenčným číslom na nosič bicykla bude stáť 16,50 eura.

4. Elektronické žiadosti
Od 1. apríla majú dopravné inšpektoráty robiť niektoré ďalšie úkony týkajúce sa technických preukazov aj elektronicky. Napríklad keď budete chcieť auto prepísať do zahraničia či prihlásiť do evidencie, alebo dopísať do osvedčenia ďalší schválený rozmer pneumatík.
Platí to aj pre stratu alebo poškodenie osvedčenia o evidencii alebo tabuliek s evidenčným číslom. Žiadosti bez zaručeného elektronického podpisu však neprijmú.

5. Termín pre rozhodnutie o skúške
Doteraz mali policajti povinnosť rozhodnúť o termíne a mieste skúšky na vodičák spravidla do 60 pracovných dní odo dňa prihlásenia na skúšku. Od 1. mája sa to zmení a budú mať povinnosť o skúške rozhodnúť do 30 dní.

6. Zodpovednosť vlastníka zatiaľ otvorená
Okrem týchto zmien je možné, že sa v budúcom roku upraví zákon, ktorý určuje zodpovednosť za dopravné priestupky. Minister vnútra totiž prednedávnom informoval, že už v roku 2011 by mohol byť v legislatívnom procese zákon, podľa ktorého bude za spáchaný dopravný priestupok zodpovedný nielen ten, kto ho spáchal, ale aj vlastník vozidla, ktorým sa porušili dopravné priestupky.

Prakticky to bude znamenať to, že ak vlastník priestupok nespáchal, bude to musieť dokázať.

Policajtom sa tak výrazne zjednoduší vymáhanie dodržiavania dopravných predpisov. Totiž ak sa potrestaniu za nesprávne parkovanie alebo prekročenie rýchlosti vyhne vodič vozidla, doplatí na to vlastník auta.
V Maďarsku už takéto ustanovenie funguje v praxi a maďarský minister vnútra Sándor Pintér si ho pochvaľuje, pretože sa im výrazne podarilo znížiť počet dopravných priestupkov.

„Celoplošne sa dá povedať, že došlo k 40-percentnému poklesu," povedal Pintér.

Tomáš Novotný
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Auto

Inzercia - Tlačové správy

 1. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 2. Nadšenci behu darovali košickej ZOO viac ako 2000 EUR
 3. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % až do 8,25 %
 4. Premení klimatická kríza Liptov na Podunajskú nížinu?
 5. Čo ste nevedeli o jedle v Bratislave? Príbehy reštaurácií
 6. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte
 7. Home (ale aj) Office
 8. Blíži sa nová kríza, ktorej následky môžu byť omnoho väčšie
 9. Užite si čarovnú jeseň na horách: Tipy na výlety pre celú rodinu
 10. Školský rozvrh s kalendárom prázdnin v denníku SME
 1. Foreigners will be centre stage in Bratislava for the whole week
 2. Poznanie
 3. Lákajú vás benefity poisťovní? Pri zmene si všímajte podmienky
 4. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 5. Osud našich riek máme vo svojich rukách, nenechajme to plávať
 6. Nadšenci behu darovali košickej ZOO viac ako 2000 EUR
 7. Pomohli sme tým, ktorí pomáhali
 8. Cenovo dostupná autokamera Mio a pritom sa skvelými funkciami
 9. Nová služba v Prešove – celoročný bezplatný zber elektroodpadu
 10. Prečo sa kanalizácia v našich mestách upcháva, keď prší?
 1. Čo ste nevedeli o jedle v Bratislave? Príbehy reštaurácií 32 427
 2. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 28 117
 3. Blíži sa nová kríza, ktorej následky môžu byť omnoho väčšie 21 598
 4. Unikátny zážitok na Muránskej planine. Uvíta vás tisícka sysľov 12 317
 5. Užite si čarovnú jeseň na horách: Tipy na výlety pre celú rodinu 12 117
 6. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 11 936
 7. 5 digitálnych vychytávok, ktoré vám uľahčia štúdium 10 405
 8. Školský rozvrh s kalendárom prázdnin v denníku SME 9 575
 9. Fantastická pomôcka pre deti – zábavný a náučný pracovný zošit 9 485
 10. Zažite liečivú silu minerálnych vôd. Obľubovali ich aj králi 9 439
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Peter Sagan a Sam Bennett na Tour de France 2020.
AUTORSKÁ STRANA PETRY PROCHÁZKOVEJ

Moskva nasadzuje proti Covidu šalajky

Na svete je len päťdesiat týchto psov, všetky patria Aeroflotu na letisku Šeremetevo.

Kontrola pasažierov po pristání lietadla na moskovskom letisku Šeremetevo.
Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach tento rok privítalo Banksyho aj Keitha Haringa. Ich diela boli vystavené na Slovensku prvýkrát.

Koronavírus: Na Slovensku pribudlo 131 nakazených, v Česku rastie počet vážnych prípadov (minúta po minúte)

Slovensko eviduje celkovo 6 677 prípadov nákazy koronavírusom. Pandémia si doteraz vyžiadala 39 obetí.

Testovanie na nový koronavírus.

Neprehliadnite tiež

Seat Leon Sportstourer je kombi bez zbytočných kompromisov (test)

Ani so 620-litrovým kufrom sa netreba vzdať zážitku za volantom.

Seat Leon Sportstourer FR

Máte auto s AdBlue? Úlohu navyše sa neoplatí zanedbať (odpovede)

Doplnenie roztoku s močovinou často nevydrží až do servisného intervalu.

Desať áut, na ktoré sa predčasne zabudlo

Za slabé predaje mohla väčšinou vysoká cena.

Hyundai zverejnil ceny novej generácie i20. Čo ponúkne konkurent Fabie?

Základná výbava sa pod 10-tisíc eur nezmestí.

Hyundai i20