Od budúceho roka ceny pohonných látok výrazne porastú. Na svedomí to majú opatrenia vlády, ktoré schválil parlament. A tak benzíny zdražejú o viac ako päť centov za liter a nafta o viac ako štyri centy za liter.
Oslovili sme najväčšie spoločnosti na Slovensku vyrábajúce a predávajúce benzíny, naftu a LPG. Spýtali sme sa ich, ako ony vnímajú rast DPH z 19 na 20 percent, príspevok na núdzové zásoby ropy a ropných produktov a zrušenie nulovej spotrebnej dane na päť percent biozložiek v palive. Zaujímalo nás tiež, či premietnu zmeny do cien v celom rozsahu.
Z oslovených spoločností zareagovali Slovnaft, Flaga a Probugas.
Zmeny v daniach sa prejavia na 100%
"Zmeny, ktoré prijal parlament sa plne premietnu do koncových cien, rovnako tak, ako keď sa napríklad znížila spotrebná daň na naftu. Sú to zmeny vyvolané zmenou legislatívy," uviedol Anton Molnár, hovorca spoločnosti Slovnaft.
Aj predajcovia LPG premietnu štátnu úpravu do cien na 100%.
"Naša spoločnosť premietne všetky vplyvy zákonov do koncových cien LPG na 100 %. Dôvod je prozaický - chceme byť pre zákazníka naprosto čitateľní, a teda voči nemu korektní. Nevidíme v tom nič zlého, ba práve naopak, týmto postupom potvrdíme, že naše ceny sa naďalej odvíjajú len od trhových cien LPG na svetových burzách," napísal Michal Kolárik zo spoločnosti Flaga.
Spoločnosť Probugas sa nevyjadrila jednoznačne. "Zmenená sadzba spotrebnej dane za minerálny olej a zvýšenie sadzby DPH s účinnosťou od 1.1.2011 môžu mať vplyv na konečné ceny dotknutej komodity," uviedla za spoločnosť Zuzana Palugová.
O koľko sa ceny jednotlivých pohonných látok zvýšia a prečo
Podľa našich prepočtov by sa ceny LPG mali na začiatku roka 2011 zvýšiť približne o 12 centov za liter. Pri benzínoch a nafte bude rast menej výrazný.
"Sumár všetkých parlamentom prijatých opatrení sa prejaví na koncovej cene priemerným zvýšením zhruba o 6 centov na liter. Nárast však môže byť aj miernejší alebo vyšší v závislosti od vývoja kótovaných cien ropy a ropných produktov na medzinárodných trhoch do konca roka," dodal Molnár s tým, že k zdraženiu by malo prísť približne tri dni po Novom roku. Dôvodom je potreba vyčerpať staré zásoby, na ktoré sú ešte uvalené staré dane.
Predajcovia vítajú zrušenie daňového zvýhodnenia biopalív
Medzi opatrenia vlády sa dostalo aj zrušenie daňového zvýhodnenia biopalív. Do konca roku 2010 je 5% biopalív primiešaných do benzínu alebo nafty oslobodených od spotrebných daní. Po Novom roku to však už neplatí.
"Po zrušení zvýhodnenia sa ukáže koľko motoristu palivo šetrnejšie k životnému prostrediu, teda s obsahom biozložky, reálne skutočne stojí. Spravodlivejšie je to v tom, že práve tí, čo jazdia, znášajú tieto náklady priamo v cene paliva, ako keď cez dane na to prispieval aj občan prostredníctvom štátnej dotácie, ktorý auto nemá a nejazdí," informoval hovorca Slovnaftu.
Aj Flaga a Probugas hodnotia zrušenie zvýhodnení pozitívne. "Zavedenie akejkoľvek daňovej výhody v čomkoľvek považujem v zásade za vnášanie neporiadku a chaosu a hlavne to vnímam ako vytváranie "rovných a rovnejších", čiže akejsi segregácie v danom systéme. Chápem štát, že chce alebo dokonca potrebuje preferovať niektoré segmenty hospodárstva. Mal by to však používať len na krátke časové obdobia a preferenčné opatrenia by mali byť systémové a nie segregačné," doplnil Kolárik.
Zuzana Palugová z Probugasu dodáva: "Niektoré zmeny v daňových predpisoch zosúlaďujú daňové pravidlá Slovenskej republiky s normami EÚ. Z dôvodu zrušenia červenej nafty predpokladáme väčšiu atraktivitu LPG určeného na pohon najmä v agrosektore."
Príspevok na núdzové zásoby je kontroverzný
Do balíka opatrení, ktoré spôsobia po 1. januári zvýšenie cien benzínov a nafty, sa dostal príspevok na núdzové zásoby ropy. Anton Molnár k nemu uviedol, že "priamo motoristi si priplatia za ten komfort, že štát im v čase núdze zabezpečí palivo na 90 dní. Navyše takto sa na núdzových zásobách Slovenska podieľajú aj motoristi, ktorí cez krajinu len prechádzajú. Zrušenie výhod a zavedenie príspevku v zásade považujeme za spravodlivejší, transparentnejší, zodpovednejší a adresnejší systém."
Michal Kolárik z Flagy však nesúhlasí: "Zavedenie príspevku na núdzové zásoby ropy? Budeme niekedy zavádzať príspevok na núdzové zásoby múky, železnej rudy, bavlny, ...? Nemyslím si, že je to korektná "daň" a považujem to za vysoko nesystémové opatrenie.
Podľa novely zákona o núdzových zásobách ropy by mal dovozca ropy a vybraných ropných produktov platiť príspevok. Ten sa prejaví zvýšením cien benzínov a nafty o 1,6 centu za liter.
Zníži sa konkurencieschopnosť pohonných látok predávaných na Slovensku?
Zvýšenie cien pohonných látok bude citeľné. V prípade, že v okolitých štátoch nebudú zdražovať, v niektorých lokalitách Slovenska to môže zvýšiť pravdepodobnosť palivovej turistiky.
"Pre vnímanie situácie v regióne je dobré vedieť, že napríklad výraznejšie s cenou palív, vzhľadom na prijaté zmeny zákonov, pôjdu aj v susednom Rakúsku. V Česku ceny palív z obdobných dôvodov vzrástli minulý rok, rovnako tak v Maďarsku. V dôsledku prijatých legislatívnych zmien sa konkurencieschopnosť Slovenska v prípade nafty udrží, pri benzíne sa môže aj vzhľadom na celkovú vyššiu úroveň spotrebnej dane mierne znevýhodniť," uviedol Molnár.
To, že konkurencieschopnosť pohonných látok predávaných na Slovensku sa po Novom roku výrazne nezmení, si myslia aj v spoločnostiach Flaga a Probugas.
"Všeobecne neočakávame významný vplyv daňových predpisov na zmenu spotreby pohonných látok na Slovensku vrátane LPG určeného na pohon. Čo sa týka dovozu LPG z okolitých štátov predpokladáme, že za účelom predchádzania daňových únikov sa zvýši kontrolná činnosť príslušných orgánov, rovnako je potrebné brať zreteľ na bezpečnostné riziká pri neodbornej preprave plynu a za určitých okolností slovenskými normami negarantovanú kvalitu importovaného LPG. Pri cezhraničných nákupoch je potrebné tiež počítať s vyššími nákladmi na dopravu," dodala na záver Palugová.