SME
Štvrtok, 26. november, 2020 | Meniny má KornelKrížovkyKrížovky

TEST: Doblo v úlohe rodinného auta

V dlhodobom teste úžitkového vozidla Michal Karpat zisťuje, či môže byť Fiat Dobló rodinným autom.

(Zdroj: Tomáš Benedikovič)

Určite sa zhodneme, že ideálnymi rodinnými autami sú kombíky, vany alebo najnovšie aj vozidlá kategórie SUV, ktoré na zvýšenom podvozku spájajú prednosti oboch spomínaných segmentov.

Ako sú na tom ale malé úžitkové vozidlá, ľudovo nazývané dodávky, ktoré sa s príchodom každej ďalšej generácie stále viac orientujú na rodinu? Odpoveď na túto otázku hľadám dlhodobým skúšaním modelu Fiat Dobló Panorama.

Myšlienkou vyskúšať niektorú z najnovších dodávok v úlohe rodinného auta sa pohrávam už dlhšie. S príchodom nového Dobla, ktoré dostalo sofistikovanú zadnú nápravu a kvalitnejšiu kabínu nastal ten pravý čas, aby som svoj zámer uskutočnil.

Praktický mestský služobník

Momentálne mám s ním odjazdený viac ako mesiac, prevažne v meste. Každý deň s ním absolvujem tradičný rituál rozvážania detí do škôlky a potom na krúžky, a práve v tejto úlohe mi robí veľmi vďačnú službu.

Asi najväčšou výhodou Dobla vôbec, zvlášť pre život v meste, sú posuvné bočné dvere, ktoré šetria priestor na parkovisku a uľahčujú manipulovanie s deťmi. Je jedno, či parkujem pozdĺžne alebo priečne, posuvné zadné bočné dvere zaberajú podstatne menej miesta než klasické „krídla".

58_doblo_male_big.jpg

Na pomery úžitkových vozidiel dizajnovo aj farebne
veľmi príjemný interiér.

Pri parkovaní priečne nehrozí, aby moje deti obili dverami iné auto. To je hneď o jednu vec menej, na ktorú by som inak musel dávať pozor. Pri pozdĺžnom parkovaní sa zase nemusím báť, že nejaký nepozorný alebo prirýchly vodič pootvorené dvere zachytí alebo vylomí práve vo chvíli, keď budem vyberať dieťa z detskej sedačky.

Treťou výhodou posuvných bočných dverí je pohodlné vyberanie detí z auta, bez náročných gymnastických cvikov a nadmerného zaťažovania chrbtice, čo ocenia napríklad tehotné mamičky.

60_doblo_male_big.jpg

Fiat začal robiť neuveriteľne dobre tvarované predné sedadlá.

V meste si tiež pochvaľujem vysoký posed s výborným výhľadom cez bohato presklenú kabínu. Pri priečnom parkovaní s nárazníkom často presahujúcim ponad obrubník je zase užitočná vyššia svetlá výška podvozka.

Pohodlný prístup

Pri niekoľkých presunoch za deň stále viac oceňujem pohodlné nastupovanie cez nízky prah a široký výrez do karosérie. Predné dvere majú na túto kategóriu nadpriemerné rozmery, nielen na šírku, ale aj na výšku. Prístup do kabíny je po ich otvorení kráľovský.

56_doblo_male_big.jpg

Prístup na predné sedadlá ako z veľkej knihy.
Cez nízky prah a s veľkorysým miestom na nohy.

Rovnako príjemne sa nastupuje aj do druhého radu sedadiel, kde dospelým spríjemňuje posed takmer rovná podlaha. Nepraktická je naopak veľká výklopná zadná stena alebo ak chcete, veko batožinového priestoru, ktoré vyzerá veľmi elegantne až salónne, ale je dosť ťažké a na jeho otvorenie dokorán si treba nechať veľa miesta za autom.

Na druhej strane pozitívne je, že zadné dvere sa dvíhajú dostatočne vysoko a nevytŕča z nich zámok, ktorý by mohol byť potencionálnym nebezpečenstvom pre hlavy posádky pri manipulácii s batožinou. Vstupný otvor do batožinového priestoru je ohromne veľký, pôsobivo široký aj vysoký. Samotný úložný priestor svojou veľkosťou pripomína malý prepravný kontajner.

53_doblo_male_big.jpg

Na veľkom plató sa pohodlne prebaľuje.

Neobmedzuje v priestore

Na predných sedadlách, ktoré sú ukotvené nižšie než sedadlá druhého radu, majú vodič aj spolujazdec okolo seba toľko vzduchu ako v kabíne Ducata. Aj posed je veľmi podobný, vzpriamený, na veľkých a na pomery úžitkových vozidiel až prekvapivo dobre tvarovaných sedadlách.

Veľký podiel na zážitku z vnútorného priestoru pripisujem vnútornej šírke kabíny. Vodiči menšieho vzrastu sa až musia naťahovať za ľakťovou opierkou na dverách. Urastenejším pasažierom vzdialená lakťová opierka naopak vyhovuje. Jej šírka a poloha optimálne prispôsobená výške lakťov zvyšuje pohodlie cestovania na dlhých trasách, predovšetkým na diaľnici.

55_doblo_male_big.jpg

Zadná lavica sa delí na tri rovnako široké
miesta na sedenie.

Jedna vec je ale vzdialenosť od sedadla k dverám, iná medzi dvomi prednými sedadlami navzájom. Predné sedadlá sú priveľmi nalepené na seba. Takže v prípade vzdialených lakťových opierok ide v podstate o optický klam - navodenie pocitu ešte väčšej vnútornej šírky, než je skutočnosť.

Hoci to podľa mňa Doblo nepotrebuje, pretože kabína je vnútri aj tak nadpriemerne široká, nevidím v tom problém. V praxi mi predné sedadlá ukotvené bližšie k sebe zatiaľ neprekážali. Ostalo medzi nimi dosť priestoru, aby si jazdec a spolujazdec neobili lakte.

Spolu s prednými sedadlami sa posunuli bližšie k stredovému tunelu aj volant s pedálmi, čo umožnilo konštruktérom zahnúť kraje palubnej dosky a vytvoriť tak širší a pohodlnejší prístup na predné sedadlá. Akýsi lievik, vďaka ktorému si pri nastupovaní neobijú kolená o palubnú dosku ani basketbalisti.

57_doblo_male_big.jpg

Široká lakťová opierka zlepšuje pohodlie cestovania
na dlhých trasách.

Toto auto je ideálne pre veľkých vodičov a športovcov, ktorí potrebujú veľa priestoru pre svoje záľuby aj pre seba. Sánky, hokejky, lyže, golfové vaky a iné športové náradie uložíte dozadu vďaka vnútornej výške kabíny bez toho, aby obmedzovali posádku.

Aby bol posed vodiča úplne dokonalý, keďže práve on strávi v aute najviac času na ceste za prácou, športom alebo spoločnými chvíľami s rodinou, k dispozícii má aj druhú, sklápateľnú lakťovú opierku uchytenú o vnútornú stranu vodičovho operadla.

Luxus pre troch

Cestovanie v druhom rade je rovnako luxusné a pohodlné ako vpredu. Okrem miesta pre nohy a nad hlavou má na tom podiel opäť vnútorná šírka. Vzadu sa pohodlne odvezú traja dospelí alebo tri deti, ktoré sa tam vmestia s najširšími detskými sedačkami, aké sa vyrábajú.

Kotvy bezpečnostných pásov majú na rozdiel od mnohých drahších vozidiel svoje fixné miesto, kde netlačia, ak sa nepoužívajú. V „aktívnej" polohe ich rodič upínajúci dieťa do detskej sedačky ľahko nahmatá aj bez toho, aby na ne videl.

51_doblo_male_big.jpg

Vnútorná šírka Dobla je snom každého rodiča troch detí.

Z pohľadu prepravy detí je fajn ešte jedna vec. Zatiaľ čo zvonka si dvere otvoria pomerne ľahko, zvnútra s tým budú mať do určitého veku problém. Na otvorenie dverí zvnútra musia mať totiž väčšiu zručnosť a viac sily. Kým nedospejú na túto úroveň, nestane sa, že by vystúpili z auta na ulicu samé. Vždy budú musieť počkať, kým im dvere otvorí rodič.

Na zadných posúvateľných dverách bola snaha o vytvorenie podobných lakťových opierok ako majú pasažieri vpredu. Tieto sú tiež z tvrdého plastu, ale výrazne užšie a preto v praxi nepoužiteľné. Väčší zmysel majú do bočných dverí integrované držiaky na nápoje.

52_doblo_male_big.jpg

Polohovateľné rozmerné plató s nosnosťou 70 kg môže poslúžiť na rôzne účely.
Napríklad ako lavička alebo záložná posteľ pre deti.

Asymetricky delené sedadlá druhého radu nie je možné posúvať. Dajú sa však sklápať ich operadlá alebo celé sedadlá preklopiť dopredu. Vybrať ich kompletne von nie je jednoduché. Jedinou možnosťou je pracne ich vymontovať.

Balenie s radosťou

Žasnutie nad veľkosťou vnútorného priestoru pokračuje aj v kufri. Pri päťmiestnom usporiadaní interiéru ponúka objem 790 l. Po odklopení zadných sedadiel sa jeho prepravná kapacita zväčší na 3200 l, čo je o úctyhodných 200 l viac, než ponúkal predchodca.

54_doblo_male_big.jpg

Základný objem 790 l.
Po odklopení zadných sedadiel 3200 l.

Obe hodnoty sú suverénne najväčšie aj v porovnaní s konkurenciou (Citroen Berlingo 675/3000 l, Renault Kangoo 660/ 2866 l). Praktickým prvkom je polohovateľné rozmerné plató s nosnosťou 70 kg, ktoré v prípade potreby vodorovne rozdelí kufor na dve časti.

Dá sa využiť na prebaľovanie detí alebo odloženie rezervného oblečenia. V lete na ňom môžete prevážať plávacie kolesá, nafukovačky a iné zábavky, ktoré sa vám nechce každý deň po kúpaní sfukovať.

Pohodová jazda, energický motor

Na prvú polovicu dlhodobejšieho testu som si požičal auto s prepĺňaným naftovým štvorvalcom 1.6 MultiJet s výkonom 77 kW/105k. Neskôr vyskúšam aj dvojliter s príplatkovým tretím radom sedadiel.

Testovaný agregát považujem za zlatý stred. Na svoj výkon, navyše v pomere k veľkosti a hmotnosti auta je obdivuhodne pracovitý a pružný. Má plynulý nástup krútiaceho momentu a hladké zrýchlenie. Dlhodobá spotreba v meste dosahuje hodnotu 7,3 l/100 km. Mimo mesta klesne na 6,5 l nafty na 100 km. V porovnaní s mestským cyklom to nie je veľký rozdiel.

61_doblo_male_big.jpg

Plnohodnotná rezerva je uchytená zvonka
pod podlahou batožinového priestoru.

Faktom ale je, že menší objem treba pri predbiehaní mimo mesta dobiehať vytáčaním do vyšších otáčok, čo sa odráža na spotrebe. Motor je vnútri trochu viac počuteľný, ako som u koncernových áut Fiat zvyknutý. Predsa len je to pracovnejšie a menej precízne odhlučnené vozidlo než osobák.

Jazdné vlastnosti posúvajú Dobló na vrchol segmentu. Na to, akú vysokú stavbu vozí jeho podvozok, pohyby karosérie kontroluje viac ako uspokojivo. Výšku auta cítiť a v zákrutách s ňou treba počítať, vďaka novej zadnej náprave kombinujúcej vlečné ramená s viacprvkovým zavesením si Dobló však môže dovoliť vchádzať do zákrut porovnateľne rýchlo ako klasický rodinný kombík.

59_doblo_male_big.jpg

Pri silnom protivetre na diaľnici robia kľučky dverí hluk.

Budem sa opakovať, ale toto je prvé Dobló, ktoré sa nemusíte báť oprieť do zákruty. Na ceste sedí a stopu drží ako žiaden z jeho francúzskych konkurentov. Zlepšil sa tiež komfort pruženia, hoci na veľkých nerovnostiach nápravy stále počuteľne búchajú. Cestovanie napríklad po českej betónovej diaľnici D1 je však podstatne kultivovanejšie než v predošlom modeli.

Konštruktéri popracovali aj na vnútornej akustike. Napriek tomu ešte chvíľu potrvá, kým si aj v dodávkovom vozidle budete môcť tak komfortne pokecať so zadnými pasažiermi ako v osobnom aute. Aerodynamický hluk vysokej karosérie je do rýchlosti 130 km/h prekvapujúco nízky. Diaľničné cestovanie vo Fiate Dobló je aj vďaka tomu nad očakávanie príjemné.

V ďalšej časti sa pozriem bližšie na sedemmiestnu verziu s motorom 2.0 MultiJet.

Technické parametre

Motor 1.6 MultiJet
Zdvihový objem [cm3] 1598
Výkon [kW/k] 77/105
pri otáčkach [1/min] 4000
Krútiaci moment [Nm] 290
pri otáčkach [1/min] 1500
Maximálna rýchlosť [km/h] 164
Zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s] 13,4
Nameraná spotreba [l/100 km] 6,5 - 7,3
Emisie CO2 [g/km] 138
Objem batožinového priestoru [l] 790-3200
Cena modelu od [€] 15.200

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Auto

Inzercia - Tlačové správy

 1. Za kvalitným vzdelaním nemusíte do sveta! Príďte na EkF TUKE
 2. Aj matematika sa dá skrotiť
 3. Studujte v Praze ekonomii a business v angličtině
 4. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 5. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 6. Buďte v najlepšej spoločnosti!
 7. Máte nápad ako zlepšiť svoje okolie? Radi ho podporíme!
 8. Koronakríza: Ako vyzerá jeden deň operátorky infolinky?
 9. Tento rok by mal 70: Legenda Karola Duchoňa ožije u vás doma
 10. Hubert – keď život chutí už 195 rokov
 1. Tipy na cenovo výhodné vianočné darčeky, ktoré aj potešia
 2. Bývanie v meste predlžuje život
 3. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 4. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 5. Fakty o batériách, ktoré ste nevedeli
 6. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 7. Už tretí rok mení dm "Black Friday" na "Giving Friday"
 8. Koronakríza: Ako vyzerá jeden deň operátorky infolinky?
 9. Máte nápad ako zlepšiť svoje okolie? Radi ho podporíme!
 10. Tento rok by mal 70: Legenda Karola Duchoňa ožije u vás doma
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 27 760
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 21 487
 3. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 13 663
 4. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 12 312
 5. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 303
 6. Spájame Slovensko - 4 nové expresné autobusové linky 8 114
 7. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 8 079
 8. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 7 900
 9. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 7 624
 10. Príbehy vyhorených, tandem okolo Bödöra a nová trať v Bratislave 7 516
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Moniku Jankovskú privádzajú na NAKA v Nitre.

Norbert Bödör chodil do centrály Smeru, priznal Fico

Fico zastáva Jankovskú aj po priznaní sa k machináciám na súdoch.

Predseda Smeru Robert Fico.
Petra Vlhová po triumfe v Lechu.
Komentár Zuzany Kepplovej

Fico už znie ako Harabin

Medzi hoaxy pridaj právničinu, zatrep a hoď do okna najbližšieho paláca.

Zuzana Kepplová.

Neprehliadnite tiež

Toyota Camry dostala vylepšený dizajn aj technológie

Zmenami prešli najmä jazdní asistenti.

Toyota Camry Hybrid 2021

Hyundai chystá nový mestský crossover. Bude lacnejší než Kona?

Auto dostalo meno po meste na juhu Francúzska.

Hyundai Bayon odhaľuje prvý detail.

Kedy sa oplatí Dacia Duster, ktorej chutí benzín aj LPG? (test)

Technické riešenia motora mu veštia dlhý život.

Dacia Duster LPG