Predstavte si, že pôjdete autom relatívne pomaly. Budete dodržiavať všetky pravidlá cestnej premávky. Pred vami sa objaví križovatka riadená semaformi, ktoré určujú aj smer jazdy. Cez križovatku prejdete na žltú aj napriek tomu, že by ste boli schopní zastaviť vozidlo pred križovatkou.
Poradňa pre vás: Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v našej Poradni alebo nám píšte na magazin@natankuj.sk.
Zastaví Vás policajt a bude vás chcieť potrestať za jazdu na žltú. Čo mu poviete? Že na žlté svetlo, keď sa farby na semafore menia zo zelenej na červenú, sa jazdí? To sa ale smie, len keď nemôžete bezpečne zastaviť vozidlo pred signálom. A aj to nie vždy.
Takže pokuta je neodvratná, dokazovanie zbytočné. V niektorých prípadoch sa dokonca na žltú prejsť vôbec nesmie. Stačí si prečítať vyhlášku k zákonu o cestnej premávke.
Vyhláška č. 9/2009 Z.z. síce určila, že existuje aj žltá šípka na semaforoch. Nikde však nie je určené, ako sa má vodič zachovať, keď takáto žltá zasvieti.
Cez riadenú križovatku sa smie ísť len na zelenú a vo výnimočným prípadoch aj na plné žlté svetlo. Smerový žltý signál sa však vo vyhláške záhadne nenachádza.
Vyhláška zabudla na žltú šípku v semafore
§ 9, vyhláška č. 9/2009 Z.z.:
(3) Pri riadení cestnej premávky na križovatke
d) signál s plným žltým svetlom "Pozor!" znamená pre vodiča povinnosť zastaviť vozidlo pred priečnou súvislou čiarou (č. V 5a až V 5c), a kde taká čiara nie je, pred svetelným signalizačným zariadením; ak je však vozidlo pri rozsvietení tohto signálu už tak blízko, že by vodič nemohol vozidlo bezpečne zastaviť pred priečnou súvislou čiarou (č. V 5a až V 5c), a kde taká čiara nie je, pred svetelným signalizačným zariadením, smie pokračovať v jazde; ak svetlo tohto signálu svieti prerušovane, nejde o križovatku s premávkou riadenou svetelnými signálmi,
Spomínaný predpis určuje povinnosť vodiča zastaviť vozidlo, keď svieti plné žlté svetlo. Napríklad pred priečnou čiarou súvislou (ktorá sa najčastejšie používa pred hranicou križovatky), alebo pred svetelným signalizačným zariadením ako svetelným zdrojom plného žltého svetla.
Výnimkou je len situácia, keď je vodič vozidla tak blízko pred semaforom, že by nemohol bezpečne pred ním zastaviť. Vtedy môže ešte "prebehnúť" cez križovatku bez zastavenia vozidla. Predpis tiež hovorí, že ak plné žlté svetlo bliká, nejde o križovatku s premávkou riadenou svetelnými signálmi.
Podstatné je uvedomiť si, že predpis uvádza výraz "plné žlté svetlo", ktorý nie je totožný s výrazom "žlté svetlo". Žltým svetlom je aj žltý smerový signál, smerový signál ale nie je to isté ako plné svetlo.
Aké trojfarebné semafory poznáme?
- trojfarebné návestidlá s plnými svetlami: červenými, žltými, zelenými,
- trojfarebné návestidlá so šípkovými svetlami: červenými, žltými, zelenými,
- trojfarebné návestidlá so symbolom cyklistu: červeného, žltého, zeleného, niekedy kombinovaného s chodcom.
Ako by to malo byť v predpisoch správne
Ak by v ustanovení vyhlášky nebolo použité slovo "plné" ale len "žlté svetlo", všetko by bolo v poriadku. Takto teraz vyhláška od vodičov vyžaduje stáť na žltú šípku len čo zasvieti. A je jedno, či môže vodič zastaviť alebo nie. Keďže sa cez riadenú križovatku smie ísť na zelenú a na plné žlté svetlo v istých prípadoch, všetky ostatné možnosti sú zakázané. Teda aj jazda na žltú šípku.
Riešením je zmena textu v paragrafe 9. Odstránenie slova "plným" rozšíri možnosť prejazdu na žltú aj na signály S2b, S3b a S7b.
Takže čo má podľa pravidiel cestnej premávky robiť vodič, keď sa rozsvieti signál žltej šípky po zelenej šípke, či signál žltého bicykla po signále zeleného bicykla, čo je v oboch prípadoch obvykle doba troch sekúnd?
Stáť.
Keďže je ale zrejmé, že v tomto prípade zákonodarci urobili chybu, bude asi lepšie, keď sa budete riadiť logikou situácie: pri žltej šípke sa zachováte tak isto ako pri plnom žltom svetle. Vyhnete sa tým napríklad riziku dopravnej nehody pre prudké brzdenie. Pravdepodobnosť, že by vám dal policajt pokutu za prejazd križovatkou na žltú šípku je totiž veľmi malá.
Poradňa pre vás: Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v našej Poradni alebo nám píšte na magazin@natankuj.sk.
Autor: Jozef Marek