Podľa jedného ustanovenia zákona je chodcom aj osoba, ktorá vedie zviera, podľa iného platia pre sprievodcu vedených zvierat práva a povinnosti vodiča. Pritom sprievodca smie viesť najviac dve zvieratá, ktoré musia byť navzájom priviazané.
V čom je problém?
Chodec, ktorý vedie zviera, sa nijako neodlišuje od sprievodcu, ktorý tiež vedie zviera a má charakter vodiča. Výsledkom je, že môžete viesť kravu po chodníku a budete chodcom. Alebo budete viesť psa po ceste a budete vodič.
Poradňa pre vás: Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v našej Poradni alebo nám píšte na magazin@natankuj.sk.
Psíčkar na ceste je vodič
§ 57, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(1) Pre jazdca na zvierati a pre sprievodcu vedených a hnaných zvierat primerane platia práva a povinnosti vodiča podľa tohto zákona.
(3) Sprievodca smie viesť najviac dve zvieratá, ktoré musia byť navzájom priviazané. Zvieratá sa smú viesť a hnať len tak, aby premávka na ceste nebola ohrozovaná a aby bola čo najmenej obmedzovaná.
Ak teda budete šoférovať auto a uvidíte na ceste kráčať psíčkara, ktorý bude viesť napríklad dvoch navzájom priviazaných psov, vedzte, že aj psíčkar je vodičom.
Ešteže zákonodarci nezabudli dodať, že medzi základné povinnosti zvieracieho sprievodcu potom patrí aj to, aby svojich "zverencov" viedol tak, aby čo najmenej obmedzoval premávku. Na druhú stranu, keďže pre sprievodcu zvierat ako vodiča platia primerane práva a povinnosti vodiča, v obci smie využívať na "jazdu" ktorýkoľvek jazdný pruh v danom smere.
Napriek tomu, taký psíčkar nesmie zastaviť alebo stáť napríklad na priechode pre chodcov alebo na chodníku, ak nenechá chodcom voľnú šírku 1,5 metra. Ešteže sa vtedy môže vyhovoriť na to, že na priechode sa mení na chodca. Pozor ale na platenom parkovisku, na križovatke, alebo v neprehľadnej zákrute. Tam je zastavenie vodiča-psíčkara na pokutu. Podobne ako otáčanie sa na moste, jednosmerke alebo v tesnej blízkosti železničného priecestia.
S kravou na chodníku? Ste chodec
§ 2, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(2) Na účely tohto zákona sa ďalej rozumie
f) chodcom účastník cestnej premávky pohybujúci sa pešo; chodcom je aj osoba, ... ktorá tlačí bicykel alebo motocykel, alebo vedie zviera,
Druhý extrém môže nastať, keď sa rozhodnete odviesť napríklad kravu z jedného statku na druhý, napríklad z jedného konca Košíc na druhý. Najkratšie to bude cez úzke uličky starého mesta po úzkych chodníkoch. Ak budete kravu viesť po chodníku, budete chodcom a nekto vám nič nemôže povedať.
A viete, ako zistíte, čo je človek, ktorý vedie zviera na ceste bez krajnice? Ak ide po pravom okraji vozovky, je to vodič. Ak ide pri ľavom, je chodec.
Ako by sa dal zvierací paradox v premávke vyriešiť?
Zdá sa vám to celé padnuté na hlavu? Existuje riešenie, ako to dať v zákone do poriadku.
Aj keď to na prvý pohľad vyznie smiešne, je potrebné do zákona zapracovať rozmery zvieraťa. Ako najprijateľnejšia forma sa javí definovanie pojmu zviera. Zvieratá by sa v definícii mohli rozdeliť na malé a veľké. Medzi malé by mohli patriť psy a ostatné zvieratá, ktoré sú menšie ako najväčšie plemená psov.
Človek, ktorý by viedol malé zviera, by bol potom vždy chodec a ten, kto by viedol veľké zviera, by bol ten s právami a povinnosťami vodiča podobne ako jazdec na zvierati.
Poradňa pre vás: Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v našej Poradni alebo nám píšte na magazin@natankuj.sk.
Autor: Jozef Marek