Vysoká cena ropy môže v tomto roku ohroziť oživenie rozvinutých ekonomík, tvrdí Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA). To zvyšuje tlak na Organizáciu krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), aby jej členovia viac ťažili.
PARÍŽ/LONDÝN. Vlani náklady na dovoz ropy v členských krajinách Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) celkovo vyskočili o 200 miliárd USD na 790 miliárd USD (588,63 miliardy eur), vyplýva z analýzy IEA. Toto zvýšenie výdavkov na nákup ropy zodpovedá poklesu príjmov vo výške okolo 0,5 % hrubého domáceho produktu (HDP) OECD.
"Ceny ropy sa dostávajú do nebezpečnej zóny pre globálnu ekonomiku," myslí hlavný ekonóm IEA Fatih Birol a dodáva: "Účet za dovoz ropy začína ohrozovať oživenie ekonomiky. Je to výstraha pre spotrebiteľské aj pre producentské krajiny."
Cena ropy v posledných týždňoch vzrástla smerom k 100-dolárovej úrovni. Severomorská ropa Brent sa v pondelok (3. 1.) po 27 mesiacoch predávala na úrovni približne 95 USD za barel (159 litrov).
OPEC odoláva tlakom na zvýšenie ťažby
Aj keď posledné dva dni čierne zlato oslabuje, varovanie IEA predstavuje tlak na kartel OPEC, aby zvýšil produkciu. Ministri OPEC sa pritom ešte v decembri rozhodli ponechať ťažobné kvóty nezmenené. Podľa ich slov sú ponuka a dopyt na trhu vyvážané.
Na OPEC pripadá asi 65 % svetového importu, uviedol Birol. "Ropní exportéri potrebujú zákazníkov, ale takéto vysoké ceny skôr alebo neskôr poškodia ekonomiku, čo povedie k poklesu dopytu po importe ropy." Birol dodal, že vysoké ceny čierneho zlata nie sú v nikoho záujme, producentov ani spotrebiteľov.
Riešenie: zvýšenie ťažby a nižšia závislosť na rope v doprave
Podľa Birola by v krátkodobom horizonte pomohlo, keby producentské krajiny zvýšili ťažbu. Mali by podľa neho ukázať, že rozumejú negatívnym dopadom vysokých cien na ekonomiku.
Naopak, spotrebiteľské krajiny by mali zvýšiť úsilie o obmedzenie svojej závislosti od ropy, predovšetkým v oblasti dopravy, domnieva sa Birol.
Informoval o tom Financial Times.