V predchádzajúcich dňoch sa o sadzobníku pokút a sankciách za dopravné priestupky veľa popísalo a veľa hovorilo. V podstate nikde sa ale neobjavilo to, či sú policajti povinní riadiť sa sadzobníkom.
Aj keď sadzobník pokút má svoju úlohu pri rozhodovaní policajta o výške pokuty za priestupok, nemusí sa ním vždy riadiť. Aj za malé prekročenie rýchlosti môžete od policajta dostať najvyššiu možnú pokutu.
Pozrite si aktuálny sadzobník pokút
Čo je to sadzobník pokút
Sadzobník pokút je prílohou nariadenia ministra vnútra. Minister nariadením prikázal policajtom sa ním riadiť. Píše sa v ňom:
"Ak je zistený priestupok, ktorý možno prejednať v blokovom konaní, výšku pokuty policajt určuje podľa sadzieb uvedených v sadzobníku. Výšku pokuty možno zvýšiť alebo znížiť len v osobitných prípadoch s prihliadnutím na osobitný zákon."
Podľa čoho sa určuje výška pokuty
§ 12, zákon č. 372/1990 Zb.:
(1) Pri určení druhu sankcie a jej výmery sa prihliadne na závažnosť priestupku, najmä na spôsob jeho spáchania a na jeho následky, na okolnosti, za ktorých bol spáchaný, na mieru zavinenia, na pohnútky a na osobu páchateľa, ako aj na to, či a akým spôsobom bol za ten istý skutok postihnutý v kárnom alebo disciplinárnom konaní.
Policajt teda určí výšku pokuty podľa sadzobníka pokút. Ak sa dopravný priestupok v sadzobníku pokút nenachádza, rozhodujúci je preňho zákon o priestupkoch, ktorý obsahuje rozsahy sankcií za určené porušenia dopravných predpisov.
Tento zákon je ale dôležitý aj pri rozhodovaní o výške pokuty za dopravný priestupok uvedený v sadzobníku.
Podľa druhej citovanej vety z nariadenia ministra sa policajt môže v osobitných prípadoch rozhodnúť pre nižšiu alebo vyššiu pokutu. Na základe čoho? Zákon o priestupkoch určil, že druh a výška sankcie závisí od závažnosti priestupku, najmä
- na spôsobe jeho spáchania,
- na jeho následkoch,
- na okolnostiach, za ktorých bol spáchaný,
- na mieru zavinenia,
- na pohnútky a
- na osobu páchateľa, ako aj
- na to, či a akým spôsobom bol páchateľ za ten istý skutok postihnutý v kárnom alebo disciplinárnom konaní.
Na sadzobník pokút sa nespoliehajte
Ak vás teda policajt prichytí pri prekročení najvyššej povolenej rýchlosti v obci o 20 km/h, podľa sadzobníka pokút by ste mali dostať pokutu 50 eur. Ak to ale urobíte v čase, kedy mrzne a hrozí šmyk, môže vám policajt dať aj výrazne vyššiu pokutu. Má totiž právo zvážiť všetky okolnosti týkajúce sa priestupku a "oceniť" ho.
Odvolávanie sa na sadzobník pokút vám na ceste nemusí pomôcť, ak vám policajt bude chcieť dať vyššiu pokutu. Máte právo s pokutou nesúhlasiť, no potom sa priestupok bude prejednávať na dopravnom inšpektoráte. Tam sa ale budú znovu posudzovať všetky dôkazy a okolnosti, pričom vám bude hroziť vyššia sankcia.
Policajt smie dať aj nižšiu pokutu ako je v sadzobníku
Tak, ako vám policajt môže dať vyššiu pokutu, než je uvedená v sadzobníku pokút, smie ju aj znížiť prípadne priestupok riešiť dohovorom. Napríklad, ak sa k priestupku priznáte, oľutujete ho a vysvetlenie jeho vzniku bude dôveryhodné a bude mať svoj význam.
Na sadzobník pokút sa teda veľmi nespoliehajte. Je to pomôcka pre policajtov, aby boli podobné situácie pokiaľ možno podobne postihované.
Poradňa pre vás: Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v našej Poradni alebo nám píšte na magazin@natankuj.sk.