Slovo tuning pozná asi každý. Málokto však vie, čo tento pojem skutočne znamená. Mnoho ľudí považuje auto za "stuningované", ak má na oknách tmavé fólie, LED svetlá, nálepky a podobne. To je však omyl. Taktiež je potrebné rozlišovať, čo možno považovať za doplnkové príslušenstvo a čo za prestavbu vozidla. Podľa hovorkyne Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Jany Pekárovej "prestavba vozidla alebo akýkoľvek iný zásah do konštrukcie vozidla nie je možný bez súhlasného stanoviska výrobcu alebo zástupcu výrobcu vozidla".
Tuning sa týka predovšetkým tých úprav, ktoré majú vplyv na jazdné vlastnosti auta.
Čo je to tuning
Tuning je upravenie, nastavenie alebo vyladenie motora, podvozku, karosérie alebo interiéru. Pri tuningu môžete začať od jednoduchých úprav. Stačí napríklad pridať zadné krídlo, plasty na prahy a nárazníky. Tým auto opticky znížite a získate športový vzhľad.
Z pohľadu predpisov ide buď o montáž doplnkového príslušenstva na vozidlo alebo o prestavbu vozidla. Jedno i druhé však musí byť schválené.
Zmeny na vozidle je nutné zapísať: do siedmich dní odo dňa výmeny musí vodič písomne požiadať obvodný úrad dopravy o zápis zmeny údajov v osvedčení o evidencii alebo v technickom osvedčení vozidla.
Poradňa pre vás: Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v našej Poradni alebo nám píšte na magazin@natankuj.sk.
Na zásahy na vozidle potrebujete povolenie
§ 21, zákon č. 725/2004 Z.z.:
(2) Prevádzkovateľ vozidla nesmie v premávke na pozemných komunikáciách prevádzkovať vozidlo, ktoré
a) nie je schválené na premávku na pozemných komunikáciách,
b) sa nezhoduje so schváleným typom alebo na ktorom boli vykonané neoprávnené zásahy do systému, komponentu alebo samostatnej technickej jednotky, alebo ktoré je dodatočne vybavené neschváleným systémom, komponentom alebo samostatnou technickou jednotkou,
Pozrime sa na niektoré úpravy. Namontovanie zadného krídla sa považuje za doplnkové príslušenstvo, avšak športový filter či zmena výkonu motora sa radia k prestavbe vozidla.
Aj malá zmena, ako výmena ráfikov, musí byť taktiež schválená. "Disky a pneumatiky musia byt schválené respektíve homologizované. Zapísať alternatívne rozmery pneumatík a ráfikov do dokladov môže obvodný úrad pre cestnú dopravu a to na základe potvrdenia výrobcu alebo zástupcu výrobcu vozidla alebo po schválení alternatívneho rozmeru pneumatík a ráfikov, pričom vozidlo musí plniť technické požiadavky na kryty kolies, hluk a podobne," informuje Pekárová.
Každý zásah do vozidla je niečím špecifický. Je preto nutné dopredu sa informovať, ktoré zásahy si budú vyžadovať schválenie a od koho. V opačnom prípade vám hrozí pokuta.
"Vodič nesmie prevádzkovať vozidlo, ktoré sa nezhoduje so schváleným typom alebo na ktorom boli vykonané neoprávnené zásahy," informuje Andrea Dobiášová, hovorkyňa Prezídia Policajného zboru.
Čo musí obsahovať žiadosť o zápis zmeny na vozidle
Ako sme už spomínali, je nutné nechať si zmeny na vozidle zapísať. Žiadosť musí obsahovať identifikačné údaje žiadateľa (meno, priezvisko, dátum a miesto narodenia, adresu trvalého pobytu a podpis), predmet žiadosti, informácie o vozidle (značka, obchodný názov vozidla, typ, druh a kategória vozidla, obchodné meno výrobcu). Nesmiete taktiež zabudnúť na evidenčné číslo vozidla.
K žiadosti sa pripájajú aj povinné prílohy. Medzi ne patrí súhlasné písomné stanovisko výrobcu alebo zástupcu výrobcu vozidla o tom, že ide o rovnaký typ karosérie alebo motora v rámci jedného typového radu.
Dôležitý je aj doklad o nadobudnutí karosérie alebo motora vozidla, odborný posudok o kontrole originality vozidla a osvedčenie o evidencii alebo technické osvedčenie vozidla.
Pokuty za nenahlásenie úprav
V prípade, že úpravy na vozidle nenahlásite, a teda nepožiadate o ich zapísanie, je možné, že po cestnej kontrole obdržíte nemalú pokutu.
Ak vozidlo včas nepodrobíte technickej kontrole môžete zaplatiť pokutu približne 64 eur. Pokuta 166 eur vám hrozí, ak po prestavbe neopatríte vozidlo doplnkovým štítkom výrobcu na ľahko dostupnom mieste.
Ak sa vozidlo nezhoduje so schváleným typom, alebo boli na ňom vykonané neoprávnené zásahy alebo je dodatočne vybavené neschváleným systémom, komponentom alebo samostatnou technickou jednotkou, teda aj doplnkovým príslušenstvom, zaplatíte pokutu 332 eur.
V horšom prípade vám policajti zadržia osvedčenie o evidencii prípade tabuľky s evidenčným číslom.
Tuning? Poraďte sa s odborníkmi
Keď sa chcete vyhnúť zbytočným problémom na ceste, obráťte sa so svojimi požiadavkami o úpravu auta na odborníkov. Je množstvo firiem, ktoré robia tieto úpravy a ktoré majú osvedčenie výrobcu alebo zástupcu výrobcu.
Je nutné uznať, že dobre stuningované auto vyzerá na ceste skvelo. Aby vám však nebolo viac na oštaru ako na pýchu, radšej sa pred úpravou o všetkom poriadne poinformujte.
Poradňa pre vás: Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v našej Poradni alebo nám píšte na magazin@natankuj.sk.