Keď vás zastavuje policajt, musíte poslúchnuť a zastaviť. V opačnom prípade vám hrozí aj zákaz šoférovania až na dva roky.
Autá sa však nesmú zastavovať len tak. Existujú na to pravidlá, podľa ktorých sa pri tom policajt nesmie ohroziť premávku. Jeden z vás však zažil, ako sa pri zastavovaní vozidla, ktoré prekročilo rýchlosť, stala dopravná nehoda.
Tomáš: "Chcel by som sa spýtať: Môže policajt na ceste s dvoma jazdnými pruhmi v každom smere zastaviť vozidlo aj v ľavom jazdnom pruhu? Ide o situáciu, keď policajti merajú rýchlosť, auto v ľavom pruhu prekročilo rýchlosť a policajt ho chce zastaviť.
Totižto, stala sa mi situácia, že policajti merali rýchlosť a auto v ľavom pruhu šlo rýchlejšie. Tak ho chceli zastaviť. Hliadka, čo ďalej zastavovala, bola na krajnici a policajt s terčíkom doslova skočil pred autobus v pravom jazdnom pruhu, ktorý len ťažko dobrzdil, hneď preskočil do ľavého pruhu, aby tam zastavil auto.
Ďalší vodič za autobusom už nestihol dobrzdiť a narazil do autobusu. Ako vodič, čo by šiel v ľavom pruhu, by mohol vidieť policajta, ktorý je pred autobusom, keď on ten autobus obieha a náhodou by policajta zrazil, bo mu skočil do cesty? Nie je to ohrozovanie premávky?"
Poradňa pre vás: Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v našej Poradni alebo nám píšte na magazin@natankuj.sk.
Policajt smie zastaviť akékoľvek vozidlo, aj v ľavom pruhu. Veď mu nič iné nezostáva, ak auto, ktoré chce zastaviť, ide práve v ľavom pruhu. Nesmie však pritom porušovať predpisy týkajúce sa zastavovania vozidiel.
§ 13, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(1) Znamenie na zastavenie vozidla sa musí dávať včas, zreteľne a s ohľadom na okolnosti cestnej premávky, aby vodič mohol bezpečne zastaviť vozidlo a aby sa neohrozila bezpečnosť cestnej premávky.
Podľa vyhlášky k zákonu o cestnej premávke sa znamenie na zastavenie vozidla musí dávať tak, aby sa okrem iného neohrozila bezpečnosť cestnej premávky.
V situácii, o ktorej nám napísal Tomáš, však policajt ohrozil vodiča a pasažierov autobusu. Tým, že ho prinútil prudko zabrzdiť. Policajt ohrozil aj samotnú premávku. A nielen ohrozil, ale podľa napísaného bol príčinou dopravnej nehody. Nehovoriac o tom, že aj policajt svojim činom riskoval svoje zdravie a život.
Časť viny na zrážke auta s autobusom môže mať z pohľadu zákona aj vodič osobného auta, ktoré narazilo do autobusu. Vodič je totiž povinný za vozidlom idúcim pred ním dodržiavať takú vzdialenosť, aby mohol včas znížiť rýchlosť jazdy, prípadne zastaviť vozidlo, ak vodič vozidla jazdiaceho pred ním zníži rýchlosť jazdy alebo zastaví. Pre úplnosť však treba dodať, že pri prudkom zabrzdení by ani bezpečná vzdialenosť medzi vozidlami nemusela byť dostatočná.
Podľa toho, čo napísal Tomáš, sa policajt rozhodol riskovať bezpečnosť cestnej premávky pre udelenie sankcie vodičovi, ktorý šiel rýchlejšie ako mal. Snaha o dodržiavanie dopravných predpisov je chvályhodná, nesmie to však viesť k ohrozeniu premávky. Je možné, že na to policajt v horlivosti zabudol. Ani to však jeho čin neospravedlňuje.
V prípade, že by existoval o spôsobe zastavovania policajta aj dôkaz, nadriadený by policajta mohol "pokutovať" znížením platu najviac na tri mesiace až o 15%, pokarhaním alebo znížením hodnosti na rok.
Poradňa pre vás: Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v našej Poradni alebo nám píšte na magazin@natankuj.sk.