Počas zimy sa na viacerých úsekoch cesty tvoria výtlky a výmole. Prejazd cez podobné lokality nielenže znepríjemňuje cestu, ale postará sa aj o vašu návštevu u mechanika. Hlavne po zídení snehu, je jazda doslova utrpením.
Niekedy je cesta plná toľkých výmoľov, že vyhnúť sa im je skoro nemožné. Čo ich spôsobuje?
Teplotné zmeny ničia cesty
Výmole vznikajú vplyvom opakovaných veľkých teplotných výkyvov. Povrch vozovky sa naruší hlavne tam, kde je vysoká intenzita dopravy. Stačí, aby zimu alebo mráz rýchlo vystriedalo teplo a výmoľ je na svete.
"Zvýšená tvorba výtlkov nastala až v druhej polovici mesiaca december," informuje Iveta Fedorová, vedúca odboru organizačno-správneho Slovenskej správy ciest.
Viete o výtlkoch? Spravme spoločne mapu výtlkov
Kedy výtlky opravujú?
Odstraňovanie výtlkov je podmienené mnohými faktormi. Vhodné musí byť aj počasie. Oprava cesty sa totiž nemôže začať v čase zrážok, alebo keď sa na vozovke nachádza vrstva snehu. Aj z toho dôvodu sa výtlky odstraňujú priebežne.
To, ktorý úsek bude opravený sa rozhodne po zvážení viacerých činiteľov. Prvým je vzdialenosť úseku, ďalej sa do úvahy berú aj materiálové a personálne možnosti dodávateľských organizácií. Medzi komponenty, ktoré treba brať do úvahy patrí aj intenzita dopravy, veľkosť výtlku a samozrejme počasie.
"Pri oprave výtlkov musia byť splnené aj technologické podmienky použitia zmesi za studena /max. záporná teplota/. Ak nie je možná pokládka obaľovanej drvy za studena z dôvodu záporných teplôt, sú dočasne vyspravené zasypávaním štrkodrvou," vysvetľuje Fedorová.
Stav cesty pravidelne monitorujú
Na opravu úseku, ktorým denne prechádzate, tak môžete čakať deň, ale aj mesiac. Podľa Fedorovej sú vodiči na tieto rizikové úseky upozornení: "Do doby súvislých opráv vozovky upozorňujeme na zlý stavebno-technický stav vozovky dočasným dopravným značením." Takéto značenie treba rešpektovať a prispôsobiť mu svoju jazdu. To znamená spomaliť a prípadne sa pokúsiť vyhnúť dieram.
O to, že daný úsek nebude opravený vraj nemusíte mať strach. Slovenská správa ciest, ktorá sa stará o stav ciest prvej triedy vraj cesty pravidelne monitoruje.
"Taktiež cesty monitoruje aj náš zmluvný partner na údržbu ciest," informuje Fedorová. Cesty v meste si spravuje mesto. Druhá a tretia trieda spadá pod župy. Tam možno aj nahlásiť prípadne úseky, s ktorými máte problém.
Škodu na aute môžete vymáhať
V prípade, že pri prejazde cez výmole dôjde k poškodeniu vášho auta, máte právo škodu vymáhať. To je možné však len vtedy, ak "správca cesty zanedbal svoju zákonnú povinnosť", hovorí Fedorová.
Žiadosť o náhradu škody môže vodič podať na príslušnom úrade, ktorý daný úsek spravuje. Nepotrebuje k tomu žiaden oficiálny formulár, len žiadosť, kde popíšete udalosť a škodu. K tomu je potrebné priložiť aj doklady a podobne.
Škodu vám však preplatia len vtedy, ak ju spôsobili "závady v zjazdnosti cesty". Jedinou nevýhodou tejto politiky je fakt, že dôkazy o tom musíte predložiť vy sami. Teda, musíte dokázať, že vaše auto bolo poškodené kvôli výmoľom na ceste. Ako? To už je na vás.
Poradňa pre vás: Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v našej Poradni alebo nám píšte na magazin@natankuj.sk.