To, že sa na Slovensku zvyčajne parkuje podľa potreby vodiča bez ohľadu na predpisy, životné prostredie a ostatných účastníkov cestnej premávky, nám potvrdzujete neustále. Stačí si pozrieť nasledujúce fotky.
Vyzerá to tak, ako keby medzi základné charakteristiky vodiča na Slovensku patrili egoismus, nečestnosť, bezcharakternosť, arogancia.
Odfotili ste dopravný priestupok? Kliknite sem a vložte fotky do mapy
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Na trávniku je vždy voľno
Jeden z vás, ktorý sa nepodpísal, nám poslal fotografiu Octavie, ktorá je zaparkovaná v Košiciach na trávniku.
Anonym: "V prílohe vám zasielam foto ako sa parkuje v Košiciach na tráve na ul. Kurskej č.1 a 3. Každú noc od 01.00 hod. do rána 07.00 hod.. Uvedená skutočnosť mestských policajtov vôbec nezaujíma, ani po niekoľkých upovedomeniach uvedenú záležitosť neriešili."

§ 25, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(1) Vodič nesmie zastaviť a stáť
s) na cestnej zeleni a inej verejne prístupnej zeleni, na ostrovčekoch a deliacich pásoch, ak to nie je dovolené dopravnou značkou,
Dôvod, prečo policajti na takéto parkovanie pravdepodobne rezignovali, je fakt, že bez prichytenia pri čine sa ťažko hľadá vinník. Podľa zákona je totiž vinníkom pri dopravných priestupkoch spôsobených vozidlom vodič vozidla.
Ak policajti prídu k nesprávne zaparkovanému autu, pričom vodiča prichytia priamo pri parkovaní, dokázať to, kto porušil dopravné predpisy, nie je problém. Ak ale prídu k vozidlu a vodiča nikde nieto, jedinou možnosťou je hrozba sankcie vlastníkovi auta. Kolotoč výhovoriek, ktoré umožňuje zákon, však dokážu spôsobiť, že policajti vinníka nikdy nezistia.
Tento rok však ministerstvo vnútra plánuje uviesť do života zodpovednosť vlastníka vozidla za dopravný priestupok. Potom by ani takéto parkovanie trestu neuniklo. No a vlastník by si to následne mal vybaviť s vodičom, ak to nie je tá istá osoba.
Pri žltej čiare sa nesmie parkovať
To isté sa dá odpovedať aj Dušanovi, ktorý nám poslal fotografiu fotografiu s autami stojacimi vedľa žltej čiary na kraji cesty.
Dušan: "Posielam vám fotografiu vodiča, čo má asi problém rozoznať bielu od žltej. Zároveň sa chcem opýtať, či tie fotografie bezohľadných vodičov len publikujete, alebo sa dá v prípade takejto fotografie aj dodatočne postihovať."

Značka Žltá súvislá čiara (č. V 12b)
... vyznačuje úsek, kde je z obidvoch strán tejto čiary zakázané zastavenie a státie vozidiel.
Bez poznania vodiča, ktorý je "strojcom" daného priestupku, je v podstate takmer nemožné na základe takýchto fotografií postihovať tých, ktorí porušili dopravné predpisy. Publikovanie takýchto fotiek však môže pomôcť uvedomiť si, kde vodiči robia chyby a zároveň ukázať na vozidlá tých, ktorým nerobí problém ignorovať dopravné pravidlá.
Mimochodom, vodič BMW a aj dodávky pred ním porušili dopravné značenie (žltá čiara), podľa ktorého je na kraji cesty zakázané nielen stáť ale aj zastaviť.
Zaparkoval na priechode v križovatke
Ďalšie dve fotografie nám poslal Jozef z Trenčína, ktorý odfotil auto stojace tesne za križovatkou na priechode pre chodcov. Dokonca je otázne, či pre chodcov nechal voľnú 1,5-metrovú minimálnu šírku chodníka a pre premávku 3-metrovú voľnú šírku vozovky.
Uprostred cesty, v protismere, na priechode s papučou
Na záver si pozrite fotky Paľa, ktorý v Petržalke zachytil auto s papučou stojace na priechode pre chodcov. Ono stojí v podstate uprostred cesty s obojsmernou premávkou a v protismere.
Vodiča takto zaparkovaného auta neospravedlňuje ani to, že auto odstavil zjavne v čase, keď v okolí nebolo kde zaparkovať. A tak asi zastavil vedľa iného auta, vľavo od toho s papučou.
Mimochodom, polícia v tomto prípade mohla pokojne použiť aj odťah, keďže auto tam tvorí prekážku cestnej premávky.
Poradňa pre vás: Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v našej Poradni alebo nám píšte na magazin@natankuj.sk.