Viacerí z vás nám poslali otázky, ktoré sa týkajú toho, čo všetko si môže dovoliť policajt. Niektorých hnevá, keď policajné autá stoja tam, kde by iní dostali pokutu, iných zase to, ako policajti zastavujú vozidlá na ceste.
(4) Výnimku z druhej časti tohto zákona, ktorá je v cestnej premávke okamžite potrebná, môže povoliť policajt na mieste samom v nevyhnutnej miere a za predpokladu, že sa tým neohrozí bezpečnosť cestnej premávky.
Odfotili ste dopravný priestupok? Kliknite sem a vložte fotky do mapy
Vlado: "Môžu policajti takto stáť? Bežný človek by určite pokutu dostal. Odfotené v Bratislave na Lazaretskej ulici."
§ 140, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(1) V mimoriadnych a nevyhnutných prípadoch a za predpokladu, že sa tým neohrozí bezpečnosť cestnej premávky, môže sa povoliť výnimka z
b) z dopravnej značky označujúcej zákaz vjazdu, zákaz zastavenia, zákaz státia, iný zákaz, zónu s dopravným obmedzením, pešiu zónu, obytnú zónu a školskú zónu.
§ 69, zákon č. 8/2009 Z.z.:
Polícia má možnosť využiť niekoľko výnimiek, ktoré jej ponúka zákon o cestnej premávke. Nachádza sa v ňom ustanovenie, ktoré umožňuje polícii ignorovať dopravné značenie vyjadrujúce zákaz. Takým značením je aj šrafovanie na fotke, na ktorom stojí policajné auto
Policajti však nesmú používať výnimku, kedy sa im zachce. Dôvodom môže byť len mimoriadny a nevyhnutný prípad, pritom sa ale nesmie ohroziť bezpečnosť cestnej premávky.
Policajt, ktorý auto zaparkoval na danom mieste, však zrejme porušil dopravný predpis, podľa ktorého sa nesmie parkovať v križovatke.
Ak si ale udelil výnimku okamžite potrebnú v cestnej premávke, zastaviť tam smel. Otázkou ale ostáva, čo sa tam muselo stať, keď musel použiť túto výnimku.
Ďalší z vás nám poslal fotografiu policajného auta, ktoré v Senici zaparkovalo na vyhradenom mieste pre zdravotne postihnutých. Aj v tomto prípade to policajt smel až po udelení si výnimky okamžite potrebnej v cestnej premávke.
Všimnite si v pozadí policajta. Nevyzerá, že by sa ponáhľal riešiť problémy cestnej premávky.
Ďalšie fotografie nielen parkujúcich policajných áut
Aké podmienky musí spĺňať policajt pri zastavovaní áut?Dušan: "Môže policajt zastaviť vodiča len zdvihnutím pravej ruky hore? Policajt vstúpil na cestu I. triedy do jej stredu bez terčíka, bez reflexnej vesty v čiernom úbore. Nazval by som to, že doslova vybehol od policajného auta do stredu cesty. Aké podmienky má spĺňať pri zastavovaní áut."
§ 13, vyhláška č. 9/2009 Z.z.:
(1) Znamenie na zastavenie vozidla sa musí dávať včas, zreteľne a s ohľadom na okolnosti cestnej premávky, aby vodič mohol bezpečne zastaviť vozidlo a aby sa neohrozila bezpečnosť cestnej premávky.
(2) Policajt dáva znamenie na zastavenie vozidla zdvihnutím ruky alebo zdvihnutým zastavovacím terčom (č. Z 5a), alebo svietidlom vyžarujúcim svetlo červenej farby, ktorým pohybuje v hornom polkruhu. ...
Ak chce policajt zastaviť vozidlo na ceste, musí splniť niekoľko podmienok. Základnou je dodržať bezpečnosť cestnej premávky. Policajt nesmie zastavovaním nikoho ohroziť.
To, ako je policajt oblečený, už nezohráva žiadnu úlohu. Ak sa ale taká situácia, o akej nám napísal Dušan, stane za zníženej viditeľnosti, policajt bez reflexných prvkov na oblečení môže zastavovaním ohrozovať bezpečnosť cestnej premávky.
Znamenie na zastavenie vozidla musí dať policajt včas a zreteľne. Musí pritom dbať ohľad na okolnosti cestnej premávky.
Zdvihnutie ktorejkoľvek ruky policajta hore je dostatočným znamením pre vodiča, ktorého zastavujú.
Poradňa pre vás: Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v našej Poradni alebo nám píšte na magazin@natankuj.sk.