SME

Blikačky vás neochránia pred pokutou, ak budete nesprávne parkovať

Platí pre držiteľa parkovacieho preukazu zákaz zastavenia alebo má výnimku? A ako je to s papučou? Smiete ju nasadiť na auto iného človeka, keď vám zablokuje vaše parkovacie miesto?

Na vyhradenom mieste bez povolenia? Blikačky nepomôžu

Ak nemáte parkovací preukaz, na vyhradenom mieste pre zdravotne postihnutých ani nezastavujte. Nemuselo by to dopadnúť tak, ako s Martinom. Dostal pokutu 10 eur, aj keď mohol "schytať" 15-krát toľkú.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Martin: "Včera som dostal pokutu za státie na vyhradenom mieste pre invalidov v meste (centrum Košíc). Samozrejme, rešpektujem vyhradené miesto pre invalidov, ale. Zastavil som tam, zapol výstražné smerovky a vzdialil sa na päť metrov od auta, a čakal.

Nanešťastie išla okolo mestská polícia a bez ohľadu na moje argumenty, že tam stojím len chvíľu, vidím na auto a mám zapnuté smerovky, ma pokutovala (uspokojili sa s pokutou na mieste s výškou 10 eur).

Chcem sa spýtať, či argument, ak človek stojí na rezervovanom či vyhradenom mieste a je v aute, respektíve tam stojí krátko, by mal podľa zákona obstáť alebo nie."

SkryťVypnúť reklamu

Poradňa pre vás: Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v našej Poradni alebo nám píšte na magazin@natankuj.sk.

Priestupok, o ktorom nám napísal Martin, patrí medzi závažné. Podľa ministerstva vnútra je možné udeliť za parkovanie na vyhradenom mieste pre zdravotne postihnutých bez dovolenia pokutu až do výšky 150 eur na mieste alebo od 60 do 300 eur na dopravnom inšpektoráte. Tam by mohli rozhodnúť aj o zákaze šoférovania na dva roky.

Martin mal šťastie, keď musel zaplatiť iba 10 eur.

Zákon o cestnej premávke uvádza, že vodič nesmie ani len zastaviť na vyhradenom mieste bez povolenia. Jedinou výnimkou je núdzové státie. To ale nie je situácia, o ktorej písal Martin.

SkryťVypnúť reklamu

Ak teda potrebujete niekde zastaviť (s výnimkou núdzového státia) a rozhodnete sa zaparkovať auto na vyhradenom mieste bez povolenia, vzniku priestupku nezabráni ani zapnutie smeroviek ako výstražných svetiel, ani státie na krátku dobu, alebo to, že sa od auta nevzdialite.

Mimochodom, smerovky ako výstražné svetlá sa smú pri stojacom aute použiť na odvrátenie hroziaceho nebezpečenstva prípadne počas núdzového státia. V iných prípadoch ide o dopravný priestupok.

Aj pre vozíčkara platí zákaz zastavenia

Lubo: "Zazvonil mi telefón. Za jazdy sa nesmie telefonovať, a preto som odbočil v pravo z hlavnej cesty, kde bola dopravná značka Zákaz zastavenia. Okolo obrubníkov a celého ostrovčeka bola žltá čiara. Nakoľko mám označené vozidlo ako ZŤP, som v dobrej viere porušil zákaz. Počas telefonátu prišla mestská polícia (MP) a upozornila ma na to, že porušujem vyhlášku. Že ani vozidlá označené parkovacím preukazom to nesmú porušiť.

Podotýkam, že to poriešili dohovorom, čomu som bol rád. No zarazila ma veta, že majú výklad z Ministerstva vnútra či odkiaľ, že ani označene vozidlo znakom ZŤP vozíčkar to nesmie porušiť. Ako to je? To so zákazom státia je mi jasné. A zákaz zastavenia? Môže takto označené vozidlo porušiť zákaz zastavenia?"

SkryťVypnúť reklamu

Mestskí policajti mali v tomto prípade pravdu.

Ak by na ceste, kde Lubo odbočil, bol zákaz státia (prerušovaná žltá čiara), nevyhnutne potrebný čas ho môže porušovať ako držiteľ parkovacieho preukazu. Netýka sa to ale zákazu zastavenia, ktorý vyplýval z plnej žltej čiary na ceste. Tam nepomôže ani parkovací preukaz.

Na platnosť tohto ustanovenia netreba ani výklad ministerstva vnútra, keďže je to dostatočne zrejmé aj zo samotného zákona o cestnej premávke (ustanovenia o výnimke pre držteľov parkovacieho preukazu).

Môžem nasadiť papuču inému autu?

Jozef: "Kto všetko je oprávnený zakladať na kolesá áut "papuče"? V praxi som videl založené papuče rôznych firiem, ktoré si takto podržia vozidlá parkujúce na "ich" pozemku.

Napríklad, mám zaplatené parkovacie miesto pred domom, riadne označené. Neznáme auto tam zaparkuje. Môžem aj ja osobne nasadiť cudziemu autu papuču, aby som mohol vodiča upozorniť na nesprávne parkovanie?"

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Keby chcel Jozef umiestniť papuču na svoje auto, nikto by mu asi nebránil. Ak by ale chcel "trestať" papučou iného, mohol by nastať problém. Mohol by sa takouto "schválnosťou" dopustiť priestupku proti občianskemu spolunažívaniu.

Ak by na vyhradenom parkovacom mieste, na ktorom môže stáť len Jozefovo auto, stálo iné vozidlo, treba volať políciu a nie brať spravodlivosť do vlastných rúk. Štátni policajti môžu rozhodnúť o odťahu auta, ktoré blokuje vyhradené parkovacie miesto.

Okrem toho, papuča na aute, ktoré blokuje vaše parkovacie miesto, nepomôže vyriešiť váš problém - zaparkovať vaše auto na vašom mieste na parkovanie.

Poradňa pre vás: Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v našej Poradni alebo nám píšte na magazin@natankuj.sk.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Auto

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 805
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 459
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 459
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 278
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 147
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 781
  7. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy? 2 380
  8. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 2 319
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Nemocnica Ružinov.

Uplatňujeme nulovú toleranciu k drogám, tvrdí UNB.


8
Voči doláru sa rubeľ dostal na 83.

Silnejúca mena už robí problémy rozpočtu.


14
Ilustračné foto

Na pozadí je zrejme tvrdý stret s kartelmi.


Jakub Bronec a 1 ďalší 8
Trump, Putin a ďalší siloví lídri prinášajú „vek nemieru“.

Dnešná globálna politika je ako nevydarené manželstvo.


Mark Leonard 20
reklama
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (18. - 24.4.1925)
  2. Ján Škerko: Popriem všetko čím som žil a čomu som veril, len sa mi vráť
  3. Vladimír Bojničan: Prečo je Západ vyspelý, Rusko zaostalé a my uviaznutí na polceste
  4. Ján Valchár: Ropa ako nenabitá zbraň II.
  5. Štefan Šturdzík: Rakovina
  6. Viktor Pamula: Máme konsenzus v zahraničnej politike ?
  7. Rado Surovka: Pomáhať a chrániť ?
  8. Aleksander Prętnicki: Posledná audiencia - Bratislavský expres
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 45 923
  2. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 552
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 19 272
  4. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 17 978
  5. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 13 518
  6. Rado Surovka: Keby blbosť kvitla 11 774
  7. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 534
  8. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 10 375
  1. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  2. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  3. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  4. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  5. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  6. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  7. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  8. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom
SkryťZatvoriť reklamu