Čo robiť po odbočení, keď sa uprostred cesty ukáže plná čiara?
Ján: "Aj keď som dennodenným vodičom už 35 rokov a myslel som si, že mám v predpisoch jasno, predsa mi niečo nie je úplne jasné. Ide mi o platnosť vodorovnej dopravnej značky "stredová plná čiara" (je jedno či jednoduchá alebo dvojitá).
Ak idem po takto značenej ceste, je to jasné. Ale ako je to v prípade, ak na takúto cestu chcem vojsť z vedľajšej cesty a chcem odbočiť doľava? Jedná sa o klasickú T-križovatku s hlavnou cestou v priamom smere, na ktorú sa pripája vedľajšia cesta. Na vedľajšej ceste je len značka "Daj predosť v jazde" a samozrejme nie "Zákaz odbočenia vľavo".
Platí pre vodiča na vedľajšej ceste pri odbočovaní vľavo plná čiara na hlavnej ceste?"
Poradňa pre vás: Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v našej Poradni alebo nám píšte na magazin@natankuj.sk.
Na Slovensku sa nachádza niekoľko takých miest, kde je v T-čkovej križovatke plná čiara. Vodičov jazdiacich podľa predpisov takéto značenie zneisťuje. Nie sú si totiž istí, či im nehrozí pokuta.
Podľa vyhlášky k zákonu o cestnej premávke, plnú čiaru smiete prejsť prechádzať pri obchádzaní alebo pri vchádzaní na
- miesto mimo cesty,
- poľnú cestu,
- lesnú cestu alebo
- cestičku pre cyklistov.
Prejsť plnú čiaru smiete, aj keď zo spomínaných miest vychádzate. Iné prípady prejazdu cez plnú čiaru sú porušením dopravných predpisov.
Ak teda vychádzate na T-čkovej križovatke z vedľajšej cesty a odbočujete vľavo, pri prejazde cez plnú čiaru porušujete dopravné predpisy. Nie vždy však za to hrozí pokuta.
Otestujte si svoje znalosti z dopravných predpisov
Vodič spácha priestupok, len ak ide o zavinené konanie. A pokutu možno udeliť len za priestupok.
Ak na križovatke pred odbočovaním vľavo nie je vidno plnú čiaru na hlavnej ceste a vy cez ňu prejdete, porušíte síce dopravné predpisy, ale nezavinene. Dopravné značenie totiž musí byť viditeľné včas z dostatočnej vzdialenosti.
V prípade, že by ste plnú čiaru videli skôr, ako sa rozbehnete do križovatky, nesmiete odbočiť vľavo. Napriek tomu, že vám to iné dopravné značenie nezakazuje.
Ako ďaleko od žltej čiary nesmieme parkovať?
Peter: "Vedľa značky žltá súvislá čiara je zakázané z obidvoch strán zastaviť a stáť. Do koľkých metrov od tejto čiary? Pýtal som sa aj policajtov a dostal som rôzne výklady. Pre upresnenie, ide o zastávku autobusu. Vedľa čiary je približne 5m šírka voľnej plochy. Auto hneď vedľa žltej čiary dostáva papuču a auto vedľa neho už nie. Je to správne?"
Žltá čiara sa na cesty kreslí na miestach, kde by mohlo zastavenie vozidla spôsobiť problémy nielen v premávke ale aj mimo nej. Zákaz zastavenia vyjadrený žltou súvislou čiarou sa týka okolia oboch strán čiary.
To, ako ďaleko od čiary je zakázané zastaviť, nie je definované v metroch. Vyhláška to určila takto: Značka Žltá súvislá čiara (č. V 12b) vyznačuje úsek, kde je z obidvoch strán tejto čiary zakázané zastavenie a státie vozidiel.
Ak je vedľa cesty, na okraji ktorej je nakreslená žltá neprerušovaná čiara, akokoľvek široký chodník, žiadny vodič nesmie zastaviť auto na tomto chodníku. Nech zastaví na chodníku kdekoľvek, vždy poruší zákaz zastavenia, keďže bude stáť z jednej strany žltej čiary.
Preto nie je spravodlivé, ak vozidlo stojace hneď pri žltej čiare dostane papuču a iné auto vedľa sa papuči vyhne. Takéto situácie však môžu nastať vtedy, ak druhé auto zaparkuje vedľa toho s papučou až potom, čo odišli policajti.
Cez plnú čiaru sa smú obchádzať aj zaparkované autá
Marek: "Často chodím po Viedenskej ceste okolo Sadu Janka Kráľa smerom do Auparku. Od Nového mosta je to jednosmerka, ale rozdelená na dva pruhy. Musím aj tu rešpektovať dva jazdné pruhy?
Tie stredové čiary sú pozostatok, keď ešte táto cesta bola obojsmerná. Cesta je pomerne úzka keďže sa parkuje po oboch stranách cesty. Niekde je dokonca plná čiara, ktorá sa dá ťažko reálne rešpektovať. Môžem aj tu dostať pokutu, že idem stredom cesty po prerušovanej čiare, resp. že prechádzam plnú čiaru, keďže sa do jazdného pruhu nevmestím lebo sa po stranách parkuje?"
V tomto prípade je odpoveď jednoznačná. Marekovi nič nebude hroziť, ak prejde plnú čiaru.
Vodič je povinný jazdiť pri pravom okraji jazdného pruhu alebo vozovky. V Marekovom prípade sa to dá splniť len tak, že po Viedenskej ceste pôjde stredom pre zaparkované autá. Prejazdom cez plnú čiaru však nespácha žiadny priestupok, pretože je to jediná možnosť, ako obísť zaparkované autá. A pri obchádzaní je povolené prejsť plnú čiaru.
Poradňa pre vás: Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v našej Poradni alebo nám píšte na magazin@natankuj.sk.