BRATISLAVA. Za liter LPG, teda skvapalneného ropného plynu, dnes zaplatia vodiči asi 70 centov. Pred rokom ich stál liter tohto ekopaliva o 24 centov menej. Vyplýva to z údajov Európskej komisie.
Nie sme však jedinou krajinou, kde ropný plyn dražie. V Česku zaplatia vodiči za liter tohto paliva 69 centov, čo je o 36 percent viac ako vlani. Zhruba o tretinu viac zaň zaplatia aj poľskí vodiči. V Maďarsku vyjde liter na 76 centov, teda o pätinu viac ako vlani v rovnakom čase.
Reakcia prišla neskôr
Rast cien LPG ovplyvnili podľa Tomáša Novotného z Natankuj.sme.sk najmä pohyby na svetových trhoch a ozdravné opatrenia kabinetu Ivety Radičovej.
Cena ropy rástla na trhoch najmä v novembri a decembri. „LPG sa neobchoduje tak intenzívne, takže reakčný čas na vývoj cien ropy je dlhší,“ vysvetľuje Novotný.
Čerpacie stanice začali zvyšovať ceny koncom decembra. „Niektoré stanice to spojili so zdražovaním v dôsledku vládnych opatrení,“ povedal Novotný. Od nového roka neplatí nulová sadzba spotrebnej dane na ropný plyn. Na jeho cene sa prejavilo aj zvýšenie DPH.
Skvapalnený ropný plyn je vedľajším produktom pri spracovávaní ropy v rafinériách. U nás sa nevyrába, väčšina k nám smeruje z Poľska. Slovnaft vlani skúsil vyrábať LPG, po pozitívnych skúsenostiach plánuje pokračovať. „Pokiaľ sa Slovnaft nastaví na zahraničné ceny, pre vodičov sa nič nezmení,“ hovorí Novotný.
Ceny môžu rásť
Skvapalnený ropný plyn sa používa najmä na pohon áut, no jeho zložka bután sa využíva aj v domácich zásobníkoch na plyn. Často sa zamieňa so stlačeným zemným plynom – CNG.
Do budúcnosti je podľa Novotného pravdepodobné, že ceny LPG porastú. „Ropný plyn je napriek tomu stále výhodnejší ako benzín či nafta, aj keď do toho započítame spotrebu a prerobenie auta,“ povedal.