Zaparkovať môžete, no musíte si to vedieť obhájiť
Robo: "Zaujíma ma, či porušujem predpisy (a teda či by som mohol dostať pokutu) za vjazd do priestorov, kde je značka zákaz vjazdu (tá klasika okrúhla) s dodatkovou tabuľkou "Neplatí pre vozidlá firmy XY a zamestnancov". Keďže som zamestnanec (avšak nie firmy XY), môžem dostať pokutu pri vjazde do takýchto priestorov?"
Poradňa pre vás: Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v našej Poradni alebo nám píšte na magazin@natankuj.sk.
Priestor, do ktorého je zakázané vojsť, je vymedzený dodatkovou tabuľou. Tá umožňuje vojsť do priestoru vodičom vozidiel, ktorých sa výnimka týka. Robo sa spýtal, či aj o smie vojsť do zákazu vjazdu, kde smú len vozidlá firmy a zamestnanci. Odpoveď: smie.
Znenie značky pravdepodobne nie je v súlade s tým, čo ňou chceli povedať tí, ktorí ju osadzovali.
Pravdepodobne malo byť na dodatkovej tabuľke napísané, že do priestoru za zákazom vjazdu smú vojsť zamestnanci firmy. Lenže na dopravnej značke to nešpecifikovali presne. Ak je Robo zamestnanec, i keď inej firmy, má právo do zákazu vojsť. Pokutu by teda dostať nemal.
Miestam pre ZŤP by ste sa mali radšej vyhnúť
Peter: "Posielam vám fotky parkoviska (pre ZŤP) pred OD MAX v Skalici. Chcem sa opýtať na platnosť tejto dopravnej značky. Podľa môjho názoru je táto značka neplatná. Alebo lepšie povedané sa na určené parkovacie miesta vôbec nevzťahuje, nakoľko dopravná značka platí za jej hranicou, čo by v tomto prípade bol chodník.
Skôr som nad tým nepremýšľal, myslel som si že je na zemi vodorovné značenie, zamyslieť ma donútil až sneh (ktorý by prípadne vodorovne značenie zakryl), no po jeho roztopení som si všimol, že sa tam žiadne nenachádza. Môže mi polícia udeliť pokutu, keby som na danom mieste zastavil?"
Na prvý pohľad sa môže zdať, že dopravná značka je umiestnená nelogicky. Ak by sme prijali za fakt predpoklad, že platnosť všetkých dopravnej značiek sa týka lokality za nimi, potom by na vyznačených miestach pred značkou mohli parkovať aj autá bez parkovacieho preukazu.
V zákone o cestnej premávke sa neuvádza, akej lokality sa týka platnosť značky. Vo väčšine prípadov sa dá na základe umiestnenia vydedukovať, že značka platí pre cestu za ňou. Pri parkovacích dopravných značkách to ale nie je úplne jednoznačné.
Svetlo do problému vnášajú technické predpisy, podľa ktorých sa zvislé dopravné značky vyznačujúce parkovisko umiestňujú pre parkovacie miesto kolmo alebo šikmo k vozovke aj spôsobom, ako to vidno na fotke.
Značenie by mohlo byť k vodičom "prívetivejšie"
K umiestneniu značky by sa ale dalo povedať, že by sme si vedeli predstaviť aj lepšie miesto, kde by informovala o vyhradených miestach pre zdravotne postihnutých. Napríklad na začiatku a na konci vyhradených parkovacích miest. Pri snahe zaparkovať na krajné miesto je totiž značka uprostred trochu horšie viditeľná.
V každom prípade aj z fotky vyplýva, že to nie je zásadný problém, pretože "P-čko" je možné zbadať včas z dostatočnej vzdialenosti a značka tiež poskytuje úplný a jednoznačný výklad.
Preto by ste na takom mieste nemali zaparkovať bez povolenia, pretože by ste riskovali až zákaz šoférovania na dva roky.
Ešte je nutné dodať, že aj keby boli na parkovacích miestach vyznačené symboly vozíka, bez zvislej dopravnej značky by to nič neznamenalo. Akékoľvek vyhradené parkovacie miesto totiž určuje vždy zvislá značka a čiary na ceste sú "informačným" doplnkom značky s bielym písmenom P na modrom podklade.
Poradňa pre vás: Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v našej Poradni alebo nám píšte na magazin@natankuj.sk.