BRATISLAVA. Využíva podvozkové komponenty vlajkovej lode, vybavený je najmodernejšími technológiami značky, predných aj zadných pasažierov hýčka priestorom a pohodlím na úrovni luxusnej limuzíny, ale na rozdiel od sedmičky si posádka môže do kufra pobaliť aj pol domácnosti.
Kombíku patrila polovica Kombík radu 5 je pre BMW dôležitý model. V Nemecku dosiahol až 50% podiel na predaji predošlej generácie modelového radu 5. Preto ho výrobca uviedol na trh pomerne rýchlo po sedane a na jeho stavbe si dal po praktickej stránke dosť záležať.
Vonkajšími rozmermi sa radí medzi sedan a model GT päťkového radu. Vďaka konzervatívnej zadnej časti, opticky odľahčujúcej a zoštíhľujúcej celú karosériu však pôsobí najkompaktnejším dojmom z trojice.
Aspoň na pohľad z diaľky, pretože keď sa k nemu priblížite, naživo je to rovnaký obor ako sedan, s ktorým budete vždy o niečo dlhšie hľadať vhodné parkovacie miesto než s predchodcom.
Asi nie náhodou v ňom každý vidí duchovného nástupcu nie posledného, ale dve generácie dozadu starého predchodcu.
Hviezdu objemom neprekoná V prípade kombíkov to s originalitou dizajnu netreba preháňať, zvlášť keď jeden z konkurentov vám objemom kufra riadne odskočí. Preto aj dizajnéri BMW sa snažili dosiahnuť prijateľný kompromis medzi atraktívnymi líniami a potrebnými litrami objemu.
Základný objem kufra novinky narástol o 60 litrov na 560. Maximálna prepravná kapacita po zložení sedadiel o 20 na 1670 litrov. Týmito hodnotami tak BMW opäť vyrovnal náskok Audi A6 Avant (565 l/1660 l). Na priestorového kráľa triedy T model Mercedes-Benz triedy E však stále stráca (695 l/1950 l).
Okrem objemu sa zlepšil tiež využiteľný tvar batožinového priestoru, predovšetkým na výšku. Predošlá generácia so šikmým zadným oknom ponúkala na výšku veľmi limitovaný priestor. Novinka je na tom podstatne lepšie.
Poteší tiež pravidelný pôdorys úložnej plochy a množstvo praktických detailov ako je napríklad nakladacia hrana v jednej úrovni s podlahou, 12 V zásuvka, háčik, fixovacia sieťka a guma na bočných stenách a pozdĺžne koľajnice s fixovacím patentom na väčšie predmety. Napríklad na horské bicykle, ktoré sa po zložení zadných sedadiel vmestia až dva vedľa seba.
Padnú jediným pohybom V kufri nového päťkového kombi bez problémov preveziete aj práčku alebo menšie skrinky. Každý detail je po remeselnej aj funkčnej stránke vypracovaný do dokonalosti. Príjemný dojem navodzuje bohaté čalúnenie podlahy a bočných stien.
Zadné sedadlá, štandardne delené v pomere 40:20:40, majú veľmi jednoduchý systém sklápania. Buď ich zložíte jediným pohybom z priestoru zadných sedadiel alebo zatiahnutím za páčky z kufra.
Nechýba elegantný vak na lyže. Pod podlahou nájdete ešte ďalší úložný box na povinnú výbavu a iné drobnosti. Nami testovaná verzia bola vybavená diaľkovo otvárateľnými zadnými dverami, čo je dobrá funkcia, pokiaľ sa blížite k autu s plnými rukami.
Praktickejšie však je, že krycia roletka sa dvíha automaticky s vekom kufra, vďaka čomu s ňou vodič pri nakladaní batožiny nemusí vôbec manipulovať. Roletka sa dvíha dokonca aj vtedy, keď odklopíte iba okno zadných dverí.
Bavorák s miestom vzadu Priestorové pomery na zadných sedadlách sú veľkorysé vo všetkých smeroch. V porovnaní s limuzínou cítiť viac miesta na hlavu. Na rozdiel od predchodcu sa bude teraz pohodlne sedieť aj tretiemu pasažierovi v strede, ktorý má k dispozícii podstatne lepšie tvarovaný sedák aj operadlo.
O jednotlivých prvkoch výbavy sa rozpisovať nebudem. Iba niekoľko praktických detailov do zimy, ktoré robia povestný rozdiel medzi elitou a zvyškom triedy. V päťkovom BMW si v prípade vyhrievaných sedadiel môžete samostatne viac prihrievať chrbát alebo zadok.
Veľmi účinné tlakové ostrekovače okien a predných xenónových svetiel perfektne čistia a vďaka vyhrievaným tryskám fungujú aj v silných mrazoch. Rýchle kúrenie a rozmrazovanie okien, odolnosť voči roseniu okien zvnútra a citlivo reagujúce kúrenie sú ukážkou, ako by mohol vyzerať tepelný komfort vo všetkých autách.
Zadok jazdí na vankúšoch Na rozdiel od limuzíny je kombi štandardne vybavené vzduchovým pružením na zadnej náprave s automatickou reguláciou svetlej výšky zadnej časti, aby po naložení nešiel takpovediac „do kolien“.
Testovaný kus bol navyše vybavený príplatkovým adaptívnym pružením, vďaka ktorému spôsobil vo svojom segmente revolúciu jazdného komfortu. Napriek svojej nemalej pohotovostnej hmotnosti, prevyšujúcej všetku konkurenciu (o 55 až 60 kg) a pri tom istom motore dokonca aj sedmičku, je veľmi dobre a predvídateľne ovládateľný.
Všetky nerovnosti filtruje ukážkovo precízne, bez prenosu otrasov a vibrácii. Zákrutami prechádza suverénne, na povely vodiča, či už prostredníctvom akcelerátora alebo volantu reaguje spontánne. Napriek tomu sa nemôžem zbaviť dojmu, že už nepôsobí takým agilným dojmom ako predchodca.
Väčšia karoséria aj vyššia hmotnosť urobili svoje. Inak povedané, svoju typickú, mierne nervóznu športovosť obetoval v prospech uhladenej dynamiky. Testovaný naftový šesťvalec 3.0d reprezentuje ideál z pohľadu dynamiky a ekonomiky prevádzky.
Ťažkého mastodonta rozbehne z 0 na 100 km/h za neuveriteľných 6,4 s, pritom v priemere spotrebuje len 7,6 l/100 km. V kombinácii s osemstupňovou automatickou prevodovkou mu nič nechýba.
Kupujem-nekupujem
Keby som bol v pozícii zákazníka, ktorý si vyberá prémiový kombík vyššej strednej triedy, mojou voľbou by bol jednoznačne BMW 530d Touring, ale s pohonom X-Drive, na ktorý sa ešte čaká.
Touring hýčka pohodlím a luxusom na najvyššej úrovni, a hoci už nie je taký športový ako predchodca, jeho poslušnosť a ovládateľnosť si vie stále podmaniť nadšených vodičov natoľko, aby o konkurencii ani neuvažovali. (Michal Karpat)
Technické parametre Motor 3.0d
Zdvihový objem [cm3] 2993
Výkon [kW/k] 180/245
pri otáčkach [1/min] 4000
Krútiaci moment [Nm] 540
pri otáčkach [1/min] 1750-3000
Maximálna rýchlosť [km/h] 242
Zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s] 6,4
Nameraná spotreba [l/100 km] 7,6
Pohotovostná hmotnosť [kg] 1880
Batožinový priestor [l] 560/1670
Cena modelu od [€] 51.600