Predstavte si, že idete po ceste a stretnete posýpacie vozidlo. Štrk, ktorý z neho odlietava, vám poškodí čelné sklo. Nič nezvyčajné v tomto ročnom období. Viete čo máte robiť a u koho si vymáhať náhradu škody?
V zimnom období patrí medzi základnú údržbu ciest aj ich posýpanie. Občas sa ale stane, že štrk, ktorý je určený na posyp cesty odletí aj tam kam nemá.
S otázkou, ako postupovať, ak by vám vozidlo poškodilo posýpacie auto, sme sa obrátili na jednotlivé správy ciest, ktoré majú na starosti údržbu ciest. Chceli sme vedieť, či sa sťažovať u nich, alebo u firmy, ktorá im posýpacie služby zabezpečuje.
Odpoveď sme dostali z dvoch stredísk správy a údržby ciest. Zhodli sa, že je potrebné vedieť poznávaciu značku vozidla, ktoré vám auto poškodilo a tiež miesto a čas poškodenia.
"Pokiaľ sa jedná o cesty spadajúce pod Trenčiansky samosprávny kraj, treba kontaktovať konkrétnu regionálnu správu a údržbu ciest," objasnil Vladimír Vážny, vedúci strediska Správy a údržby ciest Prievidza. V prípade, že Vám vozidlo poškodili inde, treba si zistiť, ktorá správa ciest má daný úsek na starosti a kontaktovať priamo ich.
Postup je nasledovný: zapíšte si poznávaciu značku vozidla, miesto a čas poškodenia a následne kontaktujte zodpovednú správu ciest. "Je potrebné postupovať ako pri dopravnej nehode-škodovej udalosti," vysvetlil Milan Puchoň, riaditeľ Správy ciest Žilinského samosprávneho kraja.
Okrem poškodenia vozidlom patriacim správe ciest, vám môže škodu spôsobiť aj fyzická osoba. Môže to urobiť nevedomky a zároveň ani netušiť, že vám škodu spôsobil. Príklad takejto situácie nám opísal Miro.
Miro: "Z predo mnou idúce auta a odletí kameň a poškodí alebo mi rozbije predné okno. Ako mám postupovať ďalej, keď som si zapísal poznávaciu značku toho vozidla? Mám ísť do mojej poisťovne a oni nájdu majiteľa? Ja pritom nemám poistené vozidlo proti poškodeniu skiel."
Pokiaľ by mal Miro uzatvorenú havarijnú poistku, mohol by celý problém vyriešiť týmto spôsobom. Prípadne by bolo riešením spomínané poistenie čelného skla, ktoré Miro spomenul. V oboch prípadoch je potrebné obrátiť sa na svoju poisťovňu. Poistku, ktorá by kryla škody na čelnom skle, však treba mať uzatvorené pred nehodou.
Keďže sa ale Miro nemôže spoľahnúť na poistku, môže situáciu riešiť ako škodovú udalosť alebo dopravnú nehodu. Problémom bude dokázať vinu.
Vodič vozidla, ktoré "vystrelilo" kamienok, o tom naozaj nemusí vedieť. A asi sa nájde málokto, kto by sa dobrovoľne priznal k činu, o ktorom ani nevie, že ho spáchal. Okrem toho, aj autá idúce oproti môžu vystreliť kameň tak, že vám zničí sklo.
Je ale možné, že pravidlá poisťovne vinníka umožňujú získať náhradu škody za poškodené sklo. Ak by ale ktokoľvek vyžadoval dôkaz viny, či už poisťovňa alebo vinník, ktorého auto malo "streliť" kamienok do vášho okna, dostanete sa v podstate do neriešiteľnej situácie. To platí aj pre následné pokusy získať náhradu škody.
Poradňa pre vás: Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v našej Poradni alebo nám píšte na magazin@natankuj.sk.