Ako na pomalých v ľavom pruhu?
Maťo: "Ako mám postupovať v prípade, keď na diaľnici (2 prúdovej) ide predo mnou vodič idúci cca 110km/h v ľavom pruhu a chcem ho obehnúť. Môžem mu blikať a ak nereaguje aj trúbiť, alebo ho mám obehnúť z pravej strany?"
Poradňa pre vás: Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v našej Poradni alebo nám píšte na magazin@natankuj.sk.
§ 31, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(1) Vodič smie dávať zvukové výstražné znamenie len vtedy, ak je to potrebné na odvrátenie hroziaceho nebezpečenstva, a mimo obce aj na upozornenie vodiča predchádzaného vozidla.
(2) Vodič smie namiesto zvukového výstražného znamenia dávať svetelné výstražné znamenie prerušovaným zapínaním stretávacích svetlometov alebo diaľkových svetlometov; na upozornenie vodiča predchádzaného vozidla ho smie dávať aj v obci.
V prvom rade treba povedať, že vodič smie mimo obce jazdiť na viacpruhových cestách len v pravom jazdnom pruhu. V ľavom smie ísť len vtedy, ak je to potrebné napríklad na predchádzanie alebo obchádzanie.
To platí nielen pre pomalých vodičov ale aj pre rýchlych.
Zákon vám nezakazuje použiť blikanie diaľkovými svetlami alebo trúbenie (mimo obce) na upozornenie predchádzaného vozidla. Nie vždy to však pomôže dostať sa pred pomalšie vozidlo.
Podľa zákona o cestnej premávke sa predchádza len vľavo. Vpravo sa predchádza len vozidlo odbočujúce vľavo.
Ak teda idete za vozidlom jazdiacim pomaly v ľavom jazdnom pruhu, pritom prejdete popri ňom v pravom pruhu a následne sa zaradíte pred pomalé vozidlo, môžete dostať pokutu. Ak by ste sa ale nezaradili do ľavého jazdného pruhu, ale pokračovali ďalej v pravom, už by nešlo o predchádzanie.
Taktiež by pomohlo, ak by sa priestupok jazdenia v ľavom jazdnom pruhu mimo obce bez dôvodu začal intenzívnejšie sankcionovať.
Smie sa obchádzať autobus na zastávke?
Miroslav: "V súvislosti s nešťastím v Dubovanoch mi kamarát povedal, že je zakázané obchádzať autobus stojaci na zastávke, na ktorej autobus stojí v normálnom jazdnom pruhu. Teda zastávka nemá osobitnú plochu alebo ďalší jazdný pruh na státie autobusu. Je to tak?"
Obchádzať autobus stojaci na zastávke nie je zakázané, ak to umožňuje dopravná situácia. Pri tomto manévri by ste však mali zvýšiť opatrnosť, pretože sa neraz stalo, že spoza autobusu niekto vybehol a obchádzajúce auto to neubrzdilo.
Vodiči vozidiel, ktoré chcú obísť autobus, tak musia podľa zákona o cestnej premávke prihliadnuť na možnosť vbehnutia osôb na vozovku a jazdu prispôsobiť tak, aby nikto nebol ohrozený. Platí aj pre vodiča vozidla jazdiaceho v protismere.
Ak pritom ide o autobus, ktorý preváža deti, treba byť mimoriadne opatrný.
Poradňa pre vás: Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v našej Poradni alebo nám píšte na magazin@natankuj.sk.