Občas, i keď sa nám to nemusí páčiť, majú policajti na svoje konanie právo. Jeden z vás nás v poradni Natankuj.sk upozornil na jazdu po diaľnici v protismere.
george69: "Na D1 v smere Piešťany - Hlohovec, na výjazde na Bučany, išli cez tento výjazd policajti v protismere, urobili si z neho príjazd, mali zapnuté majáky. Otázka, majú na toto právo? Alebo si len proti predpisom skrátili cestu, nakoľko najbližší vstup na D1 je až v Piešťanoch?"
Poradňa pre vás: Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v našej Poradni alebo nám píšte na magazin@natankuj.sk.
Ak mali policajti zapnutý nielen maják ale aj sirénu, išlo o jazdu vozidla s právom prednostnej jazdy. Počas nej nie sú povinní dodržiavať dopravné obmedzenia a predpisy, ak neohrozia bezpečnosť cestnej premávky.
§ 40, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(1) ... Vodič vozidla, ktorý pri plnení špeciálnych úloh používa zvláštne výstražné znamenia (ďalej len "vozidlo s právom prednostnej jazdy"), je povinný dbať na potrebnú opatrnosť tak, aby iných účastníkov cestnej premávky neohrozil.
V prípade, že policajti šli pomalou jazdou po krajnici, nemuseli bezpečnosť cestnej premávky ohroziť. Najmä, ak to bolo v čase, keď po diaľnici jazdí málo áut.
Spomínaný manéver policajtov však možno pokladať za veľmi nebezpečný, ak to bolo za plnej premávky, kedy jazdí po diaľnici auto za autom. Ak policajti takýto manéver vykonali, museli mať naň veľmi dobrý dôvod.
Napriek všetkému, ak by ich zastavila iná policajná hliadka, ktorej súčasťou by boli neúplatní a na predpisy dohliadajúci policajti, asi by policajný jazdec v protismere mal problém vysvetľovať svoj úkon, ak to spravil len preto, že si chcel skrátiť cestu.
Na tom istom mieste ju za týždeň skontrolovali 3-krát
V ďalšej sťažnosti na políciu sa jednej z vás nepáčilo, že ju za týždeň zastavila policajná hliadka 3-krát na tom istom mieste.
l.glembova: "V priebehu minulého týždňa ma už trikrát zastavila polícia na tom istom mieste. Keď som sa ich opýtala, či som spravila nejaký priestupok, lebo ako viem, bezdôvodne ma zastaviť nesmú, bolo mi povedané "podľa najnovšieho zákona už môžeme a navyše je hmla..."
Ja ako laik, som nereagovala, asi vyšiel nový zákon...? Pri ďalšom zastavení mi na tú istú otázku odpovedal pán policajt, že ma nezastavil bezdôvodne, ale za účelom kontroly alkoholu krvi, ale až po kontrole dokladov oprávňujúcich viezť osobné motorové vozidlo...
Tak sa pýtam, ako sa brániť takémuto "buzerovaniu", keď človek ide v noci po práci unavený domov a ešte si polícia chce len tak skontrolovať doklady a dať mi fúkať, keď aj každý deň?"
Policajti majú oprávnenie zastavovať vozidlá. Smú tiež kontrolovať dodržiavanie dopravných predpisov. Tieto možnosti majú policajti veľmi dlho.
§ 3, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(2) Účastník cestnej premávky je ďalej povinný
c) poslúchnuť pokyn, výzvu alebo príkaz policajta súvisiaci s výkonom jeho oprávnení pri dohľade nad bezpečnosťou a plynulosťou cestnej premávky, strpieť výkon jeho oprávnení, ako aj pokyny iných osôb, ktoré na to oprávňuje tento zákon alebo osobitný predpis.
Ak pravidelne a často jazdíte trasou, kde v tých istých časoch stojí policajná hliadka, nie je vylúčené ani to, že vás za týždeň zastavia 3-krát a skontrolujú. Najmä, ak je súčasťou hliadky vždy iný policajt.
Policajti musia mať vždy dôvod na to, aby vás zastavili. Dôvodom však je aj kontrola dokladov alebo zisťovanie alkoholu v krvi. Okrem toho, nikde nie je stanovené, koľkokrát za určitý časový úsek vás môžu zastaviť. Ak sa vám to stáva častejšie, máte, bohužiaľ, smolu.
Poslúchnuť pokyny policajta však musíte, aj keď sa vám to nepáči. Brániť sa vám nepomôže, kým policajti sa nebudú správať v rozpore so zákonom.
Poradňa pre vás: Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v našej Poradni alebo nám píšte na magazin@natankuj.sk.