Čo je to cesta? Čo je to križovatka? Čo je ich súčasťou? Ak si neviete jednoznačne a správne odpovedať na tieto otázky, odpoveď nenájdete ani to, kedy sa končí najvyššia povolená rýchlosť určená dopravnou značkou, či kde platia dopravné predpisy.
Čo je to križovatka?
Zákon o cestnej premávke považuje za križovatku kríženie ciest a ich spájanie. Mnohí si nevedia dať rady, či aj rozpájanie ciest je križovatka. Vyriešenie tejto úlohy je veľmi dôležité, keďže križovatka ruší platnosť mnohých dopravných značiek.
§ 2, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(2) Na účely tohto zákona sa ďalej rozumie
j) križovatkou miesto, v ktorom sa cesty pretínajú alebo spájajú,
Rozpájanie ciest nie je podľa niektorých križovatka, pretože to nie je napísané v zákone.
Iní tvrdia to, že aj rozpájanie je spájaním, len z opačného pohľadu, keďže zákon nehovorí o smere, ktorým sa treba na spájanie pozerať. A dodávajú, že Viedenský dohovor, ktorý sa naša krajina zaviazala rešpektovať a je predlohou nášho zákona o cestnej premávke, rozpájanie ciest pozná ako križovatku.
Pre úplnosť treba dodať, že aj v pripravovanej novele zákona sa pre spresnenie pravdepodobne objaví aj rozpájanie ciest v súvislosti s križovatkou.
Čo je to cesta?
Kríženie je jasné, spájanie je jasné, ale čo je to cesta?
§ 2, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(1) Cestnou premávkou na účely tohto zákona sa rozumie užívanie diaľnic, ciest, miestnych komunikácií a účelových komunikácií1) (ďalej len "cesta") vodičmi vozidiel a chodcami.
1)Zákon č. 135/1961 Zb. o pozemných komunikáciách (cestný zákon) v znení neskorších predpisov.
Bez správnej odpovede nebudete vedieť, kde všade dodržiavať väčšinu pravidiel cestnej premávky. Dokonca sa nedozviete, či na parkoviskách obchodných centier smiete dostať pokutu za porušenie dopravných predpisov.
Zákon o cestnej premávke určuje, že cesta je diaľnica, cesta, miestna komunikácia a účelová komunikácia.
Aby bolo jasné, čo je to diaľnica alebo účelová cesta, dopravné pravidlá odkazujú pozornosť na zákon o pozemných komunikáciách, v ktorom sú tieto cesty popísané a v ktorom sa všeobecne nazývajú ako pozemné komunikácie.
Pozemnú komunikáciu tvorí cestné teleso a jej súčasti.
- Cestné teleso je ohraničené vonkajšími hranami priekop, rigolov, násypov a zárezov svahov, zárubných a obkladových múrov, pätou oporných múrov a pri miestnych komunikáciách pol metra za zvýšenými obrubami chodníkov alebo zelených pásov.
- Súčasťou pozemnejsú najmä mosty (nadcestia), po ktorých je komunikácia vedená, včítane chodníkov na nich, strojové vybavenie sklápacích mostov, ľadolamy, vozovky, priepusty, tunely, oporné, zárubné, obkladové a parapetné múry, tarasy, cestné svahy, cestné pomocné pozemky, priekopy a ostatné povrchové odvodňovacie zariadenia, zábradlia, odrazníky, prievozy, zvádzadlá, pružidlá, smerové stĺpiky, staničníky a medzníky, zásnežky, cestná zeleň, odpočívadlá, odstavné pruhy a plochy pre zastávky hromadnej verejnej dopravy, dopravné značky a zariadenia (s výnimkou svetelných znamení slúžiacich na riadenie dopravy a stanovíšť dopravných orgánov), zásobníky a skládky údržbových látok, ochranné zelené pásy, dopravné ostrovčeky a hlásnice. Súčasťami diaľnic, ciest a miestnych komunikácií sú aj ich privádzače a vetvy križovatiek a protihlukové múry a protihlukové valy vyvolané výstavbou komunikácie a pokiaľ sú umiestnené na cestnom pozemku.
- Súčasťami miestnych komunikácií sú aj priľahlé chodníky, verejné parkoviská a obratiská, zariadenia na zabezpečenie a zaistenie priechodov pre chodcov, podchody a priechodové lávky.
Dopravné pravidlá platia aj na parkoviskách obchodných centier
Z tohto vyplýva, že súčasťou miestnych komunikácií, na ktorých platia dopravné predpisy, sú aj verejné parkoviská. A parkoviská obchodných centier sú verejné. To dáva odpoveď aj na otázku, či aj na parkoviskách obchodných centier platia pravidlá cestnej premávky. Zákonu je pritom jedno, či je parkovisko v súkromných rukách.
Na záver sa ešte pozrime na lesnú či poľnú cestu. Aj to sú plochy, kde majú platiť dopravné pravidlá a kde pri ich nedodržiavaní smiete dostať pokutu. Sú to totiž účelové cesty a aj na tie zákon o cestnej premávke myslí ako na cesty. Medzi ne mimochodom patria aj príchodové cesty k závodom, staveniskám, lomom, baniam, pieskovniam a k iným objektom a cesty v uzavretých priestoroch a objektoch.
Poradňa pre vás: Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v našej Poradni alebo nám píšte na magazin@natankuj.sk.