BREZNO. Ak chcete minimalizovať riziko krádeže auta, parkujte ho nestrážené iba v marci, najlepšie v Banskej Štiavnici, Brezne alebo v Sabinove a kúpte si ružový Saab, Daciu alebo Alfu Romeo. Na základe štatistík bude veľká pravdepodobnosť, že auto nezmizne, krádež však nemôžete stopercentne vylúčiť.
Pri zabezpečení auta treba skombinovať jednotlivé systémy ochrany a vytvoriť zlodejom aspoň prekážku pri odcudzení auta. Stupeň ochrany a veľkosť investície do zabezpečenia auta by mal závisieť od jeho hodnoty, prostredia, v ktorom sa najčastejšie pohybuje, a v neposlednom rade od typu a modelu. Nechať nestrážené auto bez dodatočného zabezpečenia je najmä v mestách veľkým rizikom.
Sériový imobilizér nestačí
Mnohí motoristi v domnienke, že majú auto dobre zabezpečené podľa požiadaviek poisťovne, sú spokojní s imobilizérom od výrobcu auta. Pritom sériový imobilizér pre zlodejov dnes nie je takmer žiadnou prekážkou. Majú so sebou druhú riadiacu jednotku alebo imobilizér znefunkčnia cez diagnostickú zástrčku vozidla.
Nemožno povedať, že v aute je najlepšia len elektronická alebo len mechanická ochrana. V každom prípade rozvoj elektroniky v autách prináša viacero kombinácií, ako zlodejom sťažiť prácu. Z mechanickej stránky ostáva ťažko prekonateľný zámok volantu Zeder, pretože na jeho odstránenie je potrebný deň v garáži.
Rozhoduje čas
Kým alarm väčšinou chráni auto pred vykradnutím a čiastočne pred neoprávneným naštartovaním, externý domontovaný imobilizér je veľmi účinný proti naštartovaniu. Zvlášť na utajenom mieste dokáže zlodejom predĺžiť čas potrebný na naštartovanie.
Keďže zdokonaľovaním zabezpečovacej techniky počty krádeží áut výrazne nepoklesli a každé auto sa dá v podstate ukradnúť, čoraz populárnejšie sú GPS lokátory. Tie, ukryté na neznámom mieste auta, dokážu zadať súradnice jeho umiestnenia bezprostredne po krádeži.
Ak sa však auto nenájde do pár hodín alebo dní, skončí vo väčšine prípadov rozobrané na dielce alebo je prihlásené v inej krajine a nikto ho nenájde.
Za spojenie sa platí
GPS lokátor sa považujte skôr za doplnok k zabezpečeniu auta. S majiteľom komunikuje pomocou SIM karty a GSM signálu. Nemusí mať preto prívesok na kľúčoch, stačí iba mobilný telefón.
Drahšie online GPS lokátory sú vhodné pre autá s vysokou hodnotou, vozidlá prevážajúce drahý tovar alebo pre firmy, ktoré potrebujú vedieť, kde sa dané auto v reálnom čase pohybuje. Online lokátor s dátovou kartou dokáže v závislosti od aktivovaných služieb viesť knihu jázd až dvanásť mesiacov dozadu.
Tiež umožňuje napojenie na pult centrálnej ochrany a pri vyvolanom poplachu a neoprávnenom vniknutí má polícia presnú polohu vozidla. Okrem pomerne vysokej vstupnej ceny je potrebné za spojenie so serverom a za dátový prenos platiť každý mesiac paušál od 10 eur vyššie.
Súkromným osobám s rizikovým typom áut sa viac oplatí offline GSM lokátor, teda obdobné zariadenie ako online, avšak iba so SIM kartou GPS anténou. Systém nie je v stálom spojení, ale na vyžiadanie alebo pri spustenom poplachu vydá informácie o polohe a stave vozidla.
GPS lokátory majú obvod navyše, čo je rozpínacie relé na zastavenie vozidla alebo zablokovanie ďalšieho štartu po odstavení vozidla. Zastavenie počas jazdy však nie je schválené v Európskej únii. Namiesto možnosti odstavenia možno do auta zabudovať vnútornú sirénu, ktorá vytvorí v aute neznesiteľný hluk.
Myslite na záložnú batériu
Alarm chráni pred vykradnutím a čiastočne ukradnutím. Imobilizér je najmä proti ukradnutiu auta. Ak už auto zmizne z dohľadu, dokážeme ho vyhľadať len cez GPS a GSM. Možno aj o niekoľko dní sa auto ozve na zaslanú SMS.
„K zariadeniu GPS odporúčame záložnú batériu, pretože po odpojení akumulátora v aute ostáva zariadenie živé a zálohová batéria nebýva súčasťou balenia,“ povedal Peter Gregorčok, ktorý montuje alarmy a GPS lokátory. Záložná batéria sa nabíja, keď je auto v chode a pri odstavení nevybíja autobatériu.
Záleží aj na konštrukcii auta
Výber vhodného zabezpečovacieho systému nezávisí od značky, ale najmä od konštrukcie vozidla. Odborník spôsobilý napríklad na predaj a montáž alarmov už vie ponúknuť správny alarm pre konkrétne auto. Samozrejme, konečný výber závisí od ceny aj od toho, čo chceme chrániť.
Pri niektorých autách nie je možné splniť všetky predstavy o zabezpečení iba preto, že by mohlo dôjsť ku konfliktu s elektronickou výbavou auta alebo čisto praktickými vlastnosťami. Napríklad niekto by chcel strážiť radarovým senzorom vnútro auta, ale stačí, že na daný typ skla prší, a už sa alarm neopodstatnene spustí.