Zastavovali ho protiidúci policajti
Jozef: "Chcel by som sa spýtať na základe akého zákona ma zastavili policajti z Ružomberka, keď šli oproti mne v ulici. Asi 100 metrov predo mnou blikli majákmi a následne ma zablokovali uprostred cesty. Akože cestná kontrola."
Poradňa pre vás: Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v našej Poradni alebo nám píšte na magazin@natankuj.sk.
§ 13, vyhláška č. 9/2009 Z.z.:
(2) ... Pokyn na zastavenie vozidla možno dávať z vozidla idúceho pred zastavovaným vozidlom, ako aj z vozidla idúceho za zastavovaným vozidlom. ...
Ak išlo o cestnú kontrolu a nie o zadržanie zločinca, policajti si nezvolili najvhodnejší a najbezpečnejší spôsob zastavenia vozidla. Pre úplnosť ale treba dodať, že zastavovanie vozidla, ktoré ide oproti, z idúceho auta, je v súlade s predpismi.
Vo vyhláške sa píše, že pokyn na zastavenie vozidla možno dávať z vozidla idúceho pred zastavovaným vozidlom. Keďže sa tam neuvádza, ktorým smerom má ísť vozidlo, z ktorého sa dáva pokyn na zastavenie, nie je vylúčená ani situácia, ktorú zažil Jozef.
Pri každom zastavovaní však policajti musia splniť niekoľko podmienok. Znamenie na zastavenie vozidla sa musí dávať včas, zreteľne a s ohľadom na okolnosti cestnej premávky, aby vodič mohol bezpečne zastaviť vozidlo a aby sa neohrozila bezpečnosť cestnej premávky.
Nezastavil, lebo bola tma a zastavovalo ho neoznačené auto
Peter: "Stalo sa mi, že som už skoro vychádzal z dediny a vedľa mňa sa objavilo auto sivej farby a ako šialený mi kýva s lampou, aby som zastavil. Ja som sa tak zľakol a ani som nevidel dobre, či to je policajt, lebo bola tma a ten, čo šoféroval, bol v civile a ten druhý mal šiltovku a nejaký tmavý kabát.
Skrátka som sa tak zľakol, že moja prvá reakcia bola, že sú to nejakí nadrogovaní a chcú ma prepadnúť. Tak som trocha spomalil a keď ma predišli, tak som náhle zabrzdil a z obavy o svoj život som sa otočil a vrátil ku kultúrnemu domu, odkiaľ som vyrazil za priateľom. Bolo to asi 800 metrov. Pokutu mi nevedeli dať, lebo som nebol ochotný zaplatiť 60 eur. Tak budem predvolaný.
Auto nebolo vybavené žiadnym identifikačným znakom polície ani svetelnými zariadeniami na zastavenie. Môžem dostať pokutu?"
§ 13, vyhláška č. 9/2009 Z.z.:
(1) Policajt dáva znamenie na zastavenie vozidla zdvihnutím ruky alebo zdvihnutým zastavovacím terčom (č. Z 5a), alebo svietidlom vyžarujúcim svetlo červenej farby, ktorým pohybuje v hornom polkruhu. Z idúceho vozidla môže dávať policajt toto znamenie kývaním ruky zvisle hore a dolu, vysunutým zastavovacím terčom alebo rozsvietením nápisu STOP umiestneného na vozidle. ...
(2) ... Pokyn na zastavenie vozidla možno dávať z vozidla idúceho pred zastavovaným vozidlom, ako aj z vozidla idúceho za zastavovaným vozidlom. ...
V prípade, o akom nám napísal Peter, máte len dve možnosti. Buď zastavíte a budete dúfať, že vás zastavili policajti, alebo nezastavíte a ak to boli policajti, riskujete nielen pokutu, ale aj zadržanie vodičáku. Peter si zvolil druhú možnosť.
Vyhláška k zákonu o cestnej premávke nešpecifikuje, aké má byť vozidlo, z ktorého má policajt oprávnenie zastavovať autá. Jednoducho, smú vás zastaviť z označeného policajného auta, aj z neoznačeného.
Peter napísal, že človek vo vedľajšom aute dával znamenie na zastavenie mávaním zapnutého svietidla. Ak vyžarovalo červené svetlo, všetko bolo v súlade s predpismi a Peter mal zastaviť.
Vodič je zo zákona povinný poslúchnuť pokyn, výzvu alebo príkaz policajta. Ak tak nespraví, riskuje, že mu na mieste dajú pokutu do výšky 150 eur. Na dopravnom inšpektoráte, ak vám dokážu porušenie spomínaného pravidla, ohodnotia to na 60 až 300 eur a môžu vám tiež zakázať šoférovať až na dva roky.
Peter má len jednu možnosť: dokázať, že jeho obavy zo zastavenia boli opodstatnené. Bude to mať ale ťažké, pretože policajti zjavne neporušili žiadny predpis a pravdepodobnosť, že vás takýmto spôsobom bude chcieť niekto prepadnúť, nie je veľká.
Potrebujú policajti videozáznam alebo stačí svedectvo?
Matej: "Ak policajti tvrdia, že vodič nezastavil na stopke a on si nie je vedomí svojho pochybenia, potrebuje polícia videozáznam, alebo stačí názor dvoch a viacerých vyšších dôstojníkov? Policajt mi tvrdil, že v konaní sa nikdy neobhájim, ak je to slovo proti slovu a ich je viac."
Dokázať porušenia dopravných predpisov s fyzickým dôkazom nie je zložité. Ak vás nafilmujú, ako ste prešli na červenú, alebo nezastavili na stopke, nevykrútite sa. Samotné svedectvo bez videozáznamu môže byť problém.
Záleží vždy na tom, kto rozhoduje o tom, ako sa udalosti stali - správny orgán či sudca musí posúdiť všetky argumenty a rozhodnúť sa. Niekedy svedectvo policajta stačí, niekedy nie.
Bez videozáznamu by však podľa nás nemali nemali udeľovať pokuty za priestupky, ktoré sa nedajú inak jednoznačne a dôveryhodne dokázať. Nie je to podľa nás správne. To by potom polícia nepotrebovala radary na to, aby dokazovala prekročenie rýchlosti. Stačilo by im svedectvo.
Poradňa pre vás: Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v našej Poradni alebo nám píšte na magazin@natankuj.sk.