Doterajší rast cien ropy naznačuje, že ešte tento týždeň na Slovensku zdražie nafta. Pri benzínoch zatiaľ rast cien nepredpokladáme. Už budúci mesiac však môžme čakať aj zdraženie benzínov.
Pozrite si aktuálny vývoj cien ropy na grafoch
V Líbyi sa takmer zastavila ťažba ropy
Takmer všetky ropné spoločnosti v Líbyi zastavili ťažbu pre násilnosti. Spôsobilo to pokračovanie prudkého rastu cien ropy, ktorá sa v Londýne dostala cez hranicu 112 dolárov za barel.
Už v predchádzajúcich dňoch klesla produkcia ropy v Líbyi o 300 000 až 400 000 barelov denne a trhy sa začínajú obávať ďalšieho vývoja situácie. "Ak prídeme o ropu z Líbye, budeme musieť nahradiť zhruba 1,6 milióna barelov vysoko kvalitnej ropy. To znamená hľadanie nových logistických riešení, s čím idú aj náklady," povedal analytik Christophe Barret z francúzskej banky Crédit Agricole.
Rope hrozí, že bude stáť 220 dolárov za barel
Analytici japonskej banky Nomura zároveň varovali, že ak by nepokoje zastavili produkciu ropy v Líbyi aj Alžírsku, cena ropy by sa mohla dostať až nad 220 USD/barel.
Analytici prirovnali súčasnú situáciu k situácii v rokoch 1990 a 1991, keď počas vojny v Perzskom zálive vyskočili ceny ropy v priebehu siedmich mesiacov o 130 %.
"Ak by produkciu ropy zastavili Líbya aj Alžírsko, ceny komodity by mohli presiahnuť 220 USD (160,22 eura) za barel, pričom voľná kapacita Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) by klesla na 2,1 milióna barelov denne, čo je blízko úrovne z obdobia vojny v Perzskom zálive," uviedli analytici Nomury. V tom období sa voľná kapacita OPEC-u znížila na 1,8 milióna barelov denne.
Na druhej strane analytici nemeckej banky Commerzbank upokojujú, že ak sa nepokoje z Líbye nerozšíria, tamojší výpadok by nemal viesť k problémom v dodávkach na svetové trhy, ani k dlhodobejšiemu rastu cien. "Momentálne má trh dostatok ropy a výrazný rast cien je iba dôsledkom obáv," uviedli analytici z Commerzbank.
Na burze v Rotterdame vyskočili ceny benzínov
Zatiaľ, čo doteraz sa ceny pohonných látok na burze v Rotterdame zdvíhali len pozvoľne, včera ich ceny pre budúce mesiace doslova vyskočili nahor. Benzíny tam zdraželi zo dňa na deň o viac ako 30 dolárov za tonu, nafta o viac ako 10 dolárov za tonu pri nafte.
Ani takéto prudké zvýšenie cien vo svete neznamená, že by sa na Slovensku mali tento týždeň dvíhať ceny benzínov. Ich hodnota sa totiž aktuálne nachádza približne na tých istých úrovniach, ako v čase, keď sa ceny benzínov na Slovensku zdvíhali naposledy (v polovici januára).
Výraznejšie zdraženie sa na Slovensku od budúceho mesiaca
Hrozba rastu cien nafty na Slovensku však naďalej trvá a pravdepodobnosť zdraženia tejto pohonnej látky rastie. Naďalej však platí, že o viac ako 2 centy za liter by nafta zdražieť nemala.
Ak sa situácia vo svete neupokojí, už budúci mesiac by sme mohli benzíny tankovať o 3,5 centu za liter drahšie. V máji a v ďalších letných mesiacoch by sa podľa burzy v Rotterdame mohli ceny benzínov posunúť nahor o ďalší 1,5 centu za liter.
Nafta by už budúci mesiac mohla byť drahšia o 4,5 centu za liter v porovnaní s dneškom. Postupne by mala ku koncu tohto roka zdražovať tak, že v zime by sme za liter nafty platili navyše ďalší cent za liter.