BRATISLAVA. Líbyjský konflikt tlačí nahor ceny severomorskej ropy Brent, ktorá je dôležitá najmä pre západnú Európu.
Ešte v stredu poobede stál barel severomorskej ropy 111 dolárov. Včera ráno už jej cena vyskočila k 120 dolárom. Poobede sa na londýnskej komoditnej burze obchodovala okolo 115 dolárov za barel.
V Líbyi padá produkcia
Ceny ropy rastú už niekoľko týždňov pre nepokoje, ktoré postihli najprv Tunisko a potom sa objavili aj v Egypte.
Tlak na ceny výrazne stúpol po tom, čo prepukli nepokoje v Líbyi. Tá je totiž dvanástym najväčším producentom čierneho zlata. V Líbyi sa denne vyťaží zhruba 1,6 milióna barelov ropy.
Generálny riaditeľ talianskej ropnej spoločnosti ENI však včera pre televíziu CNBC povedal, že produkcia Líbye sa oslabila až o 1,2 milióna barelov ropy denne. ENI podobne ako Total alebo rakúsky OMV obmedzili svoju produkciu v Líbyi a začali s evakuáciou zamestnancov.
Na trhu zavládla panika. „V severnej Afrike sú veľké produkčné riziká, ktoré by sa mohli presunúť aj ďalej do Saudskej Arábie," hovorí komoditný analytik spoločnosti Colosseum Boris Tomčiak.
Paniku sa snaží svojimi vyjadreniami zmierňovať OPEC vrátane Saudskej Arábie, ktorá je druhým najväčším producentom ropy na svete. Ak bude treba, kartel zvýši svoju dennú produkciu.
Podľa odhadov agentúry Bloomberg dodával v januári na trh 29,4 milióna barelov denne. Jeho rezervná kapacita je podľa Petra Čermáka z Colossea asi päť miliónov barelov denne.
Cena má ísť ešte hore
Kým ropa Brent včera na chvíľu atakovala hranicu 120 dolárov za barel, americká ľahká ropa WTI sa zdražuje pomalšie. Včera jej barel stál 101 dolárov.
„Cenový rozdiel o tri až štyri doláre bol už pred nepokojmi v Afrike," hovorí komoditný analytik Stanislav Pánis. Zásoby ropy v USA vzrástli na rekordné úrovne, kým v Európe klesli. Po prepuknutí nepokojov v Líbyi zdražuje Brent skokovite.
„V prípade trvácneho prelomenia hranice 120 dolárov za barel by sa trhu s ropou otvorila cesta pre rast ceny až na rekordné úrovne z leta 2008," hovorí analytik Volksbank Vladimír Vaňo. Vtedy ceny ropy vyleteli k 150 dolárom za barel.
Zdražovanie ropy pocítia aj naši spotrebitelia. Čaká sa, že pohonné látky čoskoro zdražejú.