SINGAPUR/ LONDÝN. Investičná banka Goldman Sachs uviedla, že ak sa nepokoje prebiehajúce v súčasnosti v Líbyi rozšíria v takej intenzite aj na ďalšie významné ťažobné krajiny, trh už zrejme situáciu nezvládne. Prípadný nedostatok ropy by podľa analytikov banky mohol viesť aj k tomu, že by ropa bola na prídel.
Zďaleka najdôležitejší je Saudská Arábia, ktorá je hlavným členom Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC).
"Trh už sa so žiadnym ďalším narušením dodávok (ropy) podľa nášho názoru nevyrovná. Problémy v Líbyi môžu potenciálne znížiť až polovicu voľných kapacít, ktoré OPEC ešte má," poznamenal analytik banky Jeffrey Currie v správe klientom.
Goldman Sachs už v roku 2005 správne predpovedala takzvaný superspike, teda rýchly a veľmi výrazný rast cien. Banka vtedy uviedla, že cena barelu sa z vtedajších asi 50 dolárov dostane až na 120 dolárov.
V skutočnosti sa ale v júli 2008 vyšplhala až nad 147 dolárov, kde sa jej rast zastavil. Rovnako rýchlo potom začala cena i klesať, čo urýchlil čiastočne aj fakt, že v nasledujúcich mesiacoch globálna ekonomika upadla do recesie.
Ceny ropy na svetových trhoch dnes pokračujú v silnom raste. Barel kľúčové severomorskej ropy Brent zaznamenal ďalšie skokové zdraženie a dostal sa až k 120 dolárom.
Tak vysoko bol naposledy v auguste 2008. Cenu posúva nahor predovšetkým nervozita z ďalšieho vývoja v Líbyi, ktorá je dôležitým producentom ropy a dodáva ju hlavne na západoeurópske trhy.
Sťahovanie ropy z trhu
Násilie v Líbyi stiahlo z ropného trhu okolo 1,2 milióna barelov ropy denne po tom, ako zahraničné ropné firmy zastavili ťažbu a aj prístavy sa uzatvorili. Uviedla to dnes talianska ropná spoločnosť Eni, ktorá je najväčším producentom ropy v Líbyi.
Číslo predstavuje 3/4 produkcie Líbye, ktorá pred krízou ťažila okolo 1,6 milióna barelov denne. Údaje Eni sa ale výrazne líšia od tých, ktoré dnes zverejnila Medzinárodná agentúra pre energiu (IEA). Podľa nej výpadok ropy na trhu predstavuje denne len 500.000 až 750.000 barelov.
Avšak omnoho väčší problém než výpadok na trhu, ktorý sú schopní nahradiť ďalší producenti, je "pocit všeobecného ohrozenia, ktorý môže spustiť špekulácie na trhu," povedal šéf Eni Paolo Scaroni.
Investori sa najviac obávajú, že nepokoje v Líbyi by sa mohli presunúť do krajín ako Irán alebo Saudská Arábia a vtedy by sa situácia skomplikovala podstatne viac.
Odstavenie produkcie
Banka Bank of America Merrill Lynch očakáva odstavenie celej ropnej produkcie v Líbyi, pričom táto situácia môže trvať dlhší čas.
"Predpokladáme, že produkcia ropy v Líbyi sa úplne zastaví a svet príde o kvalitnú ľahkú ropu z tejto krajiny na dlhšie obdobie," uviedla analytička Bank of America Merrill Lynch Sabine Schelsová pre agentúru Reuters.
Podľa nej by svet čelil problémom v dodávkach ropy, ak by výpadok 1,6 milióna barelov ropy denne trval dlhší čas.
"Časť dodávok nahradí zvýšená produkcia v Saudskej Arábii a časť rezervy producentov v Medzinárodnej agentúre pre energiu, ale ak výpadok bude trvať dlhší čas, budeme musieť dopyt po rope znížiť," povedala Schelsová. Banka v súčasnosti vypracováva viaceré scenáre a vyhliadky a správu plánuje vydať v najbližších dňoch.