BRATISLAVA. Slovenská polícia upozorňuje vodičov na prísne kontroly a sankcie rakúskej polície v súvislosti s evidenciou vozidiel jazdiacich po rakúskych cestách. "Pravidlá sú síce v platnosti dlhodobo, avšak v nadväznosti na ďalšie zmeny v Európskej únii, ktoré môžu mať dopad na slovenských občanov, polícia informuje s časovým predstihom," uviedla hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Baloghová.
Upozornila, že 1. mája tohto roku bude otvorený rakúsky pracovný trh pre nové členské krajiny Európskej únie. "Očakávame, že túto možnosť využijú aj občania Slovenskej republiky," poznamenala Baloghová.
Na evidovanie vozidla máte 1 mesiac
Osoba s trvalým, prípadne dlhodobým pobytom v Rakúsku môže podľa nej na spolkovom území používať motorové vozidlo so slovenskými evidenčnými číslami a slovenským osvedčením o evidencii maximálne jeden mesiac od dovozu vozidla do Rakúska.
"Tamojšie orgány totiž všetky vozidlá s cudzími evidenčnými číslami, ktoré sú prevádzkované osobami s dlhodobým (hlavným) pobytom v Rakúsku, považujú za vozidlá majúce trvalé stanovište v tejto krajine," dodala Baloghová.
Najneskôr po uplynutí mesačnej lehoty je občan povinný prihlásiť vozidlo do evidencie v mieste bydliska v Rakúsku. V opačnom prípade môžu rakúske orgány osvedčenie i tabuľky s evidenčnými číslami odňať.
V Rakúsku môžete prihlásiť aj požičané auto
"Pre prihlásenie vozidla do evidencie v Rakúsku je okrem iného potrebný súhlas právoplatného majiteľa vozidla, pokiaľ ide o inú osobu než prevádzkovateľa vozidla. Povinnosť prihlásiť vozidlo však má osoba, ktorá ho prakticky na území Rakúska využíva a má tu hlavné, či už trvalé, alebo dlhodobé bydlisko," dodala Baloghová.
V Rakúsku je možné prihlásiť do evidencie aj vozidlo prenajaté, zapožičané alebo kúpené na leasing v inej členskej krajine EÚ. Predpokladom je však vždy skutočnosť, že nájomca má svoje hlavné bydlisko alebo sídlo na území Rakúska.
Opakované výjazdy neznamenajú zánik povinnosti
Podľa rakúskych orgánov je hlavné bydlisko tam, kde má osoba svoje sídlo, z ktorého najmä alebo prevažne zabezpečuje svoje hlavné pracovné, hospodárske a spoločenské vzťahy. "Ak má teda osoba v Rakúsku pracovný pomer, vykonáva živnosť, podniká tam, študuje v dennom štúdiu a pod. a nedochádza pritom denne zo zahraničia, predpokladá sa, že má na území krajiny aj hlavné bydlisko," konštatovala Baloghová.
Pre plynutie mesačnej lehoty nie je rozhodujúce, či vozidlo opustilo krajinu a bolo opätovne privezené, ale odkedy má majiteľ či držiteľ osvedčenia o evidencii vozidla pobyt v Rakúsku, a kedy bolo vozidlo po prvý krát dovezené. "Opakované výjazdy do zahraničia teda neznamenajú prerušenie a opätovný začiatok plynutia mesačnej lehoty," upozornila policajná hovorkyňa.
Nezaevidovanie auta môže viesť až k väzeniu
Jazda s vozidlom bez platného osvedčenia o evidencii je v Rakúsku považovaná za jeden z najťažších priestupkov a môže mať za následok finančný trest až do výšky 2 180 eur. V prípade jeho nevymožiteľnosti trest odňatia slobody až na šesť týždňov.
Balghová pripomenula, že každý cudzinec je povinný prihlásiť sa na pobyt do troch dní od príchodu do krajiny. To sa nevzťahuje na hostí ubytovaných v hoteloch a podobných zariadeniach, kde ohlasovaciu povinnosť za nich plní ubytovateľ.