Ako si vybaviť plastový techničák
Vlado: "Som držiteľom papierového technického preukazu (bez plastovej kartičky). Vzhľadom na časté striedanie vodičov, možnosť jeho poškodenia, resp. jeho straty a pod. by som mal záujem o vystavenie plastovej kartičky (tzv. malý techničák). Aké kroky musím urobiť k tomu, aby som mohol byť majiteľom „veľkého techničáka“ ako i plastovej kartičky? Ak je spôsob, čo by to finančne obnášalo?"
Poradňa pre vás: Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v našej Poradni alebo nám píšte na magazin@natankuj.sk.
Každý, kto je držiteľom osvedčenia o evidencii len v podobe papierovej verzie, ktorá sa vydávala do 1. júna 2010, má možnosť získať aj plastovú verziu techničáku.
Stačí zájsť na dopravný inšpektorát v mieste evidencie vozidla a tam si plastovú kartičku vybaviť. Nezabudnite si však so sebou priniesť platný doklad totožnosti a vyplnenú žiadosť o zmenu starého osvedčenia o evidencii za novú "dvojkombináciu". Polícia bude tiež vyžadovať doklad o uzavretí povinného zmluvného poistenia.
§ 23, zákon č. 725/2004 Z.z.:
(6) Vodič vozidla, ktoré podlieha prihláseniu do evidencie vozidiel, 5) je povinný mať osvedčenie o evidencii časť I pri vedení vozidla vždy pri sebe; to neplatí pri prevádzke vozidla v premávke na pozemných komunikáciách na území Slovenskej republiky najviac do 30 dní odo dňa vydania osvedčenia o evidencii časti II, keď je oprávnený mať pri sebe osvedčenie o evidencii časť II. Po doručení osvedčenia o evidencii časti I vodič vozidla počas vedenia vozidla v premávke na pozemných komunikáciách nesmie mať pri sebe osvedčenie o evidencii časť II, pričom sa osvedčenie o evidencii časť II považuje za neplatné na vedenie vozidla, ak sa ním vodič pri vedení vozidla preukáže po 30 dňoch odo dňa jeho vydania; to neplatí, ak ide o prípady ustanovené zákonom.
Za staré osvedčenie dostanete obidva nové doklady – papierové osvedčenie o evidencii (časť II) a čipovú kartu osvedčenia o evidencii (časť I). Za každý doklad zaplatíte 6 eur. Výmena dokladov vás bude stáť 12 eur.
Čipovú kartu však nedostanete hneď. Nejaký čas si počkáte, kým ju vyrobia. Ak sa vám ale nechce čakať, môžete požiadať o urýchlené vydanie čipovej karty a potom ju dostanete do dvoch pracovných dní. Zaplatíte si však za ňu 24 eur.
Do 30 dní by ste však plastovú kartičku mali dostať. Toľko trvá aj lehota, dokým môžete používať papierovú verziu osvedčenia ako techničák v aute. Ak už budete mať kartičku, papierovú verziu by ste podľa zákona nemali používať ako doklad, ktorým sa budete policajtom preukazovať počas cestných kontrol.
Ak ale máte iba papierový techničák a o plastovú verziu ste nepožiadali, "papier" pre vás naďalej znamená regulárne osvedčenie o evidencii, ktoré treba mať pri sebe počas vedenia vozidla.
Výmena nálepiek na poškodenom čelnom skle
Patrik: "Ako mám postupovať pri výmene čelného skla, na ktorom sú nalepené známky kontrola originality, emisná kontrola, TK a diaľničná nálepka. Diaľničná nálepka sa nedá strhnúť bez poškodenia atď. "
Ak máte poškodené čelné sklo, ročnú diaľničnú diaľničnú nálepku vám vymenia. Ale len ročnú. Nálepky vymieňa Národná diaľničná spoločnosť, konkrétne oddelenie nálepiek.
Treba podať žiadosť a prílohy. Záleží však od toho, či je aj diaľničná nálepka poškodená. Ak má nálepka rozpoznateľný holografický ochranný prvok a sériové číslo, k žiadosti treba priložiť časť nálepky a originálny vyplnený kontrolný kupón.
Ak je nálepka znehodnotená, okrem žiadosti musíte Národnej diaľničnej odovzdať originálny vyplnený kontrolný kupón (ten však nie je potrebný v prípade požiaru vozidla), časť diaľničnej nálepky a doklad od polície, ktorá vyšetrovala príčinu rozbitia čelného skla (napr. kópiu zápisu o dopravnej nehode, pri ktorej došlo k poškodeniu čelného skla a k znehodnoteniu nálepky, kópiu o vyšetrení požiaru motorového vozidla alebo inej udalosti súvisiacej s poškodením vozidla, ktorá spôsobila zničenie nálepky).
Aj nálepky od povinných kontrol (technická, emisná, originality) sa dajú vymeniť. Bez absolvovania administratívnej kontroly to však nepôjde.
Na pracoviskách kontrol evidujú údaje o vykonaných kontrolách a tak pre nich nie je problém dať vám nové nálepky. Zadarmo to ale nebude.
Niektoré poisťovne však v rámci povinného zmluvného poistenia preplácajú náklady na výmeny nálepiek.
Poradňa pre vás: Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v našej Poradni alebo nám píšte na magazin@natankuj.sk.