Vraví sa, že dopravné pravidlá sú písané pre právnikov a nie pre vodičov a chodcov. Nie všetci sa vyznajú v predpisoch, ktoré by mali dodržiavať.
Kedy prejsť cez priechod a kedy sa smie ísť aj mimo neho
Ondrej: "Už nie jedenkrát pod oknami našej kancelárie kontrolovali, resp. pokutovali chodcov, ktorí prechádzali cez cestu mimo priechodu pre chodcov. Ako to je v tejto situácii? Majú policajti právo udeliť pokutu? Priechod pre chodcov sa nachádza cca 70 metrov od miesta, kadiaľ chodci prechádzajú."
Poradňa pre vás: Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v našej Poradni alebo nám píšte na magazin@natankuj.sk.
Zákon o cestnej premávke uvádza, že pri prechádzaní cez cestu je chodec povinný prednostne použiť priechod pre chodcov.
Priechod pre chodcov určuje typické vodorovné dopravné značenie. Zabezpečuje sa ním prednosť pešej premávky pred vozidlami na vozovke. Vo vyhláške k vodorovnej dopravnej značke sa tiež píše, že na zvýraznenie viditeľnosti možno značku aplikovať v retroreflexnom červenobielom farebnom vyhotovení.
Ak chodci vedia, že sa v ich blízkosti nachádza priechod pre chodcov, mali by ho na prechod použiť.
Aj pre chodcov však platí pravidlo, podľa ktorého dopravné značenie musí byť včas viditeľné z dostatočnej vzdialenosti a počas celej doby použitia musia poskytovať úplný a jednoznačný výklad. Ak táto podmienka nie je splnená, chodci smú ísť cez cestu aj mimo priechodu pre chodcov, no iba kolmo na jej os.
Stačí, aby chodec nevedel o priechode alebo značenie bolo tak ďaleko, že by nebolo preňho rozoznateľné alebo viditeľné a povinnosť použiť priechod preňho neplatí. Ak potom prechádza cez cestu mimo priechodu, musí dať prednosť všetkým vozidlám idúcim po ceste. Nielen pre dopravné pravidlá ale aj pre svoju bezpečnosť.
To, či je 70 metrov ďaleko od priechodu, nie je podstatné. A to, či by pokuta od policajta chodcovi bola oprávnená, sa dá posúdiť len na základe konkrétnej situácie.
Zastavila v autobusovom pruhu. Je to problém?
Ľubomíra: "Kto je v práve, ak motorové vozidlo so zapnutými výstražnými svetlami zastaví v pruhu pre autobusy na nevyhnutný čas cca 5 sekúnd, pričom nejde o zastavenie pred, ani na, ani za zastávkou autobusu a nie je ani značka zákaz státia ani zastavenia."
Vodič osobného auta nesmie podľa dopravných pravidiel zastaviť, alebo stáť na rôznych miestach. Nielen na autobusovej zastávke. Na pokutu je aj zastavenie na vyhradenom jazdnom pruhu, trebárs aj na sekundu, ak jazdný pruh pre dané vozidlo nie je vyhradené.
§ 25, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(1) Vodič nesmie zastaviť a stáť
j) na vyhradenom jazdnom pruhu okrem vozidla, pre ktoré je vyhradený jazdný pruh určený, a ak nejde o vnútorný jazdný pruh,
Zapnutie smeroviek s funkciou výstražných svetiel môže napovedať, že šlo o núdzové státie a Ľubomíra musela zastaviť auto bez toho, aby to chcela (napríklad pre poruchu). Ak však zastavila len 5 sekúnd, skôr to napovedá o tom, že potrebovala niekoho z auta vysadiť alebo niekto chcel do auta nastúpiť.
Potom ale porušila predpisy, ak to spravila v pruhu pre autobusy. Ani smerovky by jej nepomohli, keďže tie označujú potrebu náhleho spomalenia alebo zastavenia.
Ak Ľubomíra zastavila v pruhu pre autobusy a nešlo o núdzové státie, riskovala pokutu na mieste do výšky 60 eur.
Akej farby má byť reflexná vesta?
Milan: "Počul som, že nemôžem používať reflexnú vestu akejkoľvek farby. Môžete mi poradiť, akú reflexnú vestu môžem používať, keď som na bicykli?"
Podľa predpisov smie účastník cestnej premávky, a teda aj cyklista, používať bezpečnostný odev (napríklad reflexná vesta) akejkoľvek farby, ak nie je zameniteľný s bezpečnostnými odevmi používanými ozbrojenými silami alebo ozbrojenými bezpečnostnými zbormi.
Poradňa pre vás: Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v našej Poradni alebo nám píšte na magazin@natankuj.sk.