Parkovanie a pokuty. Niekedy sa nám zdá, že sankcie za to, že potrebujeme auto niekde odstaviť, sú nespravodlivé. Ak niekto potrebuje súrne parkovať, dopravné predpisy idú často bokom.
Smutné je, že tak robia aj policajti. Na konci článku si môžete pozrieť dôkaz. Niekedy sa tak deje dokonca v situáciách, kedy sa dá zaparkovať aj v súlade s predpismi.
Čo však v prípade, že predpisy nie sú celkom jasné a ich výklad na mieste si vyžaduje detailné štúdium dopravných pravidiel? Aj tak by ste riskli parkovanie na mieste, kde si nie ste celkom istý, či za to hrozí pokuta?
Martin: "Pred asi týždňom som vchádzal do centra mesta v Martine na platené parkovisko. Ako vidieť na obrázku, prichádzal som zo spodnej časti obrázka, kde po pravej strane boli vyhradené parkovacie miesta, ale plné. Po ľavici boli tiež miesta, dve či tri pre ZŤP, rezervačky pre taxíky a pár miest, ktoré sa mi zdali na prvý pohľad plné. Odparkoval som to teda v smere šípok do rohu medzi chodníky (resp. pešiu zónu), kde tabuľa pešej zóny je až pár metrov vedľa mňa.
Stál som teda za bielou čiarou parkoviska, ale žiadnou časťou auta som nezasahoval na chodníky, pešiu zónu a ani som nikomu neznemožnil výjazd či príjazd. Na tomto mieste bežne počas celého dňa vidieť parkovať autá už niekoľko rokov. Keď som tam odstavil auto ja, pribehli ku mne mestskí policajti a potom to začalo.
Ako je to so zastavením a státím za bielou čiarou na takomto mieste? Označuje táto biela čiara aj hranicu parkoviska?"
Na základe náčrtu sa dá predpokladať, že biela čiara oddeľovala vozovku od krajnice. Martin teda zaparkoval na krajnici. Za iných okolností by tam problém s parkovaním nebol. Lenže, ako Martin napísal, vošiel na platené parkovisko.
Parkovisko označuje dopravná značka s písmenom "P" v modrom obdĺžniku. Podľa definície označuje miesto alebo priestor, kde je dovolené zastavenie alebo státie vozidiel.
Dopravná značka Parkovisko (IP 12 až IP 19) sa vzťahuje nielen na vozovku ale aj na cestu. Aj krajnica je časťou cesty. Zákon k tomu určuje, že ak sú na parkovisku vyznačené parkovacie miesta, vodič smie stáť len na nich.
Preto, ak Michal stál na platenom parkovisku na krajnici, porušil dopravné predpisy, pretože neparkoval na vyznačenom mieste.
Zaparkoval v protismere - smeli ho mestskí policajti pokutovať?
Zdeno: "Chcem sa opýtať, či môže riešiť dopravný priestupok za nesprávne parkovanie (parkovanie v protismere) mestský policajt bez prítomnosti dopravnej polície.
Mestská polícia mi dala papuču za porušenie zákazu zastavenia, hoci som len nesprávne parkoval (v obojsmernej premávke v protismere). V smere jazdy totiž nebola a nie je žiadna značka - zákaz zastavenia. Argumetoval som tým, že dopravné značenie o zákaze zastavenia nie je (bolo len v protismere). Tvrdili, že som porušil predpis v zmysle paragrafu 22 zákona č. 372/1990 o nesprávnom parkovaní a porušenie zákazu zastavenia."
Podľa zákona o obecnej polície, mestský policajt smie riešiť porušenie zákazu zastavenia alebo státia nielen vyplývajúceho z dopravnej značky, ale aj zo všeobecnej úpravy cestnej premávky.
Mestský či obecný policajt tak mohol Zdenovi udeliť pokutu nielen za ignorovanie značky zákazu zastavenia, ktorá sa vzťahovala na stranu cesty, kde zastavil, ale aj za parkovanie v protismere.
Pozrite si, ako niektorí dokážu porušiť predpisy parkovaním
Dopracovať sa k významu niektorých predpisov priamo v premávke nie je vždy jednoduché. No pochopiť zákaz parkovania na vyhradenom mieste pre zdravotne postihnutých, by nemalo byť problém ani pre policajtov.
Ľubica nám poslala fotografiu policajného auta, ktoré zjavne porušilo dopravné predpisy. ... ibaže by si vodič udelil výnimku zo zákona okamžite potrebnú v cestnej premávke.
Poradňa pre vás: Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v našej Poradni alebo nám píšte na magazin@natankuj.sk.