Biotechnologická firma Joule Unlimited tvrdí, že vie vyrobiť naftu alebo etanol z oxidu uhličitého, vody a slnečného žiarenia. K tomu všetkému sú potrebné len firmou patentované geneticky modifikované sinice, napísal portál idnes.cz.
Geneticky modifikované sinice majú vyrábať palivo podobné nafte alebo etanol v paneloch, ktoré sa podobajú tým solárnym. Palivo vzniká vo vode s vysokým obsahom rozpusteného CO2 ako vedľajší produkt fotosyntézy. Sinice jednoducho vylučujú uhľovodíky.
Naftu chcú vo veľkom vyrábať do dvoch rokov
Firma Joule Unlimited tvrdí, že jej technológia je spoľahlivá a otestovaná. Pripravuje už aj prvú serióznu továreň, ktorá má vynález overiť v praxi. Komerčná výroba nafty pomocou upravených siníc by potom mohla údajne začať do dvoch rokov.
Firma sa chváli tým, že jej technológia odstraňuje biomasu ako doterajšieho nutného sprostredkovateľa pre výrobu biopalív. Práve biomasa je zdrojom uhľovodíkov pre súčasné biopalivá a výrobu predražuje.
Biomasu, aj tú odpadovú, je totiž potrebné transportovať, spracovávať a na konci nakladať ako s odpadom. Technológia firmy Joule by naopak mohla priamo spracovávať potrebné odpadové CO2 z elektrární alebo veľkých tovární, čím by pomohla znížiť ich vplyv na životné prostredie.
Najefektívnejšia výroba nafty?
Priama výroba paliva pomocou cyanobaktérií má byť veľmi efektívna. Z jedného hektára možno ročne získať približne 170 000 litrov nafty. To je štyrikrát väčší výnos ako pri výrobe biopalív z biomasy za použitia morských rias. Firma dokonca tvrdí, že jej technológia je veľmi lacná. Vraj je schopná vyrábať jeden barel nafty za zhruba tridsať dolárov. V súčasnosti pritom ropa, z ktorej je ešte len potrebné naftu vyrobiť, stojí vyše sto dolárov za barel.
Odborníci ale zostávajú skepticky opatrní. Tvrdia, že pri prechode na masovú produkciu nie je možné vylúčiť problémy, napísal na záver portál idnes.cz.
Autor: idnes.cz