V pondelok popoludní sa k výzve pridalo vyše 17 000 ľudí.
Organizátori petície, ktorí sa označujú ako Neregistrované združenie občanov a firiem, nesúhlasia s výškou spotrebnej dane a so stavom českých ciest, ktoré nezodpovedajú tomu, že Česi platia jednu z najvyšších daní na svete.
Proti vysokej spotrebnej dani dlhodobo protestujú aj cestní dopravcovia. Koncom marca informovali, že vysoké ceny nafty premietnu do svojich cien a zvýšia ich.
Menej tankovania, menej peňazí štátu
Petíciou chcú jej autori prispieť k znižovaniu objemu vybraných prostriedkov pomocou spotrebnej dane na palivá, a tak prinútiť ministerstvo financií, aby zmenilo ich zdanenie. To sa zníženiu dane bráni.
Podľa predchádzajúceho vyjadrenia ministerstva by sadzba musela klesnúť najmenej o 2,50 Kč (10 centov) za liter, aby sa Česko dostalo do konkurenčnej pozície voči Rakúsku a Poľsku. Výsledkom by však bola strata pre štátny rozpočet. Rezort sa spolieha na to, že susedné krajiny svoje daňové sadzby zvýšia.
Zvýšenie spotrebnej dane v Česku ako chyba
Bývalý minister financií Eduard Janota nedávno uviedol, že zvýšenie spotrebnej dane na pohonné látky od januára 2010 o korunu bolo chybou.
Aj autori výzvy tvrdia, že sa minuloročné zvýšenie dane nevyplatilo. Vodiči nákladných áut a kamiónov tankujú v susedných krajinách, kde je nafta lacnejšia. Preto len za prvých päť mesiacov po zvýšení dane jej výber klesol o 20 %.
Podľa združenia autodopravcov ČESMAD začala vlani v dôsledku zvýšenia spotrebnej dane na naftu viac ako štvrtina profesionálnych dopravcov kupovať palivo v cudzine. Štát tak prišiel približne o 8 miliárd Kč napriek tomu, že dopravné výkony v roku 2010 vzrástli viac ako o 5 %.
Viac ako polovica z ceny sú dane
Na cene benzínu v Česku majú spotrebná daň a daň z pridanej hodnoty podiel takmer 55 %, v prípade nafty je ich podiel 50-%. V okolitých krajinách je liter benzínu až o 6 Kč lacnejší než v Česku. Nafta je v krajine piata najdrahšia v Európe.
Na začiatku marca sa liter Naturalu 95 podľa údajov českého Ústredného automotoklubu (ÚAMK) predával v ČR v priemere za 33,89 Kč a liter nafty po 33,30 Kč. Na Slovensku stál vtedy liter benzínu 33,55 a liter nafty 30,57 Kč.
Informoval o tom český denník E15.