Po niektorých priestupkoch vám dokonca hrozí preskúšanie.
Hrozí mu preskúšanie?
Jakub: "Mám otázku na množstvo dopravných priestupkov, ktoré smie jedinec spáchať bez toho aby mu bol odobratý vodičský preukaz alebo bol predvolaný na preskúšanie.
Nedávno som prešiel v Bratislave v noci na červenú (chcel som ešte stihnúť oranžovú) a následne ma zastavila hliadka. Priestupok som priznal a bola mi uložená pokuta 140 eur. Nakoľko som nemal toľko hotovosti na mieste, zadržali mi vodičský preukaz s tým, že mi bude vrátený po zaplatení pokuty, ktorú sa aj chystám zaplatiť.
Policajtom mi však bolo povedané, že pokiaľ spácham ešte jeden podobný priestupok, tak ma predvolajú na preskúšanie a môžem prísť o vodičský preukaz. Za posledných 12 mesiacov som spáchal jeden priestupok, a to nezaplatenie parkovného na platenom parkovisku. Vtedy si na mňa počkala na mieste Mestská polícia Senec. Obdržal som pokutu 10 eur aj s bločkom."
Jakub sa v tejto súvislosti spýtal, či sa policajt nepomýlil, keď mu oznámil, že mu hrozí preskúšanie.
Na to, aby mohol policajt niekoho poslať na preskúšanie, musí dôvodne predpokladať, že u vás nastala zmena odbornej spôsobilosti. Musí mať dôvod myslieť si, že nepoznáte dopravné predpisy alebo neviete šoférovať. Predpokladať to môže vtedy, ak ste dlhšiu dobu nejazdili autom a policajt to vie dokázať.
Na preskúšanie vás pošlú aj vtedy, ak vám zakázali šoférovať ako trest za spáchanie priestupku.
Policajti vás pošlú na preskúšanie aj vtedy, ak za posledných 12 mesiacov spáchate 3-krát priestupok závažným spôsobom, pričom za každý takýto priestupok dostanete pokutu aspoň 100 eur.
Jakub však, podľa toho, čo napísal, nespĺňa ani jednu možnosť. Iba ak by policajti dôvodne predpokladali, že u neho nastala zmena v odbornej spôsobilosti. Takýto dôvodný predpoklad by však museli preukázať.
Otestujte si svoje znalosti z dopravných pravidiel
V každom prípade, neoplatí sa "stíhať" žltú na semafore. Podľa predpisov sa na žltú nesmie vojsť do križovatky, iba ak by ste už pred križovatkou nedokázali zabrzdiť. To však zjavne nebol Jakubov prípad.
Ako dlho bude bez vodičáku?
Na rozdiel od Jakuba, Romanovi zadržali policajti vodičák nie preto, že nemal hotovosť na zaplatenie pokuty, ale spáchal priestupok, za ktorý to policajti môžu okamžite.
Roman: "Nedávno sa mi stala taká vec, že som porušil zákaz predchádzania cez plnú čiaru, pričom mi bol odobratý vodičský preukaz. Už je to asi mesiac, čo ho nemám a zatiaľ som dostal len rozhodnutie o zadržaní vodičského preukazu. Moja otázka znie: na koľko mi ho môžu odobrať? A aká pokuta mi hrozí?"
Predchádzanie v mieste, kde je to zakázané, je priestupok, ktorý je zaradený medzi závažné. Za takýto priestupok smú policajti zadržať vodičák na mieste.
Tento vodičský preukaz najneskôr na druhý pracovný deň putuje na políciu, ktorá "spravuje" miesto, kde vodič spáchal priestupok.
Do 15 dní od zadržania vodičáku musia policajti zaslať vodičovi rozhodnutie o zadržaní vodičského preukazu.
Vodičský sa Romanovi môže vrátiť až po tom, čo sa ukončí riešenie priestupku na dopravnom inšpektoráte. Môže sa aj hneď, môže sa aj o dva roky. Záleží to od toho, ako dopravný inšpektorát posúdi závažnosť Romanovho priestupku. Pokute sa asi ale nevyhne. Ak mu priestupok dokážu, hrozí mu pokuta vo výške 60 až 300 eur.
Poradňa pre vás: Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v našej Poradni alebo nám píšte na magazin@natankuj.sk.