SME
Nedeľa, 24. január, 2021 | Meniny má TimotejKrížovkyKrížovky

Autoslalom v Bojniciach na novej trati

Druhé preteky sezóny 2011 seriálu AZ pneu AutoSlalom sa konali v úplne novom prostredí na trati v Bojniciach. Okrem nového prostredia priniesla nová trať aj nový podiel nehôd na akciu.

BOJNICE. Druhé preteky sezóny 2011 seriálu AZ pneu AutoSlalom sa konali v úplne novom prostredí na trati v Bojniciach. Organizátori ňou dodržujú vybudovanú tradíciu aspoň jednej celkom novej trate pre každú sezónu. Záujem o marcové preteky bol pre AutoSlalom už tradične veľký.

V online predregistrácii sa do pretekov, ktoré sa jazdili aj ako prvý podnik MSR v automobilovom slalome, zapísalo až 120 jazdcov. V deň pretekov sa na štart postavilo 101 pretekárov. Účasť asi čiastočne ovplyvnila neutešená predpoveď, ktorá sa nakoniec, našťastie, vôbec nepotvrdila.

Nová trať v Bojniciach

Novou traťou pre sezónu 2011 je areál kaskádového parkoviska Pod Régiou v Bojniciach. Známa lokalita stredného Slovenska, malebné historické mestečko, rozprávkové prostredie s výhľadom na najkrajší slovenský zámok a celú prievidzkú dolinu. Čo viac si možno želať? Čo tak ešte rozľahlé depo uprostred trate pre skvelý výhľad jazdcov a divákov na výkony všetkých pretekárov? Doslova dokonalé.

Ale ako asi všetko, aj trať v Bojniciach má aj svoje proti. V porovnaní s väčšinou ostatných AS tratí je rizikovejšou. Nie všade totiž ponúka dostatočné výbehové zóny, na ktoré si slalomári za tie roky už zvykli. Prejavilo sa to v doposiaľ najväčšom počte nehôd, či poškodení áut v histórii seriálu.

Trojnásobný nárast nehôd

Preteky II. AZ pneu AutoSlalom TopSpeed.sk sprevádzalo doposiaľ najviac poškodení. Dve pekné zánovné autá skončili nielen mimo trate, ale aj mimo vyasfaltovanej, či vybetónovanej plochy. To sa podpísalo aj pod ich poškodeniami. Obe ostali nepojazdné.

Okrem toho ďalšie minimálne tri autá zaznamenali poškodenia menšieho rozsahu. Aj tie sú však pre seriál netypické. Okrem spomenutých menších výbehových zón sa tu, navyše, striedajú povrchy asfalt-betón. Z hľadiska priľnavosti je to minimálna zmena, ale pre vedenie vozidla na limite pneu asi významná.

Organizátori rely alebo kopcov, možno aj okruhových pretekov by sa nad dvoma mimoriadkami
bez zranení s len nepojazdnými vozidlami a ďalšími troma-štyrmi poškodenými kolesami, či nápravami len pousmiali.

Na AutoSlalome, pri celkovom počte vyše 400 štartov za deň je to naozaj zanedbateľne malý podiel, presne 1,5%. AutoSlalom bol doposiaľ typický tým, že podiel nehôd, či poškodení sa na pretekoch pohyboval v rovnakom parametri do 0,5%. V Bojniciach má teda trojnásobný nárast. Z tohto pohľadu je to veľa.

Bezpečnosť vždy na prvom mieste

Organizátorom seriálu AZ pneu AutoSlalom stále nesmierne záleží v prvom rade na bezpečnosti celých pretekov. Teda na bezpečnosti a vhodnosti areálu, trate, divákov i jazdcov. Až potom je na rade rýchlosť, zábava a adrenalín. Bojnice neboli výnimkou.

Na rozdiel od areálu Agrokomplex Nitra, kde sa AS tím minulý rok pokúšal pripraviť zaujímavú trať, no z bezpečnostných dôvodov od realizácie upustil, sa parkovisko Pod Régiou s istými kompromismi vyhovovalo. Trať bola pre všetkých jazdcov rovnako nová. Ako vždy predtým, aj na túto poskytli organizátori jazdcom video z pohľadu vodiča, pre zoznámenie sa s traťou a prostredím.

Aj pilotovať treba s rozumom

Nech je areál či trať akokoľvek bezpečná, podmienkou je jazdiť s rozumom. To platí úplne všade, na všetkých pretekoch na svete. Hlavným rozdielom bolo, že kým na väčšine iných AS tratí po jazdeckej chybe väčšinou padajú kužele, či nasleduje šmyk do veľkej výbehovej zóny, v Bojniciach v niektorých prípadoch nasledoval kontakt s prekážkou.

Niektorí jazdci si však na seriáli AutoSlalom obľúbili práve možnosť jazdiť prakticky bezhlavo a bez zábran. V depe sa medzi jazdcami po celý deň rozoberalo, či to je alebo nie je miesto, či forma trate vhodná pre AutoSlalom.

Podľa ohlasov po pretekoch sa ukazuje, že drvivá väčšina jazdcov miesto i trať schvaľuje. Veľmi sa im páčila a radi by sa tu vrátili znova. Pravdou je, že Bojnice ponúkajú seriálu mimoriadne zaujímavé možnosti.

Ako prebehli samotné preteky?

Málokoho prekvapilo, že na prvom mieste sa aj v Bojniciach ocitol ostrieľaný slalomový matador Tonda Červenka s Peugeotom 205 Gti. Tonda sa zároveň s časom 01:05,079 postaral o rekord trate.

Jednoznačným prekvapením podujatia boli dvaja jazdci. S celkovým druhým a v triede S4 + 2000 ccm prvým miestom prekvapil Tomáš Polerecký na Evo IX. Od celkového víťazstva ho delilo v súčte dvoch lepších jázd len 0,6 s!

Druhým prekvapením bola, medzičasom skúsená, aj keď stále veľmi mladá Lucka Červenková na Citroene Saxo VTS. Nielen, že vyhrala svoju kategóriu D – dámy, na čo sú už asi všetci zvyknutí, ako druhá skončila aj novej kategórii SS2 – 1600 ccm.

V celkovom hodnotení, dokonca, vystúpila na nádhernom šiestom mieste za autami ako spomínaný špeciál 205 GTi, 2x Lancer Evo IX a jeden doslova kopčiarsky špeciál Saxo VTS. Za tento výkon mladej kočke patrí skutočná poklona.

Celkovo sa dá povedať, že v pretekoch bodovali hlavne tí jazdci, ktorí majú, ako sa vraví, vyoperovaný strach, no vedia sa výborne kontrolovať. Za zmienku iste stoja mená ako Vašo Faltus na Lanceri Evo IX, ktorý skončil druhý v triede S4 a celkovo piaty. Medzi tradičné mená v celkovej prvej desiatke sa dostali aj nové tváre Braňa Gogu na Honde S2000 turbo, či Milana Matiasa na Forde Sierra.

V najmenšej kategórii S1 do 1400 ccm patrí úcta Adamovi Čaneckému, ktorý na úplne sériovom Suzuki Swift 1,3 takmer vyhral kategóriu. Zvalenie jedného kužeľa v tretej ostrej jazde ho v súčte časov odsunulo o cca 0,9 s na druhé miesto za Zoliho Lovásza na Peugeote 106 Rallye. Za pozornosť stojí aj štvrté miesto v triede pre Pavola Polucha na krásnom Forde Fiesta.

V kategórii S2 do 1 600 ccm sa okrem tradične skvele jazdiaceho ICEMANa – Mira Baláža na Renaulte Twingo RS darilo aj relatívne novým menám jazdiacim na Honde Civic Vti. Lepší z nich, Luboš Hudák, síce za prvým celkovo zaostal o 6 s, no od tretieho Michala Weisa ho delilo tiež slušných 5,4 s. Štvrtá v S2, Monika Weisová potvrdzuje, že úroveň žien – slalomárok je naozaj vysoká.

Kategória S3 zaznamenala vďaka otvoreniu kategórie SS, rovnako ako kategória S2 najväčšie uvoľnenie. Tak sa tu na prvých troch miestach objavili celkom nové tváre. Najrýchlejší dvojliter, Renault Clio Sport170 sedlal Vlado Okáli, nasledoval až nepochopiteľne rýchly a čistý Tomáš Drgoň na obyčajnom rodinnom Forde Focus 1,8i a prvú trojku uzavrel Peter Granát na Nissane Almera GTi. Škoda jedného padnutého kužeľa pre Reného Marona na VW Golf II GTi s LPG. Bez neho mohol byť v hre o tretie miesto v S3 aj on.

Výsledky v S4 sme už rozobrali, pretože ovplyvnili celkové poradie. Z nemenovaných sa oplatí spomenúť Michala Baďuru na Audi A4 3,0 Tdi quattro, ktorý podľa mnohých už aj v Trebaticiach jazdil ako blázon a s tak ťažkým a nevhodným autom na slalom si vyslúžil obdiv všetkých.

Pozornosť pútal aj relatívne nový slalomár Michal Mydlo s novým Fordom Focus RS. Krásne, drahé a silné auto sa nebál popreháňať v stiesnených podmienkach, ale snažil sa vybojoval si v triede siedme miesto.

SS2 do 1 600 ccm kraľoval Michal Kašpar na ostro upravenom pretekárskom náradí Saxo VTS. Druhá Lucka Červenková na prekvapenie všetkých asi po tretíkrát porazila ostrieľaného jazdca Mikiho Čambala. Zaujímavé je aj piate miesto nového Vlada Machoňa na Opeli Corsa Gsi.

V SS3 sú sústredené tie najväčšie slalomárske zveriny štartového poľa. Okrem Tondu Červenku na prvom a Jara Ušelu na druhom mieste, cez ktorých sa prakticky nedá dostať, si tretie miesto zabezpečil Miro Tichý na Nissane 100NX napriek tomu, že túto trať pre jej znížený bezpečnostný štandard nemá rád.

Do oka by vám mal padnúť aj výkon Mareka Puterku na Fiate Punto GT turbo, ktorý celý deň držal krok so šialene rýchlym upraveným VW Golf II Tdi Tomáša Palaja.

Seriál AZ pneu AutoSlalom pokračuje tradične na veľkonočný pondelok III. AZ pneu AutoSlalom TRANSLATA 2011 dňa 25.04. Online predregistrácia začína vždy sedem dní vopred na www.autoslalom.sk

II. AZ pneu AutoSlalom TopSpeed.sk 2011
26.03.2011 (sobota) Bojnice

Víťazi jednotlivých kategórií

Kategória S1 do 1 400 ccm

I. miesto št. č. 905 Zoltán LOVÁSZ Peugeot 106 Rally 2:24.184
II. miesto št. č. 088 Adam ČANECKÝ Suzuki Swift 1.2 2:25.011
III. miesto št. č. 731 Rasťo ŠIMON Fiat 127 2:25.645

Kategória S2 do 1 600 ccm

I. miesto št. č. 008 Miro BALÁŽ Renault Twingo RS 2:17.428
II. miesto št. č. 024 Luboš HUDÁK Honda Civic VTi 2:23.400
III. miesto št. č. 262 Michal WEIS Honda Civic VTi 2:28.828

Kategória S3 do 2 000 ccm

I. miesto št. č. 016 Vlado OKÁLI Renault Clio Sport 2:23.548
II. miesto št. č. 096 Tomáš DRGOŇ Ford Focus 1,8i 2:25.009
III. miesto št. č. 026 Peter GRANÁT Nissan Almera GTi 2:25.313

Kategória S4 nad 2 000 ccm

I. miesto št. č. 098 Tomáš POLERECKÝ Mitsubishi EVO VIII 2:11.052
II. miesto št. č. 047 Václav FALTUS Mitsubishi EVO VIII 2:15.627
III. miesto št. č. 124 Branislav GOGA Honda S2000 turbo 2:18.186

Kategória SS2 do 1 600 ccm

I. miesto št. č. 176 Michal KAŠPAR Citroen Saxo VTS 2:13.380
II. miesto št. č. 021 Lucka ČERVENKOVÁ Citroen Saxo VTS 2:16.951
III. miesto št. č. 009 Miki ČAMBAL Citroen Saxo VTS 2:19.080

Kategória SS3 nad 1 600 ccm

I. miesto št. č. 777 Tonda ČERVENKA Peugeot 205 GTi 2:10.659
II. miesto št. č. 020 Jaro UŠELA Peugeot 205 GTi 2:13.609
III. miesto št. č. 011 Miro TICHÝ Nissan 100NX 2:18.958

Kategória D - dámy

I. miesto št. č. 021 Lucka ČERVENKOVÁ Citroen Saxo VTS 2:16.951
II. miesto št. č. 300 Monika WEISOVÁ Honda Civic Vti 2:29.330
III. miesto št. č. 910 Barbora VAŇOVÁ Honda S2000turbo 2:41.751

Kategória J - juniori

I. miesto št. č. 169 Aleš KONEČNÝ Citroen Saxo VTS 2:26.170
II. miesto št. č. 907 Štefan DEMETER Suzuki Swift GTO 2:27.747
III. miesto št. č. 221 Matej DEMETER Suzuki Swift GTO 2:31.424

Podrobnejšie výsledky, fotoalbumy, videá z pretekov a profily jazdcov hľadajte na www.autoslalom.sk

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Auto

Inzercia - Tlačové správy

 1. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 2. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 9. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 1. Operatívny lízing zmierni dopady krízy na váš biznis
 2. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 3. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 4. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 5. Hygge ako životný štýl
 6. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 7. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 8. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 9. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 10. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 40 841
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 38 845
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 12 133
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 10 094
 5. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 9 183
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 9 150
 7. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 476
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 266
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 070
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 964
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Pozrite si najnovší prieskum preferencií politických strán.

27m
Minister vnútra SR Roman Mikulec, predseda vlády SR Igor Matovič a minister zdravotníctva SR Marek Krajčí počas tlačového brífingu k vyhodnoteniu doterajších výsledkov celoplošného skríningu na ochorenie COVID-19.

Na Slovensku prebieha plošné testovanie. PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 236-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 4 068 obetí.

8 h
AUTORSKÁ STRANA PETRY PROCHÁZKOVEJ

Prečo ja? Pýta sa matematik po zásahu moci

Azat Miftachov na súde.

Nadaný matematik skončil ako trestanec. Vraj na výstrahu.

19. jan
Petra Vlhová reaguje po vypadnutí v super-G.

Super-G vyhrala Gutová-Behramiová.

6 h

Neprehliadnite tiež

Kia XCeed PHEV

V meste by sa osvedčila aj ako full-hybrid.

23. jan
Dacia Sandero

S vyššou cenou prišiel aj lepší dojem.

21. jan
Nabíjanie na 50 kW stojane trvá hodinu.

Napriek korone sa ich predal rekordný počet

20. jan
Dacia Sandero a Sandero Stepway.

Ponúka sa oveľa bohatšia výbava.

19. jan