Vraví sa, že žena a auto sa nepožičiavajú. Napriek tomu sú pôžičky áut celkom bežné - medzi rodinnými príslušníkmi či dobrými kamarátmi.
Napadlo vám však niekedy, žeby ste si pri preberaní auta okrem kľúčov pýtali aj splnomocnenie či zmluvu na vedenie požičaného vozidla? Malo by na tom záležať obom stranám - majiteľovi vozidla dokonca viac ako tomu, kto si od neho auto požičiava.
Čitateľ Ladislav sa pýta:
Potrebujem splnomocnenie na vedenie cudzieho vozidla aj tu doma? V ktorých štátoch je potrebné?
Ak to potrebujem mať v zahraničí, potom v akom jazyku (stačí angličtina, alebo musí byť aj v príslušnom jazyku)? Akú formu má mať prípadný preklad a musí byť notársky overený?
Opýtajte sa aj vy. Vaše otázky a podnety nám posielajte na auto@sme.sk.
Splnomocnenie na auto na Slovensku
Na Slovensku neexistuje predpis, podľa ktorého by ste museli mať pri šoférovaní požičaného auta aj zmluvu na vedenie vozidla. Policajtom väčšinou stačí, ak poviete, že ide o služobné či požičané auto - pokiaľ nie je nahlásené ako kradnuté, nemajú dôvod sa ním ďalej zapodievať.
Zmluvu síce netreba, no prevádzkovateľ vozidla (väčšinou majiteľ) má pri požičiavaní auta isté povinnosti podľa zákona o cestnej premávke. Celý príslušný paragraf nájdete na konci tohto článku. Prevádzkovateľ vozidla nesmie zveriť vedenie vozidla osobe, ktorá napríklad:
- nespĺňa podmienky na jeho vedenie,
- nemá pri sebe platné doklady ustanovené na vedenie vozidla,
- je pod vplyvom alkoholu alebo inej návykovej látky,
- osobe, ktorej schopnosť na vedenie je inak znížená, alebo
- osobe, ktorej prevádzkovateľ totožnosť nepozná.
Na zmluve by však malo záležať aj majiteľovi vozidla - aby mohol v prípade potreby preukázať, že na aute v určitom období jazdil niekto iný.
Poradňa
Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Vaše otázky a podnety nám posielajte na auto@sme.sk.
Od januára 2014 sa na Slovensku uplatňuje takzvaná objektívna zodpovednosť. To znamená, že keď ktokoľvek s vozidlom poruší niektoré z pravidiel cestnej premávky (uvedené v paragrafe 6a zákona), pokutu dostane ten, kto je v technickom preukaze zapísaný ako držiteľ auta.
Preto by malo na zmluve záležať aj tomu, kto auto požičiava. Keď mu náhodou príde pokuta, alebo sa s autom niečo stane, mal by vedieť preukázať, že s autom v tom čase jazdil niekto iný.
Dokument, ktorý sa podpisuje pri požičaní auta, sa zvykne ľudovo volať splnomocnenie. Občiansky zákonník však pod splnomocnením rozumie úkon, kedy sa jedna osoba nechá pri právnych úkonoch zastúpiť druhou osobou. V prípade auta ide o zmluvu, ktorou vlastník auta prenecháva auto na stanovený čas do užívania (na zodpovednosť) ďalšej osobe.
Najsprávnejšie by bolo v prípade plateného požičania uzavrieť zmluvu o prenájme auta, v prípade bezplatného požičania zmluva o výpožičke. Zmluvou o výpožičke sa upravuje právo vec (v tomto prípade auto) určitý čas bezodplatne využívať.
Splnomocnenie na auto v Maďarsku, v Chorvátsku
V niektorých krajinách splnomocnenie na vedenie požičaného motorového vozidla vyžadujú. Maďarsko medzi tieto krajiny nepatrí, Chorvátsko áno.

Napríklad v obľúbenej dovolenkovej destinácii, Chorvátsku, môžu policajti vyžadovať podľa nášho ministerstva zahraničia aj overené prehlásenie majiteľa vozidla (v chorvátskom, alebo anglickom jazyku), že vozidlo bolo zapožičané. Ministerstvo odporúča mať povolenie aj v Nemecku a v Poľsku sa toto priamo vyžaduje.
To, či splnomocnenie potrebujete v tej ktorej krajine, záleží od predpisov danej krajiny. Pred vycestovaním by ste si teda mali zistiť, či je nevyhnutné mať v krajinách, cez ktoré pôjdete, aj splnomocnenie.
Uvádzame aj príklad toho, ako môže splnomcnenie na vedenie motorového vozidla v zahraničí vyzerať. Nezabudnite, že musí byť notársky overené a uvedené v jazyku, v akom to vyžaduje daná krajina.
Splnomocnenie na auto - formulár
Splnomocnenie
Ja, dolu podpísaný/á/:
Janko Mrkvička, trvalým bydliskom: Mrkvičková 25, 000 00 Mrkvičkovo, číslo OP: SR 123456, dátum narodenia: 25. 3. 1965 rodné číslo: 123456/1234
týmto splnomocňujem:
Petra Nováka, trvalým bydliskom: Novákova 15, 000 00 Novákovo, číslo OP: SF 987654, dátum narodenia: 2.12.1968 rodné číslo: 987654/3210
Na používanie osobného motorového vozidla PEUGEOT 206, výrobné číslo podvozku /VIN/ WVWZZZ4CZ6P012345, typ motora BKC 728111, čierna metalíza, dátum prvej evidencie 07.07.2006, evidenčné číslo vozidla AA-000AA, číslo technického preukazu SF 123456
na cesty do všetkých štátov Európskej únie, vrátane Chorvátska a na území SR.
Plná moc sa vydáva na dobu neurčitú/určitú - od dňa 16. augusta 2017 do 23. augusta 2017.
V Mrkvičkove dňa 16. 8. 2017
Janko Mrkvička
(podpis)
Zákon o cestnej premávke, povinnosti prevádzkovateľa a držiteľa vozidla
§ 6 Povinnosti prevádzkovateľa vozidla
(1) Prevádzkovateľ vozidla nesmie zveriť vedenie vozidla osobe, ktorá nespĺňa podmienky na jeho vedenie ustanovené týmto zákonom alebo osobitným predpisom, nemá pri sebe platné doklady ustanovené na vedenie vozidla, je pod vplyvom alkoholu alebo inej návykovej látky, osobe, ktorej schopnosť na vedenie je inak znížená, alebo osobe, ktorej totožnosť nepozná.
(2) Prevádzkovateľ vozidla nesmie
a) prikázať ani dovoliť, aby sa na jazdu použilo vozidlo, ktoré vrátane nákladu alebo jeho upevnenia nespĺňa ustanovené podmienky,
b) prikázať ani dovoliť, aby sa na jazdu použilo vozidlo na takej ceste, na ktorej má takéto vozidlo obmedzenú alebo zakázanú jazdu,
c) prikázať ani dovoliť, aby sa na jazdu použilo vozidlo vybavené technickými prostriedkami a zariadeniami, ktorých činnosť umožňuje odhalenie alebo ovplyvňovanie funkcií technických prostriedkov používaných pri plnení úloh na úseku výkonu dohľadu nad bezpečnosťou a plynulosťou cestnej premávky.
(3) Prevádzkovateľ vozidla je povinný zabezpečiť, aby sa na jazdu pribral potrebný počet spôsobilých a náležite poučených osôb, ak je mu vopred známe, že to bude vyžadovať bezpečnosť cestnej premávky.
(4) Prevádzkovateľ vozidla je povinný zabezpečiť, aby sa farebné vyhotovenie a označenie vozidla nedalo zameniť s farebným vyhotovením a označením vozidiel Policajného zboru, Vojenskej polície, Zboru väzenskej a justičnej stráže, obecnej polície, Hasičského a záchranného zboru alebo ostatných hasičských jednotiek.
(5) Prevádzkovateľ vozidla je povinný v súvislosti s konaním o priestupku proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky orgánu oprávnenému objasňovať alebo prejednať priestupok oznámiť osobné údaje osoby, ktorej zveril vedenie vozidla, v rozsahu meno, priezvisko a adresa pobytu.
(6) Ak je prevádzkovateľom vozidla právnická osoba, ktorá v rámci svojej činnosti zveruje motorové vozidlo inej osobe, je povinná viesť o prevádzke motorového vozidla a jeho vodičovi evidenciu s údajmi o mene a priezvisku vodiča, dátume a čase vedenia motorového vozidla, evidenčnom čísle motorového vozidla a adrese pobytu vodiča. Evidenciu podľa prvej vety je prevádzkovateľ vozidla povinný na výzvu policajta predložiť na účely spojené s výkonom jeho oprávnení na úseku bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky; to sa nevzťahuje na prevádzkovateľa vozidla, ktorým je štátny orgán plniaci úlohy na úseku ochrany verejného poriadku, bezpečnosti štátu a obrany štátu.
§ 6a Povinnosti držiteľa vozidla
Držiteľ vozidla je povinný zabezpečiť, aby pri prevádzkovaní motorového vozidla boli dodržiavané pravidlá cestnej premávky podľa tohto zákona, ktoré ustanovujú
a) zákaz predchádzania podľa § 15 ods. 5, § 35 ods. 3 alebo zákaz predchádzania vyplývajúci z dopravnej značky alebo dopravného zariadenia,
b) rýchlosť jazdy podľa § 16 alebo § 27 ods. 3,
c) povinnosť zastaviť vozidlo na príkaz dopravnej značky „Stoj, daj prednosť v jazde!“ alebo na signál so znamením „Stoj!“,
d) zákaz otáčania a cúvania podľa § 22 ods. 4 alebo zákaz otáčania vyplývajúci z dopravnej značky alebo dopravného zariadenia,
e) zákaz zastavenia a státia podľa § 25 alebo zákaz zastavenia alebo státia vyplývajúci z dopravnej značky alebo dopravného zariadenia,
f) prejazd cez železničné priecestie v čase, keď je to zakázané podľa § 27 až 29,
g) najväčšiu prípustnú celkovú hmotnosť vozidla, najväčšiu prípustnú hmotnosť jazdnej súpravy, najväčšiu prípustnú celkovú hmotnosť prípojného vozidla alebo najväčšiu prípustnú hmotnosť pripadajúcu na nápravu vozidla podľa § 51,
h) zákaz vjazdu, zákaz odbočovania alebo prikázaný smer jazdy vyplývajúci z dopravnej značky alebo dopravného zariadenia,
i) zákaz vjazdu vozidla vyplývajúci z dopravnej značky alebo dopravného zariadenia alebo zákaz jazdy vozidla s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou vozidla prevyšujúcou 12 000 kg alebo jazdnej súpravy s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou prevyšujúcou 12 000 kg podľa § 39 ods. 4.