VIEDEŇ. Inšpektori klubu navštívili v európskych krajinách 77 čerpacích staníc. Aj keď žiadne z nich nedostalo známku "výborne", v kategórii "veľmi dobre" sa na prvej priečke umiestnila pumpa Kozlov-Čierna studnička na českej diaľnici D1. Aj ďalšie dve testované diaľničné čerpacie stanice v Česku skončili v prvej desiatke, uvádza na svojich stránkach ÖAMTC.
"Celkovo je nápadné, že v hodnotení dominujú čerpacie stanice vo východnej Európe, najmä v Česku," komentuje výsledky agentúra APA. Prvých päť miest obsadili dve pumpy v Česku, dve v Slovinsku a jedna v Chorvátsku.
Ohodnoťte čerpacie stanice na Slovensku
Víťazná čerpacia stanica
Na víťaznej pumpe Kozlov-Čierna studnička inšpektori ocenili takmer všetko: počnúc včas umiestneným pútačom so značkou pumpy a cenou palív, cez perfektný stav všetkých zariadení až po vyblýskané toalety.
Obchod čerpadla má bohatú ponuku tovaru za "veľmi výhodné ceny", k tomu plne bezbariérový prístup. "S takýmito hodnotami nedokázali ostatné testované čerpacie stanice udržať krok," uvádza správa.
Víťaznej pumpe vytkli len "priemernú čistotu" sedacieho priestoru na záchodových misách a neexistenciu cedule informujúcej o vzdialenosti k ďalšie pumpe.
Najhoršia pumpa v Európe je v Holandsku
Najhoršiu, priam odpudivú pumpu, našli rakúski testujúci v Holandsku u De Buunderkampu na diaľnici A12 medzi Utrechtom a Arnhemom. Čerpacie stojany pre osobné autá a kamióny nie sú oddelené, ponuka tovaru v obchode je nedostatočná, toaleta pre vozíčkarov žiadna. Sanitárne zariadenia vyzerajú dezolátne, ich hygienická hodnota je skôr v stave ohrozujúcom zdravie.
"Dobrovoľne zastaviť na takejto pumpe musí byť pre každého motoristu zlým snom, "napísali autori testu.
Pozrite si, ako dopadli jednotlivé čerpacie stanice (.pdf)
Rakúske čerpacie stanice sa umiestnili v lepšom strede s tromi "veľmi dobre", tromi "dostatočne" a raz "nedostatočne". Najhoršie z nich dopadlo čerpadlo Schöneberg West na Brennerskej diaľnici A13 vedúcej do Talianska. Najvyššie sa umiestnila čerpačka Ansfelden Süd na Západnej diaľnici A1 pri Linzi. Vjazdy a výjazdy z rakúskych čerpadiel však vykazujú množstvo nedostatkov.
Čerpacie stanice na Slovensku netestovali
V ostatnej Európe prevláda podľa testu priemer: bez negatívnych výstrelkov, ale aj bez kladných prekvapení.
Objavujú sa nedostatky typu "vzduch iba za 50 eurocentov", poplatky za záchody, predražený benzín, neupratané toalety či neupravený personál. "Žiadny vodič netúži niečo také zažiť, a predsa sa to stáva," uzatvára test.
ÖAMTC uskutočnil test v 11 krajinách za spolupráce 18 miestnych partnerských organizácií. V Nemecku testovali 12 čerpačiek, vo Švajčiarsku a v Taliansku deväť, vo Francúzsku a v Španielsku osem. V "malých" krajinách ako Belgicko, Česko, Slovinsko a Chorvátsko testovali štyri čerpacie stanice. Na Slovensku čerpacie stanice netestovali.
Stiahnite si sumárny prehľad 77 otestovaných diaľničných púmp (.pdf)
Metodika testovania
Každý inšpektor postupoval podľa jednotného hodnotiaceho systému s 80 bodmi v ôsmich oblastiach ako bezpečnosť a prehľadnosť príchodu a odchodu, vlastné čerpania, obchod, sanitárne zariadenia, hygiena a ceny.
K porovnaniu cien bol zostavený jednotný nákupný kôš. Všetky výsledky boli fotograficky zdokumentované, inšpektori vystupovali v utajení ako bežní zákazníci.