Roman nám napísal o svojej skúsenosti, kedy sa po zrážke dvoch áut dohodol s druhým šoférom na vine. Keď ale malo prísť k preplateniu náhrady škody z poistky, vinníka zrazu nebolo.
Roman: "Pri dopravnej nehode nebol nikto zranený, škoda neprevyšovala odhadom 3990 € a účastníci sa dohodli na vinníkovi, spísali správu o nehodu, ktorú následne podpísali. Škodca stále tvrdil, že už zajtra to nahlási na poisťovni. V 14. deň po nehode sme to nahlásili mi ako poškodený. Bolo nám pridelene číslo škodovej udalosti, následné nás kontaktovali a dohodli sme si termín obhliadky. Rozišli sme sa s informáciou, že poškodenie si môžeme dať opraviť. Po vyplnení požadovaných papierov, ktoré boli odovzdané na pobočke poisťovne, prišlo za mesiac stanovisko likvidátora: Nakoľko škodca aj po kontaktovaní nenahlásil škodu, náhrada škody sa zamieta. Stanovisko polície bolo, že polícia nebola k nehode privolaná a tak si máme uplatniť škodu v občiansko-právnom konaní."
Povinnosťou vinníka škodovej udalosti je ohlásiť vzniknutú poistnú udalosť poisťovni do 15 dní po jej vzniku, ak vznikla na území Slovenskej republiky. Podľa Evy Jackovej zo Slovenskej kancelárie poisťovní môže byť táto povinnosť doplnená.
"Rovnako je vinník (škodca) povinný podľa § 10 ods. 5 zákona o povinnom zmluvnom poistení na žiadosť poškodeného bez zbytočného odkladu poskytnúť údaje potrebné pre poškodeného na uplatnenie nároku na náhradu škody, najmä a) meno, priezvisko a trvalý pobyt poisteného alebo jeho obchodné meno a sídlo, b) obchodné meno a sídlo poisťovateľa, u ktorého bolo uzavreté poistenie zodpovednosti, c) číslo poistnej zmluvy," uviedla Jacková.
Nenahlásenie škodovej udalosti vás môže stáť veľa
§ 15, zákon č. 381/2001 Z.z.:
(1) Náhradu škody uhrádza poisťovateľ poškodenému. Poškodený je oprávnený uplatniť svoj nárok na náhradu škody priamo proti poisťovateľovi a je povinný tento nárok preukázať.
§ 10, zákon č. 381/2001 Z.z.:
(1) Poistený je povinný písomne oznámiť poisťovateľovi vznik škodovej udalosti
a) do 15 dní po jej vzniku, ak vznikla na území Slovenskej republiky,
b) do 30 dní po jej vzniku, ak vznikla mimo územia Slovenskej republiky.
§ 12, zákon č. 381/2001 Z.z.:
(1) Poisťovateľ má proti poistníkovi nárok na náhradu poistného plnenia alebo jeho časti, ktoré za neho vyplatil z dôvodu škody spôsobenej prevádzkou motorového vozidla, ak
g) spôsobil škodu motorovým vozidlom a bez dôvodov hodných osobitného zreteľa porušil povinnosti podľa § 10 ods. 1 až 4,
V prípade, že vinník škody túto udalosť poisťovni nenahlási, poškodený má právo uplatniť svoj nárok priamo proti poisťovni, u ktorého má vinník uzavreté povinné zmluvné poistenie. V tomto prípade však poškodený musí svoj nárok poisťovateľovi preukázať. "Dôkazné bremeno je na strane poškodeného," dodala Jacková.
Ak má Roman podpísanú správu o nehode vinníkom, s dokazovaním viny vodiča, ktorý si nesplnil povinnosť voči svojej povinnosti, by nemal mať problém.
Okrem toho, vinníkovi hrozí, že škodu, ktorú poisťovňa poškodenému preplatí, bude musieť zaplatiť vinník havárie. Stačí, aby na to nebol objektívny dôvod.
Pomôcť môže aj kancelária poisťovateľov
Podľa Denisy Baloghovej, hovorkyne Prezídia Policajného zboru, by sa mal vodič v prípade, o akom nám Roman napísal, obrátiť na Slovenskú kanceláriu poisťovateľov. "Tá na žiadosť poškodeného a na základe údajov poskytnutých poškodeným, poskytne informácie o spôsobe uplatnenia a vyrovnania jeho nároku na náhradu škody," doplnila Baloghová.
Roman má teda dve možnosti, ako sa brániť. Dokázať poisťovni, že sa nehoda stala tak, ako je to zapísané v správe o nehode a poisťovňa by mu mala náhradu škody preplatiť. Ďalšou možnosťou je obrátiť sa na Slovenskú kanceláriu poisťovateľov, kde vám poradia, ako sa k náhrade škody dostať.
Polícia nerieši škodové udalosti, len dopravné nehody
Polícia vám v prípade potvrdenej škodovej udalosti nepomôže.
"Ak si účastníci škodovej udalosti splnili povinnosti účastníka škodovej udalosti (§ 66 ods. 6 zákona o cestnej premávke), vyplnili a podpísali tlačivo zavedené pre zabezpečenie náhrady vzniknutej škody podľa osobitného predpisu (Správa o nehode), týmto potvrdili oprávnenosť využitia inštitútu škodovej udalosti podľa zákona o cestnej premávke jej účastníkmi v plnom rozsahu. Nie je teda možné takúto udalosť v súlade s § 64 ods. 3 citovaného zákona objasňovať orgánmi policajného zboru," informovala Baloghová.
Polícia objasňuje dopravné nehody. K nim policajtov volať treba na rozdiel od škodových udalostí.
Za dopravnú nehodu sa však považuje len udalosť, pri ktorej bol niekto zranený, respektíve usmrtený. Taktiež vtedy, keď z vozidla uniká niečo nebezpečné, alebo ak bol poškodený verejný majetok. Dôležitá je tiež výška škody, ktorá musí presiahnuť 3990 eur alebo ak si účastník škodovej udalosti nesplní zákonom určené povinnosti.
Poradňa pre vás: Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v našej Poradni alebo nám píšte na magazin@natankuj.sk.