A čo v prípade, že ste pripravení zacúvať na parkovacie miesto, keď doň zrazu vojde policajné auto, ktoré prefrčí chodníkom len preto, že policajt nedokázal počkať niekoľko sekúnd na zaparkovanie auta?
ananonym: "Už pár krát sa mi stala nasledovná situácia: idem v jednosmerke, pokúšam sa zaparkovať do radu stojacich áut za sebou po svojej ľavej strane. Cesta je úzka, vpravo mám chodník. Väčšine slušným vodičom "docvakne", že sa pokúšam zacúvať na parkovacie miesto a pekne za mnou počkajú, kým nezaparkujem. Okrem policajtov.
Tí nebudú predsa čakať 10 sekúnd, veď určite sa bez zvukovej a svetelnej signalizácie ponáhľajú na zásah. Obehnú ma rovno cez ten chodník a to dosť agresívne a rýchlo. Toto sa mi nestalo len raz.
Týmto apelujem na všetkých, možno to číta aj nejaký ten policajt, nech sa prosím uvedomia a pozrú sa na danú situáciu aj z druhej strany. Oni totiž majú pomáhať a chrániť, nie ohrozovať."
Poradňa pre vás: Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v našej Poradni alebo nám píšte na magazin@natankuj.sk.
§ 69, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(4) Výnimku z druhej časti tohto zákona, ktorá je v cestnej premávke okamžite potrebná, môže povoliť policajt na mieste samom v nevyhnutnej miere a za predpokladu, že sa tým neohrozí bezpečnosť cestnej premávky.
O tom, že manéver policajtov, ktorý opísal neznámy vodič, je minimálne neslušný, netreba ani diskutovať. V prípade, že policajti skutočne obišli cez chodník vozidlo, ktorého vodič sa snažil zaparkovať do radu stojacich vozidiel, porušili dopravné predpisy.
Aj keby si policajti si udelili výnimku "okamžite potrebnú v cestnej premávke", nemôžu tak spraviť, ak môžu ohroziť bezpečnosť cestnej premávky. Čo však bolo tak okamžite potrebné, aby museli obísť parkujúce auto cez voľné miesto na parkovanie a chodník?
Policajti podľa napísaného ohrozili nielen vodiča, ktorý chcel zacúvať na parkovacie miesto, ale aj chodcov. Jazdiť po chodníku je zakázané, pretože to ohrozuje chodcov. Ak k tomu šli rýchlo, bolo to zo strany policajta - šoféra veľmi nezodpovedné.
V podobnej situácii, ako anonym, sa ocitol aj Jozef. Takisto chcel zaparkovať, no namiesto policajtov natrafil na neslušného vodiča.
Jozef: "Na parkovisku sa mi stala nemilá vec. Šiel som zaparkovať z pravého pruhu na voľné miesto, ktoré sa nachádzalo na ľavej strane. Vyhodil som smerovku, no v tom som si všimol, že mi oproti prichádza pomaly auto a keďže som tolerantný a nechcel som ho svojim parkovaním brzdiť, tak som čakal, aby mohol prejsť.
Lenže, miesto toho, aby auto prešlo, zaparkovalo na voľné miesto. Keď vodič vystúpil, tak povedal, že on šiel sprava a mal na to právo. Takže, za to, že som ho nechcel zbrzdiť (aj keď by som ho zrejme nezbrdil, ale pre istotu som čakal), smel on zaparkovať na voľné miesto?
Z pohľadu dopravných predpisov nikto nič neporušil.
Jozef dával prednosť vozidlu, ktoré šlo v opačnom smere. A aj keď dával smerovku vľavo, vodič z opačného smeru smel odbočiť na parkovacie miesto, na ktorom chcel zaparkovať Jozef.
Dopravné pravidlá síce nikto neporušil, no vodičovi z opačného smeru zjavne chýbala slušnosť.
Na slovenských cestách to niekedy skutočne vyzerá tak, že slušnosť a tolerancia sú nežiaduce vlastnosti. Vlastnosti ako arogancia a agresivita na cestách sú veľmi nákazlivé. Niekoľko vodičov s týmito vlastnosťami a nedostatočná kontrola dopravných pravidiel smerujú k jedinému: k ohrozeniu plynulosti a bezpečnosti cestnej premávky.
Neslušnosť okrem toho vyvoláva u iných ešte jednu negatívnu vlastnosť - pomstychtivosť. Tá môže byť nielen pre premávku devastujúca.
Poradňa pre vás: Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v našej Poradni alebo nám píšte na magazin@natankuj.sk.