BRATISLAVA. Až do dovŕšenia plnoletosti, najmenej však tri mesiace, môže viesť auto len za prítomnosti spolujazdca, ktorý má takéto oprávnenie minimálne desať rokov a počas jazdy ho mať pri sebe. Nesmie však byť pod vplyvom alkoholu či iných návykových látok.
Vedenie vozidla bez kvalifikovaného spolujazdca sa bude považovať za závažné porušenie pravidiel cestnej premávky.
Trikrát s alkoholom a bez vodičáku do konca života
Novela zavádza tiež princíp "tri krát a dosť". Vodiči, ktorí počas piatich rokov trikrát spôsobia dopravnú nehodu alebo dvakrát porušia pravidlá cestnej premávky tým, že požijú alkohol alebo návykovú látku, prípadne sa odmietnu podrobiť vyšetreniu na ich zistenie, prídu o vodičské oprávnenie. Ak ho budú chcieť získať späť, musia nanovo absolvovať kurz v autoškole.
Preukaz už nikdy neuvidia tí, ktorí za posledných desať rokov trikrát požili pred jazdou alkohol či návykovú látok alebo sa odmietli podrobiť vyšetreniu na ich zistenie. Polícia preto bude informácie o týchto porušeniach pravidiel uchovávať až desať rokov.
Prečítajte si, ako sa zmenia dopravné pravidlá
Aj terajšie priestupky sa vám započítajú
Nové pravidlá počítajú aj s možnosťou započítavania takýchto porušení dopravných predpisov spáchaných ešte pred účinnosťou novely zákona. Teda po 1. septembri tohto roka, avšak za predpokladu, že sa vodiči dopustia recidívy po nadobudnutí jej účinnosti.
Autoškoly budú povinné po novom prihlasovať absolventov na skúšku z odbornej spôsobilosti do šiestich mesiacov od ukončenia prípravy. V súčasnosti je to do pol roka od vydania osvedčenia o absolvovaní kurzu.
Rozšíri sa aj okruh dôvodov, pre ktoré sa držiteľ vodičského oprávnenia bude musieť podrobiť preskúmaniu zdravotnej či psychickej spôsobilosti či preskúšaniu odbornej spôsobilosti.
Doškoľovací kurz
Zavádza sa tiež inštitút doškoľovacieho kurzu. O jeho absolvovaní rozhodne polícia pri vodičovi, ktorý sa počas jedného roka dopustil troch závažných priestupkov, za ktoré dostal minimálne 60-eurovú pokutu.
Rovnako vodič s maximálne dvojročnou praxou, ak spôsobí dva závažné priestupky alebo jednu dopravnú nehodu. Štatisticky práve takíto držitelia prvého vodičského oprávnenia zapríčinia 13 percent havárií.
Vodiči dôvodne podozriví z požívania alkoholu či návykových látok sa musia na základe rozhodnutia Policajného zboru podrobiť preskúmaniu svojej zdravotnej spôsobilosti u psychiatra. Ak sa u nich nezistí závislosť, tak absolvujú odborné poradenstvo u dopravného psychológa.
Informácie o dopravných nehodách aj pre zdravotné poisťovne
Na druhej strane bude Policajný zbor zasielať údaje z evidencie dopravných nehôd rovnakým spôsobom a v rozsahu ako Slovenskej kancelárii poisťovateľov aj Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Ten ich následne poskytne príslušnej zdravotnej poisťovni pre efektívnejšie uplatnenie nároku na úhradu nákladov za poskytnutie zdravotnej starostlivosti.