To, čo nám napísal Fedor do poradne Natankuj.sk, by sa na cestách stávať nemalo. Policajt je predsa strážca zákonnosti. Čo si však myslieť o takom, ktorý na základe pochybnej argumentácie rozhodne o pokute za neexistujúci priestupok. (1) Pri určení druhu sankcie a jej výmery sa prihliadne na závažnosť priestupku, najmä na spôsob jeho spáchania a na jeho následky, na okolnosti, za ktorých bol spáchaný, na mieru zavinenia, na pohnútky a na osobu páchateľa, ako aj na to, či a akým spôsobom bol za ten istý skutok postihnutý v kárnom alebo disciplinárnom konaní.
Fedor: "Pri bežnej cestnej kontrole som dostal od policajta pokutu za to, že nemám pri sebe formulár o nehode. Odôvodňoval to tým, že je to doklad a jazda bez potrebných dokladov je v sadzobníku pokút. Ani 15 minút presviedčania, že to nie je žiadny doklad (nanajvýš tlačivo) a teda pre neho neexistuje pokuta, nepomohlo."
Poradňa pre vás: Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v našej Poradni alebo nám píšte na magazin@natankuj.sk.
Najprv treba jednoznačne povedať, že formulár o nehode nie je doklad, ale tlačivo. Dokladom sa stáva až ako dôkaz škodovej udalosti, teda potom, čo je vyplnené a podpísané.
V prospech pokuty by policajt ešte teoreticky mohol argumentovať tým, že tlačivo treba mať v aute. Veď nikdy neviete, kedy sa škodová udalosť stane. Lenže tlačivo správy o nehode nie je súčasťou povinnej výbavy. Vodič má povinnosť vyplniť a podpísať správu o nehode, ak je účastníkom škodovej udalosti. Nemá však povinnosť nosiť toto tlačivo v aute.
Sadzobník má pomáhať policajtom, no nie ako argument rozhodnutia o pokute
§ 12, zákon č. 372/1990 Zb.:
Ani odvolávanie sa policajta na existenciu sadzobníka pokút nie je úplne v poriadku. Sadzobník pokút je interný dokument polície, rozkaz ministra vnútra policajtom. Sankcie v ňom uvedené však nie sú záväzné na 100%.
Sadzobníkom minister rozhodol o tom, aké sankcie majú policajti spravidla udeľovať účastníkom cestnej premávky.
Súčasťou rozkazu ministra je aj povinnosť policajtov riadiť sa zákonom. V tomto prípade zákonom o priestupkoch. Ten umožňuje policajtom znížiť alebo zvýšiť sankciu v rámci zákonom určených limitov na základe okolností, ktoré je policajt povinný posúdiť.
To znamená, že aj keď sadzobník určí pokutu za priestupok napríklad na 60 €, no zákon umožňuje rozhodnúť o vyššej alebo nižšej pokute, policajt sa smie rozhodnúť inak, ako to je napísané v sadzobníku.
Stále však musí ísť o priestupok. To, že vodič nemá v aute tlačivo správy o nehode ale priestupok nie je.
K peniazom za pokutu sa môže dostať späť
To, či Fedor nakoniec pokutu zaplatil, nevieme. Ak podľahol tlaku policajta a zaplatil, má šancu získať peniaze späť. Pre pomoc by sa však mal obrátiť na právnika, keďže už nejde o problém, ktorý by sa dal ľahko vyriešiť. Prostredníctvom náhrady škody za nezákonné rozhodnutie by sa k peniazom mohol dostať späť.
Všetkým vodičom by tiež pomohlo, ak by Fedor o konaní policajta informoval jeho nadriadeného. Na cestách by sa totiž nemali objavovať policajti, ktorí nepoznajú predpisy, ktorých dodržiavanie kontrolujú, prípadne policajti, ktorí vyberajú pokuty za priestupky, ktoré neexistujú.
Môže policajt pokutovať sám seba?
Zaujímavú otázku vyslovil aj ďalší prispievateľ do poradne Natankuj.sk:
Gotha: "Zaujímalo by ma, či policajt môže sám seba pokutovať. Uvediem príklad: policajt vystúpi z auta a zistí, že mu nesvieti svetlomet, jazdil teda bez svietiaceho svetlometu. Keďže je policajt, mal by zakročiť, vypísať pokutu na svoje meno, presunúť peniaze zo súkromného vrecka do pokutového, prípadne urobiť zápis."
Teoreticky by si policajt mohol dať pokutu za priestupok, no podľa zákona nesmie. Okrem toho, prečo by to robil? Kto z vás by si dobrovoľne dal pokutu?
V zákone o štátnej službe policajtov sa jednoznačne píše, že konanie policajta, ktoré má znaky priestupku, sa prejedná v rámci disciplinárneho konania. Rozhodnutie o prípadnej sankcii je na pleciach nadriadeného policajta, ktorý môže policajta potrestať jedným z nasledujúcich trestov:
písomné pokarhanie,
zníženie služobného platu až o 15 % na dobu najviac troch mesiacov,
zníženie hodnosti o jeden stupeň na dobu jedného roka,
zákaz činnosti,
prepadnutie veci.
Takisto platí, že ak policajtovi siahnu na plat ako trest za konanie policajta, ktoré má znaky priestupku, celková výška trestu nesmie prekročiť hodnotu sankcie, ktorá je určená za priestupok.
Poradňa pre vás: Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v našej Poradni alebo nám píšte na magazin@natankuj.sk.