Dostať pokutu za rýchlosť na Slovensku nie je nič nezvyčajné. Mnohé policajné kontroly sú zamerané práve na dodržiavanie najvyššej povolenej rýchlosti. Aj keď sa v médiách hovorí veľa o tom, kde policajti merajú, napriek tomu je mnoho vodičov, ktorí jazdia prirýchlo.
Je správne, ak je vodič za porušenie predpisov potrestaný. Aj trest je forma výchovného prostriedku. Ak ale policajti čakajú, kým vodič ešte viac neporuší predpisy, aby mohli uložiť vyššiu pokutu, nie je správne.
Erik: "Včera na diaľnici pri Liptovskom Mikuláši som dostal pokutu za rýchlosť 650 eur. Prekročil som rýchlosť o 65 km. Som si vedomý celého priestupku a nakoniec som rád, že mi nezobrali papiere. Ale ide hlavne o to, čo tej pokute predchádzalo.
Policajti boli na mne zavesení asi 10-15 km na diaľnici. Ja som si stále myslel, že to nie sú policajti. Sústavne som mal prekročenú rýchlosť minimálne o 15-20 km/h a nezastavili ma. Počkali si, kým som neprišiel na most, kde bola 80-tka a tam som mal 155 km/h a hneď ma za mostom zastavili.
Chcem sa opýtať, že či nebolo ich povinnosťou ma zastaviť hneď pri porušení rýchlosti? Nie je náhodou v rozpore so zákonom prenasledovanie niekoho a vyčkávanie na max. porušenie pravidiel?"
Za prekročenie rýchlosti vás policajti nesmú iba napomenúť
Každý, kto jazdí tak rýchlo, že prekračuje najvyššiu dovolenú rýchlosť, si musí byť vedomý rizika pokuty.
To, že Erik dostal na mieste pokutu, nie je ani tak otázka šťastia, ako dôsledok predpisov. Podľa zákona o priestupkoch, možno uložiť priestupok v blokovom konaní, ak je priestupok spoľahlivo zistený a obvinený z priestupku je ochotný zaplatiť pokutu.
Policajný radar dokáže jednoznačne a spoľahlivo zistiť priestupok prekročenia najvyššej povolenej rýchlosti. Potom je to už len na vodičovi, či je ochotný zaplatiť pokutu. Stačí náznak neochoty a problém by riešil dopravný inšpektorát. Vodičovi by tak hrozila pokuta až 800 eur s hrozbou zákazu šoférovania až na 3 roky.
Pri prekročení najvyššej povolenej rýchlosti nepočítajte s tým, že vás policajti pustia s napomenutím. Predpisy totiž neumožňujú použiť napomenutie ako sankciu, ak je možné za priestupok uložiť trest zákazu činnosti. Pri prekročení najvyššej povolenej rýchlosti vám môžu zakázať "činnosť".
Policajti nemali čakať na väčšie porušenie predpisov
§ 9, zákon č. 171/1993 Z.z.:
(1) Policajt v službe je povinný v medziach tohto zákona vykonať služobný zákrok, ak je páchaný trestný čin alebo priestupok alebo je dôvodné podozrenie z ich páchania.
Erik je zvedavý, či ho policajti nemali zastaviť hneď potom, čo zistili Erikovo prekročenie rýchlosti. Zákon o policajnom zbore prikazuje policajtom vykonať služobný zákrok, ak je páchaný priestupok. Z tohto pohľadu mali policajti zakročiť hneď, ako sa o páchaní priestupku dozvedeli.
Musíme dať teda Erikovi za pravdu, že policajti konali neskoro. Znamenalo to síce vyššiu pokutu, no svojim nekonaním mohli policajti nepriamo prispieť k prípadnej tragédii. Tým, že policajti nezastavili Erika hneď, sa mohlo stať, že pri prekročení rýchlosti o 65 km/h v úseku, kde je povolená 80-ka, sa mohla stať vážna dopravná nehoda.
Konanie policajtov by sa dalo v extrémno prípade prirovnať k sledovaniu agresívneho človeka, ktorý útočí na iného, no policajti by zasiahli až potom, čo by agresívny človek zabil iného.
To, že Erik nemal ísť v úseku s 80-kou rýchlosťou 155 km/h, je jednoznačné a podľa nás by si zaslúžil za úmyselné a bezdôvodné ignorovanie predpisov maximálny možný trest. Úlohou policajtov však nie je vyčkávať, kým vodič bude porušovať predpisy ešte viac, aby mohli zdôvodniť maximálnu možnú pokutu.
Netreba však zabúdať na to, že aj keď si policajti nesplnia svoju úlohu hneď, potrestaní budete za najprísnejšie postihnuteľný priestupok. Ak teda chvíľu budete prekračovať rýchlosť "len" o 10 km/h a na chvíľu to bude o 50 km/h, pokutu dostanete za vyššie prekročenie rýchlosti.
Poradňa pre vás: Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v našej Poradni alebo nám píšte na magazin@natankuj.sk.