Dôvodov na odhlásenie vozidla môže byť viacero. Dočasné odhlásenie môže byť motivované napríklad nechuťou platiť povinné zákonné poistenie, pokiaľ sa vozidlo v istom období nevyužíva. Nemusí pritom ísť o typicky sezónne vozidlá ako kombajny alebo snehové pluhy, ale tiež o "víkendovky" z radov kabrioletov, ktoré ich majitelia nechcú v zime vystavovať vplyvom posypových chemikálií a podobne.
Dlhodobejšie odhlásenie môže byť zaujímavé pre majiteľov starších vozidiel, ktoré majú potenciál stať sa v priebehu rokov ceneným veteránom.
Poradňa pre vás: Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v našej Poradni alebo nám píšte na magazin@natankuj.sk.
S dočasným odhlásením vozidla sa začína na obvodnom úrade
Možnosť ušetriť na povinnej zmluvnej poistke, prípadne aj cestnej dani a iných nákladoch na vlastníctvo evidovaného vozidla však tiež nie je celkom zadarmo. Ak chcete odhlásiť svoje vozidlo z evidencie dočasne, musíte začať na obvodnom úrade na odbore dopravy.
Tam sa vypĺňa žiadosť o odhlásenie vozidla z evidencie. K nej je nutné priložiť fotokópiu osvedčenia o evidencií a dokladu o povinnom zmluvnom poistení. K žiadosti je nutné priložiť kolok v hodnote zodpovedajúcej požadovanej dĺžke odhlásenia.
Dlhšie odhlásenie znamená drahšie kolky
Ak chcete auto odhlásiť na dobu do jedného roka, musíte zaplatiť 5 eur, na dobu do dvoch rokov 20 eur a napríklad nad desať rokov a viac zaplatíte kolok v cene 350 eur. Toto platí aj v prípade, že vozidlo už máte dočasne odhlásené a hodláte toto odhlásenie predĺžiť.
Ak si vozidlo chcete znovu prihlásiť, platíte pri žiadosti o ukončenie odhlásenia kolok za 5 eur. Po vyplnení žiadosti so všetkými náležitosťami vydá obvodný úrad po jej prijatí rozhodnutie. Zväčša to trvá do najbližšieho stránkového dňa.
S rozhodnutím, poznávacími značkami a osvedčením o evidencií vozidla, prípadne aj čipovou kartou, ak bola vydaná, sa vydáte na dopravný inšpektorát, kde sa ešte vypĺňa takzvaná malá žiadosť. K tej už sa poplatky neplatia, odovzdáte ju spolu so značkami a dokladmi. U polície sa podľa žilinskej policajnej hovorkyne Jany Balogovej neplatí ani pri opätovnom prihlásení.
Trvalé odhlásenie
Trvalé odhlásenie už vyžaduje okrem tabuliek s evidenčným číslom a osvedčenia o evidencií aj doklad o ďalšom spracovaní vozidla spracovateľom v rámci Slovenska alebo EÚ. Samozrejmosťou je doklad totožnosti alebo splnomocnenie, pri trvalom odhlasovaní sa na polícii platí správny poplatok 5 eur.
Ak bolo vozidlo vyvezené do cudziny, je nutné priložiť k žiadosti o odhlásenie aj potvrdenie tamojšieho spracovateľa o prevzatí, spolu s úradným prekladom. Ak má v zahraničí vozidlo naďalej slúžiť, polícia ho vyradí z evidencie automaticky po obdržaní oznámenia o registrácií z krajiny, kam bolo vyvezené. V tomto prípade majiteľ žiadosť ani nemusí podávať.
Situáciu sprísnil zákon o odpadoch
V minulosti sa dalo spoľahnúť na istú benevolenciu úradov, takže odhlásené vozidlo si často majiteľ nechal doma na náhradné diely, prípadne na iné využitie.
Túto situáciu ukončil nový zákon o odpadoch, ktorý mal za cieľ priblížiť odpadovú politiku európskym normám a zároveň zredukoval rôzne "domáce" vrakoviská, prípadne počet nepojazdných odhlásených vozidiel z verejných priestranstiev.
V súčasnosti je tiež možné odhlásené vozidlo ponechané na verejnom priestranstve nechať odtiahnuť na náklady jeho majiteľa.
Poradňa pre vás: Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v našej Poradni alebo nám píšte na magazin@natankuj.sk.
Autor: Jozef Lednický