Parlament posunul vládnu novelu zákona o cestnej premávke do druhého čítania. 17-roční by sa tak mohli dostať k vodičáku a tresty za alkohol by boli prísnejšie.
Alkohol za volantom sa má stať trestným činom – ak sa šofér pustí na cestu s jedným promile (0,476 mg/l) alkoholu v krvi alebo pod vplyvom návykovej látky, bude mu hroziť rok väzenia.
BRATISLAVA. Rovnako prísne sa budú posudzovať prípady tých, čo odmietnu dychovú skúšku, respektíve vyšetrenie na zistenie návykovej látky. Toto sprísnenie prináša novela zákona o cestnej premávke, ktorú včera parlament posunul do druhého čítania.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
"Ak si šofér sadne za volant pod vplyvom alkoholu, tak sa z auta stáva nebezpečná zbraň, zabíjajúca nevinných ľudí," myslí si predkladateľ zákona, minister vnútra Daniel Lipšic (KDH).
Novela prináša sprísnenie trestov za alkohol a aj šoférovanie 17-ročných
Pre alkohol za volantom chcú zaviesť aj zásadu trikrát a dosť. Ak bude vodič tretíkrát prichytený pod vplyvom alkoholu, doživotne príde o vodičský preukaz. Podstatnou novinkou je aj plánované zavedenie možnosti, že aj sedemnásťroční budú môcť získať vodičský preukaz. Zmenou je aj zámer zvýšiť ochranu chodcov a cyklistov na priechodoch.
Novela sa dotýka aj vodičov kamiónov nad 12 ton, ktorí budú mať právo použiť nevyhnutné úseky ciest druhej a tretej triedy len v prípadoch, ak sa pri nich nachádza miesto nakládky alebo vykládky tovaru alebo vtedy, ak by sa na danom úseku nenachádzala cesta prvej triedy a využitie zvyšných ciest by predstavovalo veľké predĺženie trasy.
Ako sa k novele postavili poslanci
Traja poslanci za SNS hlasovali proti (Ján Slota, Rafael Rafaj a Igor Štefanov), ďalší z národniarov a poslanci za stranu Smer sa zdržali. Za hlasovali poslanci vládnej koalície.
Poslanec za KDH Július Stanko si myslí, že novela zákona o cestnej premávke z dielne ministra vnútra zavádza štátny teror.
"Úplne chápem snahu o elimináciu alkoholu na cestách, avšak myslím si, že tento návrh obsahuje niekoľko bodov, ktoré sú minimálne diskutabilné. Spomeniem napríklad ustanovenie, ktoré hovorí o tom, že prekročenie rýchlosti o 20 až 30 km má byť obzvlášť závažné porušenie zákona. To, si myslím, už nie je šikanovanie občanov, ale priam štátny teror," povedal v rozprave k návrhu Stanko. Dodal, že novelu bude treba v druhom čítaní upraviť.
Hrušovský a Gál novelu vítajú
Podpredseda parlamentu a šéf klubu KDH Pavol Hrušovský víta Lipšicov návrh, no žiada ešte prísnejšie tresty pre vodičov, ktorí spôsobia dopravnú nehodu pod vplyvom alkoholu. Tvrdí, že "ak niekto spôsobí nehodu pod vplyvom alkoholu, následkom ktorej budú trvalé ťažké následky na zdraví či smrť, tak nestačí princíp trikrát a dosť, ale navždy a dosť". Hrušovský sa domnieva, že taká zmena je žiaduca.
Lipšicovu novelu víta aj poslanec za Most-Híd Gábor Gál. Nevidí v nej ale "zázračný liek" na bezpečnosť na cestách. Potrestanie vodiča, ktorý spôsobí nehodu pod vplyvom alkoholu, podľa Gála nestačí. "Malo by nám ísť o to, aby k nehode nedošlo," vyhlásil.
Minister sa nebráni diskusii o úpravách novely zákona
Minister vnútra pripomenul, že podľa novely vodičské oprávnenie už nikdy neuvidia tí, ktorí za posledných desať rokov trikrát požili pred jazdou alkohol či návykovú látku, alebo sa odmietli podrobiť vyšetreniu na ich zistenie. "Dva pokusy stačili. Ak niekto sústavne ohrozuje životy nevinných, nemáme dôvod mu dať možnosť v tom pokračovať," zdôvodnil.
Lipšic považuje za dobré zavedenie možnosti získania vodičského preukazu pre záujemcov od 17 rokov. Šoférovať do svojej plnoletosti však môžu iba pod dozorom skúseného vodiča. Poznamenal, že tým získajú také návyky, ktoré z nich v budúcnosti spravia bezpečnejších vodičov. Poukázal na prípady, keď si za volant prvýkrát sadne plnoletý vodič, pričom jeho spolujazdcom je kamarát z diskotéky, ktorý ho skôr povzbudzuje k porušovaniu predpisov. "To sú práve tie najnebezpečnejšie typy vodičov," dodal.
V súvislosti s výhradami a návrhmi, ktoré odzneli v rozprave, uviedol, že sa nebráni diskusii o ďalších úpravách predloženej novely.