V súvislosti s oprávneniami policajtov sa v našej redakcii objavilo niekoľko otázok. Napríklad, či smú policajti vyberať pokuty na nepoužívanom železničnom priecestí, či si smú pýtať vodičák od človeka, ktorý sa opiera o auto, alebo či smú jazdiť rýchlejšie aj bez majáka.
Smie polícia pokutovať na nepoužívanom železničnom priecestí
Palo: "Chcel by som sa opýtať, či je polícia oprávnená vyberať pokuty na mieste, ktoré je síce označené dopravnými značkami A25 a A26, čiže železničné priecestie, ale železnica ide z už nefungujúcej fabriky a navyše je aj chránená zamknutou bránou. Je aj v takomto prípade povolený prejazd len 30 kilometrovou rýchlosťou? Alebo 50-kou? Lebo koľajnice sa nachádzajú ešte v meste a nie sú vybavené svetelnou signalizáciou."
Poradňa pre vás: Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v našej Poradni alebo nám píšte na magazin@natankuj.sk.
Policajti sú oprávnení kontrolovať dodržiavanie dopravných pravidiel. Do toho spadá aj kontrola rešpektovania dopravných značiek a vyplývajúcich dopravných pravidiel.
Môžme pochybovať o tom, či má zmysel kontrolovať rýchlosť na železničnom priecestí, ktoré sa vlakmi nepoužíva. Napriek tomu vodič musí rešpektovať dopravné značenie. A ak jeho význam ignoruje, musí počítať s prípadným trestom.
Ak je aj železnica na prvý pohľad nepoužívaná, no pretína cestu a označuje ho dopravné značenie, treba si pred ním počínať opatrne. Nikdy totiž neviete, či nebola železnica znovu sprevádzkovaná.
Takisto tiež platí, že vo vzdialenosti 50 m pred železničným priecestím a pri jeho prechádzaní je vodič povinný jazdiť rýchlosťou najviac 30 km/h. Ak na priecestnom zabezpečovacom zariadení svieti prerušované biele svetlo, vodič je povinný 50 m pred železničným priecestím a pri jeho prechádzaní jazdiť rýchlosťou najviac 50 km/h.
V každom prípade, na cestách existujú aj nebezpečnejšie miesta, ktoré by bolo vhodné kontrolovať, ako nepoužívané železničné priecestie. Na druhú stranu, ak si vodiči zvyknú na to, že sa budú orientovať len podľa toho značenia, ktoré sa im zdá byť zmysluplné a iné ignorovať, premávka na cestách bude veľmi nebezpečná.
Smie si policajt vypýtať vodičák od človeka, ktorý sa opiera o auto?
Hermina: "Môže dopravák kontrolovať vodičský preukaz na súkromnom pozemku, keď sa opieram o svoje auto a fajčím?"
Policajt smie požadovať predloženie dokladov ustanovených na vedenie a premávku vozidla v rámci jeho oprávnenia dohliadať nad bezpečnosťou a plynulosťou cestnej premávky. Takéto doklady však potrebuje len vodič.
§ 2, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(2) Na účely tohto zákona sa ďalej rozumie
u) vodičom osoba, ktorá vedie vozidlo,
§ 4, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(1) Vodič je povinný
b) mať pri sebe platné doklady predpísané týmto zákonom alebo osobitným predpisom,
Vodičom je človek, ktorý vedie vozidlo. Keďže sa ale Hermina opierala o auto, nedá sa o nej hovoriť ako o vodičovi. Bola by ním len vtedy, ak by policajt zastavil Herminu ako šoférku auta a až následne by sa stalo to, čo Hermina popisuje.
To, že si policajt vypýtal vodičský preukaz na súkromnou pozemku nemusí nič znamenať, ak je daný pozemok súčasťou ciest. Mimo ciest by si smel policajt vypýtať doklady potrebné na šoférovanie len vtedy, ak by to súviselo s kontrolou dodržiavania predpisov vodiča, ktorý krátko pred tým jazdil po cestách.
Ak policajt pristúpil k Hermine, ktorá sa opierala o auto mimo cesty a nemal dôvod považovať ju za vodiča vozidla, vodičský preukaz kontrolovať nesmel. A to aj z toho dôvodu, že to nemohlo súvisieť s dohľadom nad bezpečnosťou a plynulosťou cestnej premávky. Jediný doklad, ktorý smel skontrolovať, je občiansky preukaz.
Smú ísť policajti rýchlejšie aj bez majáku?
Oliver: "Včera ma okolo obeda predbehli tri policajné Kia ceed. Všetky išli cca 140-150 km/h a doslova sa naháňali ako pubertiaci na favoritoch."
Zákon o cestnej premávke umožňuje policajtom jazdiť rýchlejšie ako to určujú predpisy alebo dopravné značky.
Na cestách, kde sa treba riadiť rýchlosťami určenými všeobecnými pravidlami cestnej premávky, smú ísť policajti rýchlejšie, ak to vyžaduje plnenie osobitných úloh, ktorých okruh určil minister vnútra.
Tam, kde je rýchlosť určená značkami, smú ísť rýchlejšie v mimoriadnych a nevyhnutných prípadoch a za predpokladu, že sa tým neohrozí bezpečnosť cestnej premávky. Umožňuje im to výnimka zo značiek označujúcich zákaz.
Poradňa pre vás: Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v našej Poradni alebo nám píšte na magazin@natankuj.sk.