Predaj nafty mierne narástol v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. Napriek zvyšovaniu cien. V apríli však predaj narástol len o nepatrnú polovicu percenta oproti aprílu 2010.
Celkovo sa za prvé 4 mesiace tohto roka predalo o 2 % viac pohonných látok ako minulý rok od januára do konca apríla. Naposledy sa pohonné látky predávali lepšie v roku 2008.
V apríli však Slovenská asociácia petrolejárskeho priemyslu a obchodu (SAPPO) zaznamenala 3,5 % pokles predaja. Nie je vylúčené, že ak sa ceny pohonných látok neznížia, tento rok sa predá menej pohonných látok ako minulý rok.
Vysoké ceny stlačili predaj benzínov na dlhodobé minimá
Príčiny poklesu predaja benzínov možno hľadať najmä v raste cien pohonných látok.
Nárast cien o 13 % za prvé 4 mesiace tohto roka spôsobil pokles predaja benzínov o viac ako 5 % v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. Ani v jednom mesiaci tohto roku sa nepredalo viac pohonných látok ako v porovnateľnom období roku 2010.
Keďže ceny benzínov sú výrazne vyššie ako ceny nafty, motoristi sa pravdepodobne viac orientujú na naftový pohon. Pri ňom ušetria nielen vo vzťahu k jednotkovej cene pohonnej látky ale aj vo vzťahu k spotrebe, ktorá je pri naftových motoroch nižšia ako pri benzínových.
Dokonca aj v čase vrcholiacej krízy na prelome rokov 2008 a 2009 sa predalo viac benzínov ako v tomto roku. Pre úplnosť ale treba dodať, že v tom čase stál liter najpredávanejšieho benzínu 95 Natural približne o 50 % menej ako dnes. Za prvé 4 mesiace roku 2009 sa predalo o 12 miliónov litrov viac benzínov ako od januára do konca apríla tohto roku.
Predaj nafty naďalej ťaží z poklesu spotrebných daní vo februári 2010. Ten spôsobil presun tranzitnej kamiónovej dopravy na Slovensko, čím sa predaj nafty dostal na historicky najvyššie hodnoty. A keďže rast cien nafty neobišiel ani okolité krajiny, tranzitná doprava nemá dôvod obchádzať Slovensko.
Predaj klesá, príjem rastie
Zatiaľ, čo s budúcnosťou predaja pohonných látok to nevyzerá optimisticky, príjem z predaja rastie. Rast cien pohonných látok kompenzuje výpadky z predaja viac ako dostatočne.
Kým pri 95-oktánovom benzíne Natural poklesol priemerný denný predaj za prvé 4 mesiace roka v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2010 o 50 tisíc litrov, vyššie ceny zvýšili podľa našich prepočtov príjem z 95-ky približne o 30 miliónov eur. Štát má podiel na tomto raste cca 20 %.
Pri nafte sa zvýšením cien zvýšil príjem z predaja za prvé 4 mesiace roka v porovnaní s obdobím od januára do konca apríla 2010 takmer o 90 miliónov eur. Štát sa na ňom daňami a poplatkami podieľa štvrtinou.
Pri výpočte príjmu boli použité mesačné priemerné ceny pohonných látok, ktoré vychádzali zo zdrojov natankuj.sme.sk a údaje o predaji pohonných látok členmi SAPPO (k dispozícii máme údaje od roku 2006).