BRATISLAVA. Nočnú moru z radenia prevodových stupňov možno odstrániť automatickou prevodovkou alebo vcítením sa do úlohy motora v aute.
Predstavte si, že stúpate na horskom bicykli do prudkého kopca. Iste si zvolíte taký prevod, aby sa vám ľahšie ťahalo, hoci nohy budú šliapať do pedálov s vyššou frekvenciou.
Nikto si na bicykli nezvolí ťažký prevod, ktorým by nohy ledva dokázali potočiť. Naopak, na rovine alebo dole miernym kopcom si na bicykli vystačíte s pomalým tempom šliapania do pedálov a ťažším prevodom.
Vnímajte motor a otáčky, nie rýchlosť
Ak ste sa v autoškole naučili, že pri päťdesiatke treba radiť trojku, to mohlo teoreticky platiť pre to jedno auto, avšak tiež je rozdiel, či idete hore kopcom alebo dole.
V súvislosti s radením sledujte otáčkomer a nie rýchlomer. Ak neviete, aké otáčky sú vhodné pre váš typ auta na jazdu dole kopcom, hore kopcom a na efektívne predbiehanie, riaďte sa citom.
Motor nesmie extrémne hučať, avšak nesmie sa dusiť na nízkych otáčkach. Preto vždy zvoľte taký prevod, na ktorom motor pri pohnutí plynom ešte zareaguje miernym zrýchlením.
Ak máte nízke otáčky, idete do kopca, stlačíte plyn a auto vôbec nezačne zrýchľovať, motor sa trápi a treba preradiť na nižší stupeň. Samozrejme na rovine netreba motor točiť a nižšie otáčky mu stačia na to, aby udržal rýchlosť alebo mierne zrýchlil. Nabudúce poradíme, ako zvládnuť extrémne ťažký manéver a to predbiehanie…
Šoférovanie je v podstate umenie, ktoré má človek v sebe alebo sa mu môže aspoň čiastočne priučiť. Rozhodne sa nedá všetko urobiť naraz, preto postupujme krok za krokom ďalej k novým situáciám, ktoré nás môžu stretnúť za volantom.
Pozrite si, predchádzajúce krátke lekcie, lebo budú nasledovať ďalšie, aby ste mali zo šoférovania radosť a hlavne pocit bezpečia.
Šťastnú cestu!